Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ilyent vagy ilyet? Melyik a...

Ilyent vagy ilyet? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés
2015. okt. 26. 20:30
1 2
 11/14 BringaManó ***** válasza:

Kedves #8!


"Csakhogy a Kérdező nem az 'ily' vagy'ilyen', hanem az ilyent vagy ilyet nyelvhelyességére volt kíváncsi. "


Igen, és arra válaszoltam is (#1);

a #7-esben pedig az #5-6-ra reagáltam.


"Emiatt kezdtem az 'ily' és 'ilyen' szavak magyarázatával."


OK, de én abban a magyarázatban kifogásolni valót találtam. (És továbbra is fenntartom, hogy nem nyomatékosítási különbséget érzek.)


"Ugyanis az ilyent használat szabatos..."


OK, ahogy vesszük. Amit én írtam, azt – bevallom – a saját ujjamból szopiztam, de ha már ennyire feszegetjük a különbséget, akkor íme:

[link]


Tehát mindkettő helyes, ahogy én is írtam, és ahogy itt is írják ( [link]

Talán a "pongyola" minősítés volt még a legnagyobb "mellélövésem", valóban inkább tájnyelvi.


"Bocsáss meg, hogy gondolatilag kicsit eltérítettelek...."


Azzal semmi baj. :-) A baj ott kezdődik, ha te nem követed azt, hogy én követlek téged, hanem az eredeti irányt kéred rajtam számon. :-)

2015. okt. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Manó!


Az 'en' -nel való toldalékolásnak a jelentésmagyarázatát, megtalálhatod a Czuczor - Fogarasi szótárban.

Szívesen ajánlom ezt a szótárt mindenkinek... Mi, akik ezt időnként forgatjuk, rengeteget tanulunk belőle, és rengeteg szépséget, örömöt lelünk benne. Rá-rácsodálkozunk olyan dolgokra, amelyekről addig fogalmunk sem volt, de élünk velük.

Ez a szótár, bár régi, hihetetlen mennyiségű adatot tartalmaz. Szellemi felüdülés beletekinteni.

Szívből ajánlom Neked is, akit hozzászólásaid gyakoriságát és mélységét tekintve erősen érdekel a magyar nyelv.

Engem és kicsi baráti körömet egyenesen elbűvöl, főként, amikor ezt a szótárt forgathatom...

2015. okt. 28. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 BringaManó ***** válasza:
100%
Köszönöm kedves szavaid, és az ajánlást! Ha arról beszélünk, hogy _ma_ mit jelentenek bizonyos szavak, illetőleg milyen jelentésbeli különbségek vannak közöttük, akkor számomra vajmi keveset jelent az, hogy 1862-ben mit gondolt róla (vagy az eredetéről) a Cz–F szótár... – De ha Ti ezentúl „CzF-ül” fogtok írni itt a GYK-n, akkor én azt elbűvölve fogom olvasni, és rengeteg örömömet fogom lelni benne!... ;-)
2015. okt. 28. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Kedves B. Manó!


Küldök most egy részletet a Cz-F.-ból, abban a reményben, hogy örömödet leled majd Te is benne....

Ezt írod: ".... (És továbbra is fenntartom, hogy NEM NYOMATÉKOSÍTÁSI különbséget érzek.)"

(a nagybetűkkel való írás tőlem származik..)


"Ezekben az an, illetőleg 'EN' A MUTATÓ SZÓCSKA ISMÉTLÉSE , mintha volna: ott a! úgy a! oly a! amoly a! itt e! így e! ILY E!

(szintén tőlem származik a nagybetűkkel való átírás...)


Az ismétlés = nyomatékosítás. Szerintem.. Szerinted?

:)

2015. okt. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!