Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írják? Bátyád vagy bátyjád?

Hogy írják? Bátyád vagy bátyjád?

Figyelt kérdés
2013. febr. 23. 22:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
bátyád
2013. febr. 23. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%

Két dolog biztos:

1. A szótő a "báty".

2. Egyes szám második személyben (te) és egyes számú birtok esetén a birtokos személyjel -d. (Mássalhangzóra végződő szótő esetén egy kötőhang is kapcsolódik a szótőhöz a jel előtt).


--> Rakjuk össze a keresett szót:

szótő + kötőhang + birtokos személyjel

báty + á + d

Azaz "bátyád", j nélkül.

(A többi alakban is hasonlóan, kivéve az E / 3, ahol -ja a birt. szem. j., tehát "bátyja" a helyes alak.)


További infók:

[link]

2013. febr. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Nagybácsi is lehet bátyja. Pl. Feri bátyja (Feri nagybácsi).
2013. febr. 24. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%
Kapaszkodó lehet: öcséd, és nem öcsjéd.
2013. febr. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Hmmm.

Itt meg a "bátyja" a helyes:

[link]


"báty, bátyja, bátyjáé"

2013. febr. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 BringaManó ***** válasza:
100%

Berta, figyellek egy ideje, és szerintem de direkt cukkolsz. Mindig írsz valamit, amibe "bele kell kötnöm". :-)


"Két dolog biztos:

1. A szótő a »báty«."


Hát az korántsem olyan biztos, bár ez is egy megfejtés, de

- van nekem egy MÉK-em (nem régi, 2003-as), amelyben "báty"-nak nyoma sincs, van ellenben olyan, hogy bátya, bátyám;

- aztán van ugye a "Tamás bátya" kunyhója, amelyről én [is] azt hittem anno, hogy valami régies/kedveskedő/bizalmas forma a bátya, amíg meg nem tudtam a fentit;

- és van még a "bátya/bátyja" párost erősítendő az apa/apja, atya/atyja, anya/anyja, néne/nénje...


Na de!, az is igaz, hogy az OH-ban már így van a szócikk:

"báty (~ bátya) bátyot, bátyok, bátyja, bátyám"

Érdekes megfigyelni, hogy míg az első kettőt már a "báty" forma alapján toldalékolva tették be – nyilván azért, mert általánosan így használtatik –, addig a harmadik példa épp egy olyan kispórolt kötőhangos forma, amely alapján vélhetően végbement/megy az átalakulás, és negyedikként pedig olyan szó van, amelyben mégis megőrződött a régi tő ("bátya -> bátyám", nem pedig bátyom).


Tehát mindkettő helyes(?/még?/már?), és valóban a báty felé haladunk nagy erőkkel (akár azt is elfogadom, hogy már ott is tartunk), csupán jelezni szerettem volna, hogy ez éppen egy olyan változásra példa, amelyre még nem a megszépítő, tisztán látó messzeségből nézünk (mint pl. az ikes ragozás kialakulása), hanem amelynek a közepén tartunk (mint pl. az ikes ragozás (egyes formáinak) kipusztulása).


:-)

2013. febr. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

@ Ebcsont:


<Nagybácsi is lehet bátyja.>


Ez rendben, gyerekkoromban én is így szólítottam az egyik nagybátyámat. (Természetesen tty-vel ejtve. :D)

Csak nem értem, hogy jön ez ide, hiszen az alapprobléma az E / 2 alak volt. :O

[Úgy sejtem egyébként, hogy a bátyja az öcsi, anyjuk, apjuk szavakhoz hasonlóan funkcionált régen.]


<Hmmm. Itt meg a "bátyja" a helyes>


Ugyanez a problémám: az E / 3 alak j-s voltát senki nem vitatta. :)


-------


@ BelémkötősMucus:


Bocs, de amennyit te irkálsz nekem, így kb. a 20. után már nem tudok új neveket kitalálni, úgyhogy kénytelen vagyok ismételni magam. :D


<Berta, figyellek egy ideje, és szerintem de direkt cukkolsz. Mindig írsz valamit, amibe "bele kell kötnöm". :-) >


Hooogyne, persze. :P

Szerintem inkább úgy áll a helyzet, hogy te direkt azért nem válaszolsz gyorsan egy-egy kérdésre, hogy nehogy forduljon a kocka: én cincáljam szét a te válaszaidat. :D

Vagy úgy vagy vele, mint a viccbeli anyuka: megvárod, mit mondok én, hogy aztán ellentmondhass. :D


Viszont számomra eddig talán ez a legérdekesebb felvetésed.

[Nem nézek utána, tegnap megint sok munkát adtál. (A kétszer leírt 3 oldalas válaszra gondolok az eredetileg "nem-e" témájú kérdésnél, ha esetleg még nem olvastad volna). :D]


Viszont eszembe jutott két becéző(nek tűnő) forma, ami biztosan a bátyból származik: a bátyó és a bátyus(ka). Remélem, ezt már nem vitatod. :D

2013. márc. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:

Semmiképpen! (Dehogy merek én bármit is!...) Ahogy az is egyértelmű számomra, hogy az atyus(ka), anyus(ka), anyó(ka), apus(ka), apó(ka) pedig az atyból, anyból és apból jön.

;-)

2013. márc. 3. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:
52%

Apropó – csak érintőlegesen(?) – szép magyar neveink:

Kat, King, Bél, Géz, Barn, Ann, Pann, Hann, Magd, valamint Pety, Lac, Mac, Bazs stb.)


(hint: főleg -us és alapvetően -a, de némelyik -ó vagy -kó is)


(kieg.: mam, pap, lib stb. stb. – és a móka kedvéért nem lehet kihagyni, hogy medik, logik és statisztik... :-)

2013. márc. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Hmmm... Megadom magam. Ez szép volt, BrilliánsMegoldás, gratulálok. :)
2013. márc. 5. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!