Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyesírás. Sokan ha email-t...

Helyesírás. Sokan ha email-t írnak akkor a Te, az Ön stb. szavakat nagy betűvel írják. Vajon egy nyelvtan tanár megengedi e ezt a tanulóinak, illetve Ő maga hogyan írja egy privát levelezésben?

Figyelt kérdés
Íratlan etikett, hogy nagybetűvel írod. Talán a következő nyelvújításban már igazodik a szabály a "nép akaratához" ?

#helyesírás #nagybetűvel
2018. márc. 17. 17:09
 1/9 anonim ***** válasza:
74%
Miből gondolod, hogy ez helytelen?
2018. márc. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%
Én pl nem tudtam, hogy íratlan etikett lenne. Az "Ön" nagybetű, igen, de nekem személy szerint bántja a szemem, mikor valaki nagybetűvel írja azt, hogy "te". Az egy személyes névmás.
2018. márc. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

2.


[link]

2018. márc. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:
100%

íratlan? :-o

[link]

2018. márc. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#3-as linkje szerint az "Ön" is alapvetően kisbetűs írásmóddal írandó.

Mindenesetre csak számomra volt íratlan a szabályozás.

Én alapból mindegyiket kisbetűsként ismertem emlékeim szerint, de pont, amit a linkek is írnak, hogy a tisztelet jeleként írom mégis nagy betűvel.

Az "Én" személyes névmást még sosem írtam nagy betűvel. Ez eddig fel sem tűnt. De erről is ír az egyik link.

2018. márc. 17. 19:29
 6/9 BringaManó ***** válasza:
100%

Ön:

Azt mondja a link, hogy nem _helyesírási_hiba_ kicsivel írni. De ettől még illetlenség lehet (ami szintén _hiba_). (Az sem helyesírási hiba, ha azt írod a hivatalos levélben, hogy "Marikám, drága, küldje már át azt a nyavalyás papírt, amit megbeszéltünk magával a minap!..." – de valószínűleg mégsem üti meg a kellő udvariassági szintet... :-)


Az Ön-t levélben naggyal szokás, mert ha valakivel olyan viszonyban vagy, hogy Önözöd (vagy semmilyen viszonyban nem vagy, és épp ezért alapból udvarias hangnemben írsz neki), akkor azzal már együtt szokott járni, hogy mutatsz is felé annyi tiszteletet, hogy naggyal írod. Ezért van az, hogy az Ön-t levélben nemigen látni kisbetűvel.

Persze más esetben lehet kicsi, pl. egy regényben, amikor egy párbeszéd leírásában "hangzik el", hogy "jöjjön el hozzánk ön is!", akkor semmi értelme nincs a nagybetűnek, mert a tisztelet ilyen módon való kifejezését akkor alkalmazzuk, ha a szüveget az fogja olvasni, akit ezzel a tisztelettel "megcélzunk". (A regényben nyilván a párbeszéd másik szereplője nem fogja olvasni a szöveget, meg az író nem is akar tiszteletet kifejezni az általa elképzelt szereplő felé... :-)


Hasonló okból ritkán írjuk naggyal, hogy "maga", mert az nem egy udvarias, tisztelettudó levél stílusába illik...


A tegeződő formáknál már változóbb a helyzet, hiszen tegeződő levélben lehet, hogy ki akarunk fejezni tiszteletet, de az is lehet, hogy nem...


És hát ami manapság már nagyon bekavar a képbe, az az internetes kommunikáció, mert az már gyakran a beszédet helyettesíti, így sokan nem alkalmazzák rá az udvarias levelezésre vonatkozó szabályokat, szokásokat, ez nem is baj. Mások pedig alkalmazzák, ez is szívük joga.

(Az még önmagában nem is lenne baj, hogy ki így, ki úgy használja – az viszont már sajnálatosabb, hogy aki nem alkalmazza az udvarias nagybetűzést, azt a másik csapat bunkónak gondolja (és nevezi), aki pedig használja, azt meg emezek tartják modorosnak, "túl finomkodónak"...)

2018. márc. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"illetve Ő maga"

Ezt direkt írtad így a téma miatt, vagy általában is így írod?

2018. márc. 18. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#6-os

Szépen összeszedted a lényegi részeket.

A példamondatod is érdemel egy kis figyelmet.


"Marikám, drága, küldje már át azt a nyavalyás papírt, amit megbeszéltünk magával a minap!"


Lehet, hogy ebben az esetben a kisbetűs "magával"-t használnám, mert , ha már benne van a mondatban, hogy "Marikám drága" , akkor az egy közelebbi kapcsolatot feltételez, ha viszont ugyanezen mondatban nagy betűvel íródna a "Magával" , akkor egyfajta távolságtartást közölnék a drága Marikával. Ha benne van a mondatban a "drága Marika" , ez alapból tiszteletet sugároz irányába, így egy kicsit túlzónak gondolnám, ha a "Magával" szó is nagy betűvel íródna.

2018. márc. 18. 10:54
 9/9 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, ez a mondat a primitívség egy fokozatára volt példa.

Mert ugye vagy bizalmas viszonyban vagyok a "Marikámmal" és akkor feltehetően tegezem, vagy nem, akkor pedig nem engedek meg magamnak ilyen stílust. Ehhez képest az a probléma, hogy vajon a "maga" kis betű-e, vagy sem, huszadrangú.


Az alapprobléma itt az, hogy nem elég bizonyos szabályokat, szokásokat ismerni, érdemes tudni azok helyét is. Amikor leírunk valamit, akkor egyfelől információt közlünk, másfelől az egésznek van egy stílusa, ami rengeteg mindenről ad felvilágosítást, ez az úgynevezett metakommunikáció. Mint mindenben, itt is az arányosság és egyértelműség a meghatározó és hosszú távú jó kapcsolat megalapozója. Ha írok, és a tartalom, meg a stílusom nincs összhangban, akkor az olvasóban vegyes érzéseket keltek. A vegyes érzés bizonytalanság, az ember ezt viseli a legnehezebben, még a rossznál is. Egy negédes legorombítás rosszabb, mint egy tiszteletet árasztó negatív kritika. És az utóbbi hatásosabb.

Az Ön és társai önmagukban nem bírnak akkora fontossággal, hogy írásuknak túl nagy hangsúlyt tulajdonítsunk. De vannak esetek, mikor ez fontos lehet, mert további metakommunkiációs üzenettel bír. Hivatalos levélben nagybetűvel írok, és nem írok magát, hanem önt. Ez egyszerre a tisztelet és távolságtartás jele. Ha a kapcsolat közelebbi, akkor meg másképp fogalmazom. Alapból a te, ön, stb. köznevek, kisbetűsek, ettől válik a nagybetűs változat a tisztelet jelévé, amennyiben az egyéb formai (pláne tartalmi) elemek ezt le nem rontják.

2018. márc. 18. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!