Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az Akadémiának van ajánlása a...

Dq kérdése:

Az Akadémiának van ajánlása a szavak kiejtésére is?

Figyelt kérdés

Amikor a nyomtatott sajtó (tudom hogy nem csak az miatt) megjelent, szükségessé vált egységesíteni a szavak írott alakját.


Már mióta velünk van a rádió/TV. Ők úgy beszélnek ahogy akarnak, vagy, létezik rájuk vonatkozóan valami szabály- vagy ajánlatgyűjtemény?



2017. júl. 17. 08:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell egységesíteni a nyelvet, egységesedik az magától is.
2017. júl. 17. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ha magára van hagyva, akkor nagyon erősen és gyorsan szétesik több nyelvre.


Mindenesetre most nem ez a kérdés.

2017. júl. 17. 11:09
 3/6 anonim ***** válasza:
65%
A tévé és a rádió nem hagyja, hogy szétessen. Közvetíti a normát.
2017. júl. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
22%

"Ha magára van hagyva, akkor nagyon erősen és gyorsan szétesik több nyelvre."


Egyrészt csak akkor esik szét, ha földrajzi vagy egyéb okokból a beszédközösség is szétesik. Másrészt ez nagyrészt hangtörvények szerint alakul, tehát nem az egyes szavaknak változik meg a kiejtésük, hanem A hang helyére lép szabályosan B hang. Az ilyen fonetikai változásokat semmilyen módon nem lehet tudatosan befolyásolni, mert a spontán beszédben alakulnak ki, tudattalan szociolingvisztikai szabályszerűségek alapján terjednek, és nagyrészt már gyerekkorban rögződnek.


Egyébként a kérdés jogos, mert az egyes szavak kiejtésére valóban lehetne ajánlás, ehhez ki kellene adni – nem feltétlenül az Akadémiának – egy tudományos alapokon nyugvó kiejtési szótárt. (Angliában már 1917-ben megtörtént, nálunk a mai napig sem.)


Jelenleg van egy közvetett és szerintem nagyon átgondolatlan ajánlás. A Magyar helyesírás szabályai ugyanis tartalmaz egy hosszú részt, ami a kiejtés szerinti írásmódú szavakról szól. Itt hosszas listákat találunk olyan szavakról, amelyeknek a kiejtése ingadozó. (Vagy inkább, sok esetben: amelyeknek az ejtése soha nem felelt meg, vagy már régen nem felel meg az ajánlott helyesírásnak.) Mivel ez az egész a kiejtési szerinti írásmód alatt található (a hagyomány szerinti helyett), ezért nehéz másképp értelmezni, mint hogy az Akadémia szerint ezeket így kellene ejteni. Például a 'húszas' szót vagy a 'tűzijáték' szót hosszú ú-val illetve ű-vel. Ami igen furcsa, hiszen ezek egyértelműen dialektális kiejtések.

2017. júl. 17. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Nagyzsófia92 válasza:
100%
A nyelv változik, de nem lehet tudni, hogy milyen irányba. A külföldi szavak kiejtésével ugyanez a helyzet. Ma még van aki standardot mond, van aki pedig sztenderdet, de a régebbi idegen szavak már beálltak valamilyen kiejtésre. Rózsa helyett nem mondasz rózát, Poncius Pilátus helyett pedig nem mondasz Ponciusz Pilátuszt, pedig eredetileg latinban mindkettő így hangzott.
2017. aug. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

> Ma még van aki standardot mond, van aki pedig sztenderdet


És vannak akik következetesen sztandardot írnak (fogalmam nincs, mit ejtenek, gondolom azt).

2018. jan. 4. 16:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!