Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen igefajtájúak a következ...

Milyen igefajtájúak a következő szavak?

Figyelt kérdés
indulhattunk volna, megnéznék (T/3), megnéznék (E/1), meg fogjátok csinálni, viselkednek, záporozzon, számolgattatok, ajánlod

#igefajta
2013. jan. 6. 14:44
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
55%

Itt találod az igék fajtáit részletesen:


[link]


Ezek alapján próbáld meg besorolni a szavaidat; ha leírod kommentben a megoldásaidat, megmondom, jók-e. :)

2013. jan. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
amik ezek az oldalon vannak azokat meg tudtam csinálni, azokat nem tudom mint például hogy az ige cselekvő, visszaható, középige stb.
2013. jan. 6. 14:58
 3/19 anonim ***** válasza:
57%

Azok nem igefajták, hanem igenemek.


"Az igenemek: A cselekvő, a cselekvés, valamint a cselekvés irányulásának viszonya szerint az igék különféle igeneműek lehetnek. Öt igenem van: a cselekvő, a történést kifejező (mediális vagy középige), a visszaható, a műveltető és a szenvedő.


A cselekvő ige cselekvést jelent; a cselekvés végzőjét a mondat alanya, a cselekvés irányulását a tárgy vagy a határozó nevezheti meg. Például: Balázs kakaót iszik; Ma még nem tornáztam.


A történést kifejező (mediális) ige alanyában nem cselekvőt találunk, hanem valamely esemény, folyamat részesét, átélőjét, illetőleg azt, amire az esemény hatással van, például: Elhamvadt a tűz; Kilyukadt a zoknid; Kipirosodott az arcunk a széltől.

A létigék is a történést kifejező igeneműek közé tartoznak.


A visszaható ige cselekvést fejez ki; a cselekvőt megnevező szó a mondat alanyi szerepében áll. Csakhogy itt a cselekvés magára a cselekvőre irányul, arra hat vissza, ezért az nem is jelenhet meg tárgy vagy határozó formájában. Például: Apa minden reggel megborotválkozik; A macskánk nyalakszik.


A műveltető ige cselekedtetést fejez ki. A valódi cselekvő tárgy vagy eszközhatározó formájában tehető ki a műveltető ige mellett. Például: A matematikatanár nehéz feladatot oldatott meg velünk; Miért engem dolgoztatnak mindig? A műveltető ige képzője az -at/-et, -tat/-tet.


A szenvedő ige alanya azt a személyt vagy dolgot nevezi meg, amire a cselekvés irányul. A cselekvés végzőjét eszközhatározóval fejezhetjük ki. Például: A kert fölásatott; A levél összegyűretik. Képzője az -at/-et, -tat/-tet, melyet ikes személyragozás követ."


Forrás:

[link]

2013. jan. 6. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

akkor rosszul írtam, bocsánat...

eddig ennyire jutottam:

- indulhattunk volna: ható

- meg fogjátok csinálni: műveltető

- számolgattatok: gyakorító

a többi pedig talán műveltető

2013. jan. 6. 15:11
 5/19 A kérdező kommentje:
elírtam, nem műveltető, hanem cselekvő
2013. jan. 6. 15:11
 6/19 anonim ***** válasza:
38%

Áááh... Nem biztos, hogy rosszul írtad; körülnéztem a neten, és van olyan oldal, ahol ezeket is igefajtákként határozzák meg. Szóval szerintem maradj annál a kifejezésnél, amelyiket a suliban tanuljátok. :)


És innentől kezdve jó lenne tudni, hogy pontosan mik a lehetőségek; azaz ti milyen csoportosítást használtok. Mert abban a csoportosításban, amit én írtam, nincs benne néhány olyan, amiket te írtál most... Írd le, légy szíves az összeset. :)


Eddig (elvileg):


- indulhattunk volna: ható --> jó :)


- meg fogjátok csinálni: műveltető

"elírtam, nem műveltető, hanem cselekvő"

--> Így van, a javítás jó. :)

Értelmileg valóban lehetne műveltető, pl. ha ráparancsolunk valakikre. De nyelvtanilag a műveltető ige képzői a -tat, -tet, -at, -et; ezek híján nem lehet az.


- számolgattatok: gyakorító --> jó :)


"a többi pedig talán műveltető" --> Nem lehet, mert egyikben sincs meg a műveltető ige képzője.


Szerintem amikor átnézed a csoportosítást, nézd meg jól a példákat is, vagy ha külön felsorolták a képzőket, akkor azokat is. :)

2013. jan. 6. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

hát amiket mi írtunk csoportosítást az lehet:

- cselekvő

- középige

- létige

- műveltető

- szenvedő

- ható

- gyakorító

- visszaható

de ezeket nem tudom megkülönböztetni, csak amiket eddig írtam hiába vannak ott a képzői mert nem látom benne..

2013. jan. 6. 16:01
 8/19 A kérdező kommentje:
a többi ige talán cselekvő. vagy nem?
2013. jan. 6. 16:04
 9/19 anonim ***** válasza:
38%

Okay, köszönöm, így akkor már könnyebb a besorolás.

Tehát: amelyiknél van képző, azt egyszerű felismerni (műveltető, szenvedő, ható, gyakorító, visszaható). Amelyiknél pedig nincs, azt a fennmaradó csoportok egyikébe tudjuk beilleszteni: cselekvő, középige, létige, értelem szerint, azaz a fentebb leírt meghatározásoknak megfelelően. (Tulajdonképpen azokat is be tudjuk sorolni ebbe a három csoportba, amelyiknek van képzője. Tehát pl. a számolgattatok gyakorító és cselekvő is.)


3. osztályban tanultad, hogy az ige cselekvést, történést vagy létezést fejezhet ki. Tehát három lehetőség van:

- A cselekvést valaki saját maga végzi, akarattal - ez a cselekvő ige, ami cselekvést fejez ki; pl. írok, tanulok, eszem, iszom, fut, énekel, gitározik stb.

- A cselekvést nem akaratlagosan végzi valaki, hanem megtörténik vele - ez a középige, ami történést fejez ki. Pl. azt mondjuk, esik a hó vagy az eső; ezt nem a hó és az eső akarta, ez történés. A falevél sem szándékosan esik le a fáról ősszel. :D

Vagy ha valaki futás közben megbotlik és elesik, az nem szándékos volt, ezért nem cselekvés, hanem történés.

- A létige létezést fejez ki, értelmileg a középigéhez tartozik.


Ezeknek megfelelően a leírt igéid valóban mind cselekvők, egyetlen kivétel van: a záporozzon.


További szép napot. :)

2013. jan. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm a segítséget:)


Viszont kívánom a szép napot!:)

2013. jan. 6. 16:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!