Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ijesztget vagy ijeszteget?

Ijesztget vagy ijeszteget?

Figyelt kérdés
2013. febr. 3. 08:24
1 2
 1/11 anonim válasza:
ijesztget
2013. febr. 3. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez az az eset, amikor mindkettő jó.
2013. febr. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
21%

"Keresett szó: ijeszteget

Nincs találat."

[link]


Tehát az "ijesztget" lesz a jó; bár el tudom képzelni, hogy egyes tájnyelvekben létezik az "ijeszteget" is. :)

2013. febr. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ági

Egyes tájnyelvekben? Lehet.

Első ránézésre a másodikat választottam volna. Mifelénk gyakran mondják így.

Mifelénk vagy felénk? /Vagy ez is tájszó lenne, a mifelénk?/

2013. febr. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő jó, mert a kötőhangra vonatkozóan nincs szigorú szabályozás.
2013. febr. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ez hasonlít az "indokolás"-ra

(indoklás v. indokolás) Jobb az indoklás

2013. febr. 4. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Az "ijeszteget" a dunántúli nyelvjárásokban használatos, pl. a férjem zalai családja is így mondja.
2013. febr. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy nem ugyanaz a témakör, de tegnap egy Nógrád megyei ismerősöm azt írta chaten: terjesztel.

Felénk (Pest megye) ez egyértelműen "terjesztesz".


A "mifelénk" szerintem valami nyomatékosításféle lehet, Ági; vagy - csak juszt is :P - tájszó, mivel a szó végződéséből egyértelmű a T / 1.

(T / 2: felétek, T / 3: feléjük).

Hasonló az (én)nálam, (te)nálad, (ő)nála stb., vagy az (én)tőlem, (te)tőled, (ő)tőle stb.

És még lehetne sorolni.

Most beugrott, hogy mintha ezek régies alakok lennének, amikről az idők során lekoptak a személyes névmások...

2013. febr. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Berta, én eredetileg borsodi vagyok (Bp-en élek), és nálunk is használatos a "tanítol, kapol" stb. alakok.

A nyelvjárások egyébként a szívem csücskei, bár keveset értek hozzájuk, de nagyon érdekesek. :)

2013. febr. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én régebben nem nagyon szerettem a nyelvjárásokat, csak a palócot és a szegedit, de néhány éve már én is nagyon érdekesnek tartom őket, és igen szeretem hallgatni némelyiket. Van pl. egy "Erdélyi nyelvlecke" című sorozat, már többször bemásoltam a linkjét ebben a kategóriában, hátha másoknak is tetszik. :)


Viszont ezekkel az -l végződésekkel jelenleg nem igazán tudok még megbékülni, nekem nagyon furcsa. Azt tudom, hogy Szabolcsban is így használják, az meg Borsod mellett van. :)

(Meg a toldalékokat is olyan furcsán, legalábbis másképp, mint mi. Pl. Megyek anyuéknál. Mikor jössz megint nálunk? stb.)


Egy kérdezői szóhasználat kapcsán felmerült egy probléma kb. egy órával ezelőtt, ezért kiírtam egy kérdést. :D

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__400032..


Ha tudtok valami okosat, azaz felétek használják a "mék" szót, vagy tudtok valami biztosat, akkor írjatok választ oda, legyetek szívesek. Előre is köszönöm. :)

2013. febr. 13. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!