Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A c hang IPA-jele miért ts?

A c hang IPA-jele miért ts?

Figyelt kérdés

Én ezt csak nemrég tudtam meg. Én ilyesmire nem is gondoltam soha, nem vagyok nagyon jártas a hangtanban, bár meglehetősen érdekel. Soha egy órán sem mondta ezt egy nyelvtanár sem. Én úgy veszem észre, hogy a nyelvek tanulásánál a tanárok nagyon kevés hangsúlyt fektetnek a hangtanra és a kiejtésre, csak a nyelvtan, az olvasás meg helyesírás fontos számukra.


Arra persze rég rájöttem, hogy különböző nyelvekben (a számomra ugyanúgy hangzó) hangot más betűkkel jelölik, pl. a c esetében z-vel a németben. De az IPA lényege nem az, hogy teljes egészében fonetikus kellene, hogy legyen, ahogy a neve is mondja? Ami azt jelentené hogy egy hangnak egyetlen szimbólum felelne meg. Itt pedig két külön betűvel jelölik ezt az egy hangot. Ugyanez a helyzet a dz és a dzs esetében is (meg talán a ty, ny és gy esetében is).


Ezek szerint, a c hang a t és az s (sz) hang keveréke. De a szimbólum miért simán a két külön latin betű? Valahogy összeragaszthatták volna, hogy egyetlen karakter legyen, nem? Ha a két említett hang egymás mellé kerül, az még nem muszáj, hogy feltétlenül azt jelentse, hogy a c-nek jelölt hang alakuljon ki. Egy példa eszembe jutott: átszalad. Itt egymás mellett van a két hang, mégsem olvadt c-be. Ha egy idegen tanul magyarul, a szótár és az IPA segítségével, itt nem kerülhet félreértésre?



2016. júl. 14. 23:16
 1/2 2*Sü ***** válasza:
100%

> Én úgy veszem észre, hogy a nyelvek tanulásánál a tanárok nagyon kevés hangsúlyt fektetnek a hangtanra és a kiejtésre


Idegen nyelv tanulásánál esetleg van némi praktikus oldala, ha valaki ismeri a fonetikus jelöléseket. De a legtöbbször vajmi kevés szükség van rá. Az IPA ismeretére csak speciálisabbnak nevezhető tudományterületeken van igazán szükség.


> Ami azt jelentené hogy egy hangnak egyetlen szimbólum felelne meg.


Így is van. A magyar c hangot az unicode karakterkészletben ʦ – és nem ts – jellel jelölik, de így is szokták: [link] . Ez egy ligatúra, nem két különböző betű, hanem két betű összevonásából keletkező új jel. Lásd: [link]


Valamiből csak muszáj volt ezeket a jeleket megalkotni, lehetőleg úgy, hogy könnyen meg is lehessen jegyezni. Tehát pontosan azt csinálták, amit te is írtál, „valahogy összeragasztották”.


> Ha a két említett hang egymás mellé kerül, az még nem muszáj, hogy feltétlenül azt jelentse, hogy a c-nek jelölt hang alakuljon ki.


Az IPA eredetileg angol és francia kezdeményezésre készült el. Az ő nyelvükben nincs a mienknek megfelelő c hang, de a két betűt – t és sz – egymás után kiejtve valami hasonlót kapunk. Az más kérdés, hogy nem pontosan azt a hangot, de hasonlót. Az meg megint más kérdés, hogy egyes nyelvekben a t-nek és sz-nek megfelelő betűk egymás utáni kiejtése valóban ʦ -nek hangzik-e, vagy vannak kivételek.


De mint írtam, nem ts a jele a hangnak, hanem ʦ, így nincs félreértés.

2016. júl. 15. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor én láttam rosszul, vagy ahol láttam rosszul jelölték, mert ott tényleg külön volt.
2016. júl. 15. 17:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!