Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tudtad, hogy a múlt idő jele...

Tudtad, hogy a múlt idő jele a két "t"?

Figyelt kérdés

Például a kell múlt idejű alakja a kellett.


Ma kb. ötödszörre láttam a "kellet" szót, ami teljesen mást jelent.



#helyesírás #múlt idő jele
2013. márc. 25. 17:31
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Tudtad, hogy a múlt idő jele a T vagy a TT? Pl elment, nem elmentt.
2013. márc. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
amolyan szúrós kérdés lett volna, mert - mint mondtam - a kellett szót nem bírta leírni több ember.
2013. márc. 25. 17:50
 3/21 A kérdező kommentje:

Nézd mit találtam!

"Az ige végén álló magánhangzó után -t, mássalhangzó után -tt szükséges. A -tt előtt néha kötőhangot, azaz önálló jelentés nélküli magánhangzót használunk, aminek segítségével könnyebb kimondani a szót."

- [link]

2013. márc. 25. 17:53
 4/21 tetris ***** válasza:
19%
volt = csak egy té
2013. márc. 25. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim válasza:
100%
Szerintem nyilvánvaló, hogy az igék múlt idejű alakjának mindig egy, vagy két "t" a jele, attól függően, hogy magán, -vagy mássalhangzó áll előtte. én ezt 8 évesen tanultam... Az, hogy a kellet szó hasonlít hozzá, pedig a "hasonló jelentésű szavak" csoportjába tartozó szópár.
2013. márc. 25. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim válasza:
nem akarok áltudományos vitába bocsájtkozni, de igen, tudtam, mivel kb. alsó tagozat valamelyik óráján beleverték a fejembe.
2013. márc. 25. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

"Nézd mit találtam!

"Az ige végén álló magánhangzó után -t, mássalhangzó után -tt szükséges. A -tt előtt néha kötőhangot, azaz önálló jelentés nélküli magánhangzót használunk, aminek segítségével könnyebb kimondani a szót."

- [link]


Ez érdekes.

2013. márc. 26. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, kedves kérdező, ez a "kellet" még nem is olyan rémes!


A napokban láttam valamelyik válasznál, hogy "a leckét megkelet tanulni"... És hogy a tegnapp két -p, mert múltidő!

Ez sem rossz, mi?

2013. márc. 26. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

"Az ige végén álló magánhangzó után -t, mássalhangzó után -tt szükséges."


Tényleg csak én látom itt a hibát?

Hol tanultuk így?

2013. márc. 26. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 BringaManó ***** válasza:
mit lehet ezen ennyit rágódni? eltévesztették, előfordul, pláne egy wikin. normális ember ilyenkor kijavítja (ha lehet), vagy ír nekik. én pl. most megtettem (az utóbbit).
2013. márc. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!