Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A -tól/től, -ból/ből, -ról/ről...

A -tól/től, -ból/ből, -ról/ről stb. ragokban a magánhangzót röviden vagy hosszan kell kiejteni?

Figyelt kérdés
Nem hallanám hogy bárki is így mondaná pl: Pécsrőőől, házbóóól, mindig röviden hallatszik. De akkor mért hosszan írandók?

2013. okt. 22. 00:29
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

<Pedig tök világosan fogalmazta meg.

"...a magánhangzót röviden vagy hosszan kell kiejteni?" – szilárd meggyőződésem, hogy ezen nincs mit nem érteni>


Valóban, maga a kérdés tök világosan lett megfogalmazva, és ezen nincs mit nem érteni.

CSAKHOGY a kiegészítés – mint "magyarázat" vagy "pontosítás" – tönkrevágja, ezez félreérthetővé teszi az egészet.


<ha valaki talál rajta csomót, akkor az a kákán is, úgyhogy méltó a belekötős név büszke viselésére. :-)>


Még egyszer: az első mondaton nem, a másodikkal együtt már igen.

Továbbá: te szoktad keresgélni a csomót a kákán az én válaszaimban, ezzel már gyk-s tevékenységed igen korai időszakában kiérdemelted azt a bizonyos címet... :P

(És mintha derengene, hogy néhány kérdésnél, amikhez én nem írtam, láttam már igencsak csomókeresős válaszodat... :P)


<Igen, én is határozottan érzem, hogy ezzel sikerült a "nem-de-nem-de-nem..." szintre emelkednem, és azért jó a GYK, mert itt egyáltalán nem érzi az ember, hogy ez gáz lenne, itt valahogy ez olyan természetesenek hat... :-)>


Én viszont úgy érzem, hogy a "de" mellett azért próbálok érvelni is.


Továbbá van egy sanda gyanúm, miszerint te úgy "működsz", mint a viccbeli kislány anyukája: megvárja, egy-egy témához mit szól az apuka, hogy aztán ellentmondhasson neki. :D

2013. nov. 5. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Jav.: "ezez" --> azaz

(Hogy ezt hogy csinálhattam? :O)

2013. nov. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 BringaManó ***** válasza:

> <Pedig tök világosan fogalmazta meg.

> "...a magánhangzót röviden vagy hosszan kell kiejteni?" – szilárd

> meggyőződésem, hogy ezen nincs mit nem érteni>

>

> Valóban, maga a kérdés tök világosan lett megfogalmazva, és ezen

> nincs mit nem érteni.

> CSAKHOGY a kiegészítés – mint "magyarázat" vagy "pontosítás" –

> tönkrevágja, ezez félreérthetővé teszi az egészet.


De nem.

TFH arról van szó, hogy a "Pécsről" hogy ejtendő: ez esetben ha a rövidet akarja érzékeltetni, akkor van eszköze (ö), ha a hosszút, akkor az alapformához képest már nehéz a dolga írásban... Szerintem megfelelő eszközt választott: az emberek szinte mindannyian értik, az egy kivételnek pedig majd én segítek megérteni. :-)

(...Bár őszintén szólva nem sok reményt látok a sikerre, mert a kérdező már ugyanezt elmagyarázta egyszer, és akkor is hiába... :-/ )


> Továbbá: te szoktad keresgélni a csomót a kákán az én

> válaszaimban, ezzel már gyk-s tevékenységed igen korai

> időszakában kiérdemelted azt a bizonyos címet... :P


Tudom – és éppen ezen felbátorodva vindikálom magamnak a jogot, hogy ha kivívtam a címet, akkor osztogassam is. Hiszen ki, ha én nem. :-)


> (És mintha derengene, hogy néhány kérdésnél, amikhez én nem

> írtam, láttam már igencsak csomókeresős válaszodat... :P)


Természetesen! Ne ringasd magad abban a helyzetben, hogy kivételezett vagy... :-)


> <Igen, én is határozottan érzem, hogy ezzel sikerült a

> "nem-de-nem-de-nem..." szintre emelkednem, és azért jó a GYK,

> mert itt egyáltalán nem érzi az ember, hogy ez gáz lenne, itt

> valahogy ez olyan természetesenek hat... :-)>

>

> Én viszont úgy érzem, hogy a "de" mellett azért próbálok érvelni is.


pillanat, a "de" én vagyok...

(az érvelni próbálást pedig később megkeresem, csak előásom a nagyítónkat :-)


> Továbbá van egy sanda gyanúm, miszerint te úgy "működsz", mint a

> viccbeli kislány anyukája: megvárja, egy-egy témához mit szól az

> apuka, hogy aztán ellentmondhasson neki. :D


csak ha gyorsabb vagy. általában az vagy, olyankor meg már mihez szólhatnék hozzá?

de – mint bizonyára láttad – néha sikerül "beelőznöm", és olyankor válaszolok rendesen is.

(kétségtelen, hogy van abban valami, amit mondasz... a direkt megvárásban nincs, de az igaz, hogy már előre örülök, ha friss BW-t látok, hogy ma is vicces nap lesz... :-)

2013. nov. 5. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"De nem."


De igen. :P


<TFH arról van szó, hogy a "Pécsről" hogy ejtendő: ez esetben ha a rövidet akarja érzékeltetni, akkor van eszköze (ö), ha a hosszút, akkor az alapformához képest már nehéz a dolga írásban...>


Nanananana, álljunk meg egy szóra... :D

Ha a rövid érzékeltetéséhez megfelel a normál jelölés, akkor a hosszúéhoz miért is nem? Vagy fordítva: ha a hosszú érzékeltetéséhez nem felel meg a normál forma, akkor a rövidhez miért igen?

Egyenjogúságot követelek az ékezetek nevében. :D


Szimplán erről szól a történet: "Pécsről" vagy "Pécsröl", ill. "házból" vagy "házbol" a helyes kiejtés?


"Szerintem megfelelő eszközt választott: az emberek szinte mindannyian értik, az egy kivételnek pedig majd én segítek megérteni. :-)"


Szerintem meg nem, lásd a fentebbi indoklást.

És ööö... Kik is azok a "szinte mindannyian"? :P

Az az egy kivétel pedig köszöni szépen, de érti, hogy mit akarsz félremagyarázni. :D


"...Bár őszintén szólva nem sok reményt látok a sikerre, mert a kérdező már ugyanezt elmagyarázta egyszer, és akkor is hiába... :-/"


Mint már mondtam, a kérdező kommentje teljesen jó, eredetileg is úgy kellett volna.


"Tudom – és éppen ezen felbátorodva vindikálom magamnak a jogot, hogy ha kivívtam a címet, akkor osztogassam is. Hiszen ki, ha én nem. :-)"


Hmm. Lovaggá ütni pl. mindig a királynő szokta az arra alkalmasnak vélt személyeket.

Ha ők egymást ütik (vagy egy mást ütnek :D), az nem lovaggá ütés, hanem lovagi torna (vagy sima verekedés). ;)


"Természetesen! Ne ringasd magad abban a helyzetben, hogy kivételezett vagy... :-)"


Gondolom, ezt úgy értetted, hogy "ne ringassam magam abba a tévhitbe, hogy kivételezett helyzetben vagyok", csak összekuszálódtak a gondolataid és/vagy az ujjaid. ;)


<pillanat, a "de" én vagyok...>


Jaaa... Lehet. Ki tudja már nyomon követni ebben a kavarodásban?... :D


"az érvelni próbálást pedig később megkeresem, csak előásom a nagyítónkat :-)"


Mi a pitypalatty... Nem is tudtam, hogy van közös nagyítónk... :O

(Vagy érthetetlen nagyzási hóbortodnak köszönhetően már nem csak jogokat vindikálsz és lovaggá ütsz, hanem gyakorlod a királyi többest is? :D)


"csak ha gyorsabb vagy. általában az vagy"


Látod, látod: fiatalság gyorsaság. :P


"olyankor meg már mihez szólhatnék hozzá?"


Bármihez. Tudod, ismétlés a tudásnak az a jó édesanyja. ;)


<de – mint bizonyára láttad – néha sikerül "beelőznöm", és olyankor válaszolok rendesen is.>


Valóban láttam már ilyet. Az élet ritka szép pillanatai. :D


"kétségtelen, hogy van abban valami, amit mondasz... a direkt megvárásban nincs, de az igaz, hogy már előre örülök, ha friss BW-t látok, hogy ma is vicces nap lesz... :-)"


Ó, minő megtiszteltetés. Csak viszonozni tudom kedvességedet. :D

2013. nov. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 BringaManó ***** válasza:

mondom: az alapformához képest.


ugyanis ha azt kérdezi, hogy a pécsrőlt pécsrőlnek vagy pécsrölnek kell ejteni, az hülyén veszi ki magát, mert hiszen a pécsről az pécsről...


(NEM ADOM FEL!!)


lovaggá ütés: ó, csak nem azt tetszik akarni mondani, hogy Kegyed itt a kir...? na ne, inkább maradjunk a lovagitornás hasonlatnál, az teljesen jó volt.


összekuszálódtak, igen.


nem veled közös, hanem családi. (de az sincs, csak úgy mondtam. :-)


az ismétlés asszem szabályellenes, hej. zöldezni kell.

meg abban mi a szórakoztató, hogy ismétlek.

2013. nov. 6. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

Ez nem csak egyedül a ragoknál vitatható, csak itt észleltem jobban föl rá. Mondjuk, a kérdés szóban a két é egyforma hosszúságú? Szerintem az első rövidebb, a második hosszabb.


A dél-alföldi nyelvjárásban sok helyen a L kiesik, s az előtte lévő magánhangzó meghosszabbodik: vót, kőt (költ), bót, abbú, ebbű. Itt színtisztán látszik hogy a magánhangzót hosszan kell és lehet is hosszan kiejteni.


Akkor a sztenderd nyelvváltozatban viszont miért nem vólt, kőlt, bólt stb? Nyilvánvalóan azért, mert a magánhangzót nem lehetne ezekben a szavakban hosszan kiejteni, s ennek az akadálya a L hang. Pl. álmodozik és ásítozik: ugyanolyan az á mindkét szóban? Az elsőben rövidebb, nem? Vagy a Sándor és a Jolán neveket megfigyelve is ugyanolyan a helyzet. Tehát a meggyőződésem az, hogy egyes mássalhangzók "akadályozzák" egyes magánhangzóknak a hosszan való kiejtésüket.


Ha pl. az L után megint magánhangzó jönne, akkor nem lenne gond azt a bizonyos magánhangzót hosszan kiejteni: ólat, kóla. De: űltet, ólcsóbb - ki lehetne-e az első hangot hosszan ejteni? Hát persze nem. S szerintem ugyanez a helyzet ezeknél a ragoknál is. Csak nem világos hogy azok a bizonyos nyelvészek mi alapján döntöttek a hosszú mellett, vagy mindig is hosszan írták-e a helyesírás szerint ezeket a ragokat?


+ Én fölfigyeltem már a televízióban is. A fölfogásom szerint senki nem ejti hosszan őket, mármint nem olyan hosszan mint amilyenekben ejtendők azok a hangok azokban a példákban, amelyeket említettem az előző megjegyzésemben.

2013. nov. 6. 17:23
 17/21 BringaManó ***** válasza:
89%

figyu, ez egy tudomány. ezt itt nem érdemes kitárgyalni, mert semennyire nem ért hozzá egyikünk sem.

ha annyira izgat a téma, akkor tanuld meg az egyetemen, vagy kérj meg egy nyelvészt, hogy meséljen erről bővebben.

szerintem.

:-)

2013. nov. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Nálam (én sok nyelvészeti elemzést végeztem magamon egyébként xd), kb. -thol illetve -thöl, bhol, bhöl stb.

Ezt persze mások simán bol-nak hallják, de én tisztán hallom a különbséget

2014. júl. 14. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Húúúúha...

Kukucs csak ide:

[link]

2014. júl. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
#19: elnézést, akkor ez nálad kiejtési hiba, nálam meg az aspirálatlan természetellenes, magyartalan, mesterkélt. Nem fogom azért mesterségesen alakítani a nyelvváltozatomat mert mások úgy gondolják hogy az beszédhiba :P úgy beszéltek ahogy akartok, akármilyen posh magasabbrendű az aspirálatlan, én így ejtem. Pont.
2014. júl. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!