Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjam helyesen? Elődeivel...

Hogy írjam helyesen? Elődeivel vagy elődjeivel?

Figyelt kérdés
Köszönöm szépen.
2013. márc. 28. 13:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
57%
Ez egy érdekes kérdés. Szerintem elődje és elődjeivel a jobb. Viszont többes számban j nélkül jó (elődeink és elődeinkkel stb.)
2013. márc. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Elődeivel
2013. márc. 28. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem találtam erre vonatkozóan semmit, az automatikus hibajavító pedig mindkettőt elfogadja. Rejtély :) Szerintem is mindkettő jó, de nyilván nem :D
2013. márc. 28. 14:31
 4/12 ettro ***** válasza:

A magyar nyelvben nagyon sok olyan kifejezés és szó van amit többféleképpen szoktunk használni.

Úgy érzem itt mind a kettő helyes.


Nem vagyok nyelvtanos, de inkább csak a beszédben esik ki a J hang. Mint az injekció, vagy az inekció, vagy az éjszaka és északa. Beszédben sokszor eltűnik a J hang.


Nyelvtan tanárom a J nélkülit nem tartotta helyesnek, de változhat annyit a nyelv, hogy egyszer csak az marad.


kicsit olyan mint a lélegzet szavunk. Eredetileg a LÉLEK+ZET lehetett, de a K hang G hanggá vált valamikor.

2013. márc. 28. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:

Szerintem is elődje/elődeivel, a szótárban ie elődje van, és BW-be ma még nem kötöttem bele :-), ezért ezúton jelezném neki, hogy ezt bírta írni:

"elődjeivel a jobb. Viszont többes számban j nélkül"


(Csak remélni merem, hogy nem zavarta össze vele a kérdezőt, és az utókort. :-)

2013. márc. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Te viszont már megint összezavartál engem: ahogy mondogatom, most jobban hangzik az "elődeivel".


Jó, legyen: megadom magam. :)

2013. márc. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 BringaManó ***** válasza:

már eleve is össze voltál, ld. az idézett mondatdarabot.


tehát eleve is "többes számban j nélkül"-t írtál.


(meg "elődjeivel"-t. de hát ki mondta, hogy nekem meg kell értenem a nőket?... nem kell. :-)

2013. márc. 30. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Az előde/elődje között elméletileg ugyanaz a különbség, mint az utóda/utódja között. Hangsúlyozom: elméletileg, itt ugyanis nagyon halvány a választóvonal. Az utód esetében egyértelmű, hogy ha valaki utódáról beszélünk, akkor a gyerekeiről, unokáiról van szó, ha utódját mondunk, akkor pedig a posztján őt követő emberről beszélünk.
2013. márc. 31. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Hűha, erre nem is gondoltam, köszönöm szépen!
2013. ápr. 1. 01:01
 10/12 anonim ***** válasza:

Bocs, kérdező, a tökéletes választ már megkaptad, de nekem még rendbe kell tennem BringaManó lelkivilágát. :)


@ BM:


Nem _kell_ megértened a nőket, engem sem, de azért most teszek egy kísérletet, ugyanis rájöttem, hol értetted félre.


Szóval, nem voltam eleve összezavarodva, csak te nem értetted, mire gondolok; pedig leírtam rendesen, de az egész mondatból kiszedtél egy "mondatdarabot". (Hiba. :P)


Ismétlés: "Szerintem elődje és elődjeivel a jobb. Viszont többes számban j nélkül jó (elődeink és elődeinkkel stb.)"


A többesszám a zárójelben olvasható példák alapján evidensen a birtokosokra vonatkozott, nem a birtokra.

Így már stimmt? :D

[Ha nem, akkor folytatom a sort a stb. helyett: elődeitek és elődeitekkel, elődeik és elődeikkel.]


A női lélek rejtelmei... :D

2013. ápr. 2. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!