Az ésszerű mától észszerű, jobb ez így?
#5: Miért írnál? Csak így, látatlanban? Még nem is tudjuk, hogy mik lesznek a változások!
(Jó, azt a néhányat, ami eddig megjelent, azt azért sikerülni fog elsajátítani egy év alatt... Kérdés, hogy mi lesz még, azokon kívül...?)
"Ez csak akkor lehetne ésszerű, ha a szabály MINDEN kettős mássalhangzó duplázódásra vonatkozna (pl.: bugygyant, rogygyant, fütytyent, tüszszent, locscsan stb.)"
Ez logikátlan, azaz ésszerűtlen - vagy ha így jobban tetszik, "észszerűtlen".
Ez a szabály ugyanis csak azokra az összetett szavakra vonatkozik, melyeknek egyik tagja ugyanazzal a kettősbetűvel végződik, amellyel a másik kezdődik.
A szabály egyébként nem teljesen új. Emlékezetem szerint pl. az "aranynyúl" szót hosszó ideje két -ny netűvel kell írni, hirtelen ez jut most eszembe. Nyilván van más ilyen szó is.
De a "füttyent, buggyant" stb. szavainknak ehhez a szabályhoz semmi köze.
Egyébként valószínűleg én is nehezen fogom megszokni, de sebaj! Több dolguk lesz a lektoroknak... :)
Sára, bocs, de az ésszerű szavunkat helyesen (egyelőre) így írjuk.
Az indoklás sem az igazi: a -szerű (ilyen értelemben) nem "különálló szó", hanem egy kvázi toldalék, úgynevezett képzőszerű utótag.
Kötőjel lenne logikus, hiszen:
Egy busz-szerű járművön lösz-szerű anyagba lépve káromkodásaimat és-szerű kötőszavakkal taglalva ész-szerűen csiszoltam a talpam a padlóhoz. :)
Köszönöm a helyesbítést, BringaManó. Az új szabály még nem lépett érvénybe, addig marad a régi változat.
A -szerű utótag szótöve (gyöke) a szer. Ha ebből az irányból közelítjük meg a szer(ű) szót, akkor elmondható, hogy toldalékkal ellátott "különálló" szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!