Dél-alföldön sokaknak van tájszólása?
Igen,elég sok "tájszólásos" ember van erre Kecskemét és környékén.(Erről a térségről tudok csak nyilatkozni)
De leginkább az idősebb korosztálynál,a fiataloknál már nagyon ritka.
Békésben és Hajdú-Biharban éltem eddig, az én "tájszólásomban" nincs ikes ragozás és a személynevek elé tett névelő is nagyon idegennek hangzik.
Valamint a "szöllő" és a "szallag" is megmaradt.
Hajdú-Biharból származom, ott is éltem sokáig. Van pár speckó szó, de legfeljebb nagyon egyszerű embereknél tűnt fel egy csöpp tájszólás, a családomban nem igazán volt, én amúgyis odavagyok a hivatalos magyar nyelvért... Soha senki nem vádolt meg tájszólással :D
Nem mintha azzal baj lenne. De Magyarországon ez nem annyira jellemző. A németeknél durva, a német tanárnőm mesélte, hogy egyeseket meg sem ért, s még a hivatalos tévéműsorokban is megjelenik a máshogyan ejtés...
Én Bajai vagyok legalább is ovis koromig odavalósi voltam, de a szüleim felköltöztek Győrbe és jelenleg is itt élünk.
Nekem mondta már egy kollégám hogy csodálkozik hogy Alföldi származású vagyok mert egyáltalán nincs tájszólásom, és apámnak sem aki szinte ott nőtt fel, sőt ő gyerekként egy pici falu melletti tanyán nőtt fel. Nem feltétlen van mindenkinek tájszólása aki Alföldi. Évente 1-2 alkalommal lejárunk rokon látogatásra meg ugye ott a nagyszülői ház amit amolyan "nyaralónak" tartunk fenn mert amikor nagyszüleimnek elegük lett a tanyasi életből pici vályogházat vettek és ott élték le utolsó éveiket. Igazából én nekem ott vannak korombeli haverjaim akikkel néha eljárok erre arra amikor 1-2 hétre lemegyünk vagy hosszabb hétvégéken, és néhányan vannak akik némi tájszólást használnak.
Én leginkább Zala környékén élőkön veszem észre hogy van tájszólásuk, meg a barátnőm Esztergomi csak Győrbe tanult tovább egyetemen, amikor hozzájuk megyek és időnként az ottani barátaival beülünk valahova akkor észre szoktam venni hogy vannak olyan szavak, meg kifejezések amiket nem tudok egyből értelmezni, az is szinte tájszólásként felel meg.
> mondta hogy látszik is,mert ilyen tájszólást még nem halott,elismerem kicsit szíven ütőt
Ez a probléma. A tájszólás egy természetes jelenség. Ennek nincs semmiféle negatív tartalma. Régen lehet, hogy volt talán némi összefüggés a műveltséggel, tudással, amíg a művelt polgári réteg jellemzően városokban, főleg Budapesten élt, míg a kevésbé művelt, 6 elemit végzett földműves meg vidéken. Bár lehet a 6 elemivel több élettapasztalat, éleslátása, nagyobb bölcsessége volt, mint egy átlagos városi polgárnak, akkor is, ha soha nem hallott mondjuk Platónról.
A tájszólás bizonyos munkakörben lehet hátrány, javítandó jelenség, ha az ország minden tájáról származó emberekkel kell gyakran, hivatalos csatornán kommunikálnod (pl. ha bemondó, riporter, ügyfélszolgálatos vagy), ilyenkor célszerű elsajátítani az irodalmi magyar nyelvet. De minden más esetben a tájszólás nem probléma.
Én győri vagyok. Például nálunk furcsa tájszólás, hogy az „az” névelőről gyakran elmarad a z hang. Pl.: Megnéznéd a órádon, hogy mennyi a idő? De ez az én anyanyelvem. Igen, ha mondjuk egy budapesti, debreceni, de akár győri ügyféllel kell hivatalos dologról beszélnem, igyekszem figyelni rá, de hétköznapi esetben nem. Vállalom. Tényleg ez az anyanyelvem, és ettől én nem vagyok kevesebb, rosszabb, mint az, aki Budapesten született.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!