Mi a megoldás szerintetek???
Mik a következő szavak ragos alakjai? ( -val -vel )
szél
Széll
Szél
Mirtill
Kováts
sah
bridzs
méh
Másik:
Elemeire kell bontani a szavakat :
ablaknál
nyitott
vándorló
csodálta
felhőket
Köszi a válaszokat fontos lenne! :)
A -val, -vel és a -vá, -vé alakmódosulásai
83. Megváltozott, a névszó tövének végső mássalhangzójával azonos (teljesen hasonult) formában járul a -val, -vel és a -vá, -vé határozórag v-je (bizonyos h végűek kivételével) minden mássalhangzóra végződő névszóhoz. Ezt a kiejtésbeli módosulást írásunk tudomásul veszi, és betűkettőzéssel jelöli. A többjegyű betűket természetesen a rájuk vonatkozó szabályok szerint kettőzzük meg. [Vö. 7. b)]
a) Egy rövid mássalhangzós szóvég + -val, -vel, -vá, -vé: bottal, cukorral, kékkel; arannyal, rozzsal, néggyel; tudóssá, szénné, vízzé; királlyá, özveggyé; stb.
b) Egy hosszú mássalhangzós szóvég + -val, -vel, -vá, -vé: jobbal, tollal, tettel; jobbá, tollá, tetté; gallyal, könnyel, meggyel; rosszá, könnyé; stb. (Vö. 94.)
c) Két mássalhangzós szóvég + -val, -vel, -vá, -vé: hanggal, komppal, minddel; kulccsal, szárnnyal, gyönggyel; bolonddá, szilánkká, füstté; ronggyá, szárnnyá, bölccsé; stb. (Vö. 60.)
d) Ha a -val, -vel és a -vá, -vé rag v szóvégződéssel találkozik, a két v-t mindig jelöljük az írásban: hévvel, szívvel; kedvvel, tervvel; savvá, névvé; könyvvé, nedvvé; stb.
A betűkettőzés elmulasztása nemegyszer eltorzítja a szóalak értelmét. Nem azonos például a szívvel és a szível (= szeret, tűr); a tervvel és a tervel (= tervez); a bölccsé (válik) és a bölcsé (= a bölcs tulajdona); a briddzsel (= a bridzs kártyajátékkal) és a bridzsel (= bridzsezik); stb.
e) Azokban a névszókban, amelyeknek végső h-ját nem ejtjük ki (vö. 75.), a -val, -vel és a -vá, -vé rag v-jének hasonulása nem következhet be: méhvel; pléhvé, juhvá; stb. – A doh, potroh, sah, Allah stb. szónak azonban minden alakjában ejtjük a h-t, ezért itt az ennek megfelelő ragalakokat találjuk: dohhal, potrohhal, sahhá, Allahhal stb. (Vö. 75.)
163. A mássalhangzóra végződő személynevek -val, -vel (és néha -vá, -vé) ragos formájának írásában a következőképpen járunk el:
a) Ha a név rövid mássalhangzót jelölő betűvel végződik, akkor ezt a betűt megkettőzzük: Ádámmal, Bálinttal, Kodállyal, Szabolccsal stb. (Vö. 83.)
b) Ha régies betűre végződő családnevekhez kapcsolódnak ezek a ragok, a régies betűt változatlanul hagyjuk, a rag v-je helyett pedig ennek a név végén ejtett hanghoz idomult mai formáját írjuk: Kossuthtal, Véghgel, Móriczcal, Rátzcal, Babitscsal, Paiszsal; Madáchcsá; stb.
c) Ha a családnév mássalhangzót jelölő kettőzött betűvel végződik, a -val, -vel (és néha a -vá, -vé) rag megfelelő alakját kötőjellel kapcsoljuk hozzá, hogy az alapforma világosan kitűnjön: Kiss-sel, Makk-kal, Papp-pal, Széll-lel stb. (Vö. 94.) – Egyszerűsítve írjuk viszont a keresztneveket: Bernadettel, Marcellal v. Marcellel, Mariannal stb
széllel, Széll-lel, Széllel, Mirtillel, Kovátscsal, sahval, méhvel, bridzzsel,
ablak+nál - képző
nyit+o+tt - kötőhang+melléknév képző
vándor+ló - melléknév képző
csoda+l+ta - igeképző+múltidő jele
felhő+k+et - többesszám jele+tárgy ragja
Ha jól emlékszem így van!
Picike javítás; remélem, még nem késő:
1., Az 1. válaszban a vonatkozó szabály szerint (162. e.) a példák között szerepel a "sahhal" szó is; mivel ennek a végén mindig ejtjük a [h] hangot, ezért a -val toldalék v-je h-vá alakul. Tehát ez a helyes alak, nem a következő válaszban írt "sahval".
2., A bontások:
ablak + nál --> a -nál, -nél NEM képző, hanem rag, méghozzá helyrag
nyit + ott -->
a., Ha a szófaj ige, akkor az -ott = E / 3, múlt idejű, kijelentő módú igei személyrag, alanyi ragozás szerint; Pl. "C.cini szeptemberben egy új füzetet nyitott nyelvtanórára." :)
b., Van egy másik lehetőség is, ha a "nyitott" szó szófaja befejezett melléknévi igenév (pl. nyitott ablak / könyv / stb.); ez esetben az -ott a befejezett melléknévi igenév képzője
vándor + l + ó --> Ahogyan már írta az előző válaszoló is: -l = igeképző, -ó = melléknévképző
csoda + l + ta --> -l = igeképző, -ta = E / 3, múlt idejű, kijelentő módú igei személyrag a tárgyas ragozás szerint
felhő + k + e + t --> -k = a többesszám jele, -e = kötőhang, -t = tárgyrag
Üdv. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!