Használnátok beadandóban, fogalmazásban, az és/vagy kifejezést? Vagy az helytelen, esetleg rontja a fogalmazás színvonalát?
Igen, rontja a színvonalát. Nem tudom, milyen fogalmazásban, beadandóban akarod használni, ha magyar irodalomból írod, akkor mindenképpen hiba. De egyébként is csúf, és nyelvtanilag (nincs ilyen kötőszó-képződmény), stilisztikailag is kifogásolható.
"Nincs ilyen kötőszó-képződmény"
Persze, ha már szokták használni, akkor van ilyen. Cshat nyelvben stb. elmegy, de hivatalos iratokban és dokumentumokban nem. Ugyanolyan ez, mint a "vok".
Van egy mondás: "Endő, andó, a magyarban nem használandó".
Ennek ellenére a hivatalos,vagy kevésbé hivatalos nyomtatványokon, iratokon találkozhatunk ezekkel a végződésekkel. Nem szép és rontja a színvonalat. Hasznosabb ilyenkor például azt használni, hogy "szükséges beadni", vagy a "beadványhoz csatolni", vagy "beküldeni", stb....
A magyar nyelv sok olyan szót tartalmaz amely egy ilyen elvárás kérését szebben, választékosabban, kevésbé bürokratikus hangzásúvá teszi.
#4: ??????????????
("Van egy mondás: »Endő, andó, a magyarban nem használandó«." – Na és, ha van ilyen mondás? Attól azért még mérlegeljünk, és lássuk be, hogy
egetrengető baromság... Poénból szoktak ilyeneket mondani – vagy ha komoly "mondásra" gondolsz, akkor szerintem már inkább azzal kevered, hogy "A -tatik -tetik a magyar nyelvben nem használtatik.")
Egyrészt elolvastam az #1-ben linkelt írást, és szerintem több dolog is erősen vitatható benne,
valamint az, hogy a megszületése óta eltelt 10 év, és még mindig szaporodik az "és/vagy", nekem azt jelzi, hogy nem fog ez már egykönnyen kihalni, nem annyira pusztulásra ítélt, életképtelen, csak-problémákat-okozó, használhatatlan dolog ez, mint ahogy abból tűnik.
(amellett, hogy persze minden tiszteletem a professzor úré, de a fizika az más tészta :-)
Másrészt én is "rászokóban vagyok", szoktam használni, és a kérdés kiírása óta is volt két-három ilyen alkalom: ezeknél arra gondoltam, hogy márpedig én igenis valamit ki szeretnék fejezni vele, nem lenne nekem elegendő a sima "vagy" – holott persze hogy tudom, hogy logikailag elég –, hanem éppen a "vagy egyik, vagy másik, vagy mindkettő" lehetőségét szeretném hangsúlyozni (...valamiért, most mindegy miért, nyilván az adott szövegkörnyezetben volt jelentősége – ahogyan BK is hozott ilyen példát).
Na, ezt most csak úgy leírtam, mert kikívánkozott :-), de ettől még persze hivatalosan nincs ilyen, beadandóba talán inkább ne, szakdolgozatba, ilyesmibe pláne ne – bár persze ezekben is szükség lehet az ilyen esetek leírására, de akkor azt valahogy máshogy kell megfogalmazni. Amikor viszont hétköznapi, kötetlenebb helyzetben fogalmaz az ember, akkor nem akarnám tűzzel-vassal irtani, én adnék neki esélyt "megerősödni"...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!