A többi magyar igeidőt miért kellett kiiktatni a nyelvből?
Tudom, hogy van olyan is, ami a latinból lett a magyarra erőszakolva, de volt több rendes igeidő is, amit a nyelvújítás egyszerűen kitörölt a nyelvből. Vagy akkor sem használták?
Elbeszélő múlt: várék
Folyamatos múlt: várok vala
Régmúlt: vártam volt
Jövő idő másik alakja: várandok
Ezek mind megvoltak a magyar nyelvben, a nyelvújítóknak hála pedig kitörlődött a nyelvből. De miért?
Miért nem lehetett meghagyni? El nem hiszem, hogy az emberek felhagytak a használatával, mert pl az angolban ennél jóval több igeidő van, és mégsem hagynak fel a használatukkal, és térnek át 3-ra.
Miért?
Azért "élő" a nyelv, mert folyamatosan változik. Napjainkban is.
Nem "kellett", hanem nem használták.
.
Hányan használják ma a Pécsett, Győrött, Kolozsvárott stb. alakot?
"kellett kiiktatni"???
mármint hogy miért tűntek el/haltak el/sorvadtak el? azok a fránya nyelvhasználók lehettek, hogy a fene essen beléjük... de ettől te még nyugodtan használd, remélem, hogy senki nem tiltotta meg neked, és nem is akadályoz benne semmi, gondolom.
nekem tetszene! lécci-lécci!
Az angol az nagyon más logikával rendelkező nyelv, ott néhány igeidő tényleg SZÜKSÉGES. :) Ha csak azt nézzük, hogy a feltételes mondatokat hogyan képezik... 3 igeidővel nem állna össze.
Nem kell mondjuk sztem ráparázni. Ha a gyakorlati oldalát nézem 5-6 igeidővel elég jól elvan az ember. 12+1 helyett. Ráadásul sok esetben több lehetséges megoldás is van kifejezni, amit akarsz. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!