Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a helyzet az idézőjellel?...

Webnyelv kérdése:

Mi a helyzet az idézőjellel? Kezdhető fent?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, a helyesírási szabályok szerint lent kell kezdeni a magyarban az idézőjelet. Azonban ma már blogot sem lehet írni úgy számítógépen, hogy egy gombnyomással az idézőjel lent kezdődjön, és az internetes oldalak kb. 95%-a be sem tartja ezt a szabályt.

Word-ben még lent kezdhető, de netes editoroknál csak bajosan oldható meg.


2016. nov. 30. 20:01
 1/5 2*Sü ***** válasza:
100%

A probléma alapvetően nem az informatikában önmagában keresendő. Mikor a magyar billentyűzetkiosztást megalkották, nem gondoltak arra, hogy helyesírási, tipográfiai szempontokat is figyelembe vegyenek. Windows alatt a magyar billentyűzetkiosztás nem tartalmaz olyan speciális karaktereket, mint „alsó és felső idézőjel”, »belső idézőjelek«, a kötőjelnél hosszabb gondolatjel (lásd: - vs. – ), a hármaspont (lásd: ... vs. …), vagy olyan gyakran használt karaktereket sem, mint néhány felső index: ² ³, ezrelékjel: ‰. Cserébe viszont van pár olyan jel, amit a legritkább esetben szoktunk használni: đ Đ ł Ł ¤.


Elvileg volt egy kiegészítésre kísérlet, amiben legalább az idézőjelek, és a gondolatjel is benne van, de nem terjedt el.


Viszont például Mac gépeken a magyar billentyűzetkiosztás legalább az idézőjeleket tartalmazza, de a gondolatjelet, hármaspontot az sem.


Ha valaki nagyon törekszik ezek megfelelő, helyes használatára, akkor vagy megfelelő szoftvert érdemes használnia. Pl. egy blog esetén is meg lehet tenni, hogy Wordben írod meg, majd onnan másolod át egyszerű szövegként a blogba. A másik lehetőség, hogy megnyitod a karaktertáblát, és onnan másolod be a megfelelő karaktereket. Vagy az is lehetőség, hogy létezik egy Microsoft Keyboard Layout Creator nevű program, amivel saját billentyűzetkiosztást lehet készíteni, amibe bele tudod tenni a hiányolt karaktereket. Én ezt tettem, mert gyakran dolgozok szövegekkel, ahol erősen ajánlott, hogy tipográfiai szempontból is helyes legyen a szöveg.


Írógépeknél volt olyan ajánlás, hogy az idézőjeleket vesszővel és aposztrófjellel oldják meg ,,de elég hülyén néz ki''. Illetve hogy a gondolatjeleket -- valahogy így -- két kötőjellel helyettesítsék. Papíron még csak-csak, de ez is elég hülyén néz ki képernyőn. Ezeket az ajánlásokat nem érdemes az interneten betartani.


Az is lehetőség, hogy nem használod a magyar írásjeleket, az idézett szöveget "felső" idézőjelek közé zárod, gondolatjel helyett - sima - kötőjelet használsz. Szerintem egy blog, egy Facebook bejegyzés, egy gyakorikerdesek.hu válasz esetén elfogadható, ha valaki nem 100%-ig törekszik ezen a téren a helyesírási, tipográfiai precizitásra, ha már ilyen hülyén alkották meg anno a magyar billentyűzetkiosztást.

2016. nov. 30. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
100%
meg az is egy lehetőség, hogy Alt-bill.-kombinációkkal nyomja az ember, én pl. ezt szoktam tenni a gondolatjel, az alsó és felső 99-es idézőjel és a belső idézőjel esetén... :-)
2016. nov. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, bár a kérdésemmel arra akartam kérdezni, helyesírási szempontból elfogadható-e a lent kezdett idézőjel. Lényegében helyesírási hiba, ha valaki lent kezdi az idézőjelet?

Ettől függetlenül hasznos volt a válasz, mert én szeretném a helyesírás szabályait akkor is betartani. Ténlyeg jó lenne valami szoftverrel egyszerű billentyűkombinációt létrehozni, pl. alt gr+2. Ha jól sejtem, az egyik említett szoftver pont jó is erre. Vagy a shift+0 még jobb lenne, mert paragrafusjelet se használtam még sose, és az pont jól kézre esik.

2016. dec. 4. 11:42
 4/5 BringaManó ***** válasza:
100%

ez nem kifejezetten helyesírási kérdés.

az adott helyzettől függ, hogy milyen idézőjel használata várható el.

egy normál könyvben gáz, ha nem „ilyen”.

neten simán lehet "ilyet" írni – mondjuk a GYK-n –,

vagy aki olyan rendszeren dolgozik, amelyik “ilyet” tud, az írjon olyat, ezen ne szenvedjen.

2016. dec. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem helyesírási hiba fent kezdeni a magyarban az idézőjelet?

Netes fórumon, saját blogban mindenki kvázi úgy ír, ahogy akar, de kicsit hivatalosabb stílusnál már illene lent kezdett idézőjelnek lennie, gondolom. Nem tudom, pl. iskolában a házidolgozatoknál magyarból mit várnak el. Igaz, ahhoz Word-öt használnak, ott pedig nem probléma.

2017. márc. 11. 08:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!