Milyen igefajtájúak a következő szavak?
Itt találod az igék fajtáit részletesen:
Ezek alapján próbáld meg besorolni a szavaidat; ha leírod kommentben a megoldásaidat, megmondom, jók-e. :)
Azok nem igefajták, hanem igenemek.
"Az igenemek: A cselekvő, a cselekvés, valamint a cselekvés irányulásának viszonya szerint az igék különféle igeneműek lehetnek. Öt igenem van: a cselekvő, a történést kifejező (mediális vagy középige), a visszaható, a műveltető és a szenvedő.
A cselekvő ige cselekvést jelent; a cselekvés végzőjét a mondat alanya, a cselekvés irányulását a tárgy vagy a határozó nevezheti meg. Például: Balázs kakaót iszik; Ma még nem tornáztam.
A történést kifejező (mediális) ige alanyában nem cselekvőt találunk, hanem valamely esemény, folyamat részesét, átélőjét, illetőleg azt, amire az esemény hatással van, például: Elhamvadt a tűz; Kilyukadt a zoknid; Kipirosodott az arcunk a széltől.
A létigék is a történést kifejező igeneműek közé tartoznak.
A visszaható ige cselekvést fejez ki; a cselekvőt megnevező szó a mondat alanyi szerepében áll. Csakhogy itt a cselekvés magára a cselekvőre irányul, arra hat vissza, ezért az nem is jelenhet meg tárgy vagy határozó formájában. Például: Apa minden reggel megborotválkozik; A macskánk nyalakszik.
A műveltető ige cselekedtetést fejez ki. A valódi cselekvő tárgy vagy eszközhatározó formájában tehető ki a műveltető ige mellett. Például: A matematikatanár nehéz feladatot oldatott meg velünk; Miért engem dolgoztatnak mindig? A műveltető ige képzője az -at/-et, -tat/-tet.
A szenvedő ige alanya azt a személyt vagy dolgot nevezi meg, amire a cselekvés irányul. A cselekvés végzőjét eszközhatározóval fejezhetjük ki. Például: A kert fölásatott; A levél összegyűretik. Képzője az -at/-et, -tat/-tet, melyet ikes személyragozás követ."
Forrás:
akkor rosszul írtam, bocsánat...
eddig ennyire jutottam:
- indulhattunk volna: ható
- meg fogjátok csinálni: műveltető
- számolgattatok: gyakorító
a többi pedig talán műveltető
Áááh... Nem biztos, hogy rosszul írtad; körülnéztem a neten, és van olyan oldal, ahol ezeket is igefajtákként határozzák meg. Szóval szerintem maradj annál a kifejezésnél, amelyiket a suliban tanuljátok. :)
És innentől kezdve jó lenne tudni, hogy pontosan mik a lehetőségek; azaz ti milyen csoportosítást használtok. Mert abban a csoportosításban, amit én írtam, nincs benne néhány olyan, amiket te írtál most... Írd le, légy szíves az összeset. :)
Eddig (elvileg):
- indulhattunk volna: ható --> jó :)
- meg fogjátok csinálni: műveltető
"elírtam, nem műveltető, hanem cselekvő"
--> Így van, a javítás jó. :)
Értelmileg valóban lehetne műveltető, pl. ha ráparancsolunk valakikre. De nyelvtanilag a műveltető ige képzői a -tat, -tet, -at, -et; ezek híján nem lehet az.
- számolgattatok: gyakorító --> jó :)
"a többi pedig talán műveltető" --> Nem lehet, mert egyikben sincs meg a műveltető ige képzője.
Szerintem amikor átnézed a csoportosítást, nézd meg jól a példákat is, vagy ha külön felsorolták a képzőket, akkor azokat is. :)
hát amiket mi írtunk csoportosítást az lehet:
- cselekvő
- középige
- létige
- műveltető
- szenvedő
- ható
- gyakorító
- visszaható
de ezeket nem tudom megkülönböztetni, csak amiket eddig írtam hiába vannak ott a képzői mert nem látom benne..
Okay, köszönöm, így akkor már könnyebb a besorolás.
Tehát: amelyiknél van képző, azt egyszerű felismerni (műveltető, szenvedő, ható, gyakorító, visszaható). Amelyiknél pedig nincs, azt a fennmaradó csoportok egyikébe tudjuk beilleszteni: cselekvő, középige, létige, értelem szerint, azaz a fentebb leírt meghatározásoknak megfelelően. (Tulajdonképpen azokat is be tudjuk sorolni ebbe a három csoportba, amelyiknek van képzője. Tehát pl. a számolgattatok gyakorító és cselekvő is.)
3. osztályban tanultad, hogy az ige cselekvést, történést vagy létezést fejezhet ki. Tehát három lehetőség van:
- A cselekvést valaki saját maga végzi, akarattal - ez a cselekvő ige, ami cselekvést fejez ki; pl. írok, tanulok, eszem, iszom, fut, énekel, gitározik stb.
- A cselekvést nem akaratlagosan végzi valaki, hanem megtörténik vele - ez a középige, ami történést fejez ki. Pl. azt mondjuk, esik a hó vagy az eső; ezt nem a hó és az eső akarta, ez történés. A falevél sem szándékosan esik le a fáról ősszel. :D
Vagy ha valaki futás közben megbotlik és elesik, az nem szándékos volt, ezért nem cselekvés, hanem történés.
- A létige létezést fejez ki, értelmileg a középigéhez tartozik.
Ezeknek megfelelően a leírt igéid valóban mind cselekvők, egyetlen kivétel van: a záporozzon.
További szép napot. :)
nagyon szépen köszönöm a segítséget:)
Viszont kívánom a szép napot!:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!