Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ, hogy egy település...

Mitől függ, hogy egy településnévhez -on, -en, -ön vagy -ban, -ben, illetve -ra, -re vagy -ba, -be toldalékot teszünk? És mi helyzet a -tt toldalékkal?

Figyelt kérdés

Úgy mondjuk, hogy Komáromban, Esztergomban, Debrecenben, Sopronban, Győrben, de Kaposváron, Pécsen, Szegeden, Kecskeméten, Miskolcon, Szombathelyen (tartózkodom) stb. Ugyanígy Komáromba, Esztergomba, Debrecenbe, Sopronba, Győrbe, de Kaposvárra, Pécsre, Szegedre, Kecskemétre, Miskolcra, Szombathelyre (utazunk). Természetesen minden településről tudom, hogyan kell mondani, de miért, hogyan alakult ez ki? Miért nem "Sopronra utazunk", és "Miskolcban vagyunk"? Érdekes, de jómagam Komárom-Esztergom megyei vagyok, és ott úgy mondják a helyiek, hogy "Lábatlanon/Lábatlanra". Aki viszont nem helybéli vagy környéki, annak "Lábatlanban/Lábatlanba".


És honnan jött az, hogy Pécsett, Kaposvárott, Győrött? Miért nem használjuk például azt, hogy Sopronott, Miskolcott, Szegedett?


2015. júl. 23. 16:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
78%
Ezt senki nem tudja megfejteni, hogy mitől függ.
2015. júl. 23. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Azért én bízom benne, hogy van valami nyelvtörténeti magyarázata :-)
2015. júl. 23. 16:21
 3/18 anonim ***** válasza:
0%

Az egyik a mély-magas-vegyes hangrendhez igazodik (mély hangrend "autó"->aáuúoó, magas hangrend "teniszütő"->eéiíüűöő, vegyes hangrend vegyesen tartalmazza a magánhangzókat).

Az -ett az általában az egy magánhangzós településekhez kötődik. Pécsett, Győrött, Zircett, Öcsött, stb. Emitt-amott.

2015. júl. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
69%

Egyébként nyugodtan mondhatod azt, hogy Győrben/Győrön, vagy hogy Pécsen, senki nem fog érte meglincelni (bár a mai világban nem tudni, én Pécsen azért nem ordibálnám éjszaka, hogy "Pécsen"). Én annyira nem szeretem ezt a Pécsettezést.


+1: Ha mondjuk Zamárdin laksz, akkor az egyszerűsítés elve alapján zamárdi polgár vagy, nem zamárdii.

2015. júl. 23. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim válasza:
69%
Miért, hogy hangzana a Budapestön, Győrban?
2015. júl. 23. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Ötödik: nem sikerült megérteni a kérdést. Nem arra vonatkozott, hogy miért nem Budapestön, hanem arra, hogy miért BudapestEN, és miért nem BudapestBEN, illetve miért KomáromBAN, miért nem KomáromON.


Negyedik: nem arra vonatkozott a kérdés, hogy miért "Pécsett", hiszen tényleg mindennaposan használt a "Pécsen". Arra lennék kíváncsi, hogy ez a "-tt" nyelvtörténetileg honnan ered, és miért csak bizonyos településeknél használjuk.


Harmadik: te sem értetted meg a kérdést. Nem azt kérdeztem, hogy melyiket használom az -on, -en, -ön közül, hanem azt, hogy miért -on, -en, -ön, és miért nem -ban, -ben. Részletesen lásd feljebb, a hármas hozzászólónak írt válaszomat. Azért az sem igaz, hogy csak az egy szótagúaknál, lásd Kaposvárott, Székesfehérvárott, de olyan nincs, hogy Gödött, Tátott, Kónyott.


Köszönöm a válaszokat, de hihetetlen számomra, hogy egyeseknek mennyire nem megy a szövegértés. Elég egyértelműen leírtam a kérdést, példákkal szemléltetve, erre teljesen másra érkezik válasz.

2015. júl. 23. 19:25
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

#5

[link]

2015. júl. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
0%

Nem olvastam el az apróbetűst végig, de hihetetlen, hogy kicinkelsz, amikor normálisan próbáltam segíteni... Esetleg te is hibáztál, amikor megfogalmaztad a főcímet, azért jött eddig nulla számodra hasznos válasz.


A -tt az egy sima rag, mint a többi. Valószínűleg ezeknél is hasonló funkciót tölt be:

itt, ott, emitt, amott, helyett, alatt, felett.

Hogy miért nem hallottunkmég Kányottot? Talán mert 50 ember lakik ott összesen, míg Pécsett 150 ezer.


Az -en ugye síkbeli, a -ben pedig térbeli elhelyezkedés. Hogy miért használják mindkettőt az tényleg nehéz kérdés.

Talán az lehet az oka, hogy a b betűt a toldalékban a nyelvérzékünk nem érzi elég természetesnek egyes szóvégek, mássalhangzók mellett.

Szerintem a zöngés mássalhangzóknál megmarad a -ben, a zöngétleneknél pedig -en-re egyszerűsödik. Ugyan nem azonos jelentésű ragok, de fogalmilag elég közel állnak egymáshoz, ezért a kiejtés könnyítésére (eg hagyományból is) így használjuk.

Ha magánhangzó áll a végén, akkor aaz utolsó msh érvényesül. Pl. AkaratTYán, ZamárDiban. Persze nem teszteltem le 50 településnévvel, úgyhogy ez nem 100%.

2015. júl. 23. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%
Lásd a részleges hasonulást, ahol a képzés helye vagy a zöngésség miatt nem bírják egymást egyes betűt (pl. a zöngés végű a zöngétlen elejű ragot).
2015. júl. 23. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
2015. júl. 24. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!