Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Logikai kérdés. Matek. Mi a...

Logikai kérdés. Matek. Mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Van egy börtön. 2 kijárata van. Az egyik a halálba vezet, a másik a szabadságba. Mindegyik ajtó előtt áll egy őr. Az egyik őr hazudik, a másik igazat mond.

1-et kérdezhetsz valamelyik őrtől.

Mit kérdeznél, hogy megtudd melyik ajtó vezet a szabadsághoz?



2012. szept. 5. 15:04
 1/9 anonim ***** válasza:
94%

a másik őr szerint melyik ajtó vezet a szabadságba?

és nem azon kell kimenni.

2012. szept. 5. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi :D kifog derülni. matektanárom majd megmondja és megírom mi volt :D
2012. szept. 5. 17:52
 3/9 anonim ***** válasza:
83%

"...a másik őr szerint melyik ajtó vezet a szabadságba? "


Ez a megoldás csak akkor jó, ha az őrök tudják is egymásról hogy hazudnak, illetve igazat mondanak. Mondjuk logikus feltételezni, hogy ha én ezzel tisztában vagyok, akkor ők is. Viszont a feladat nem említi, így jobb lenne egy olyan megoldás, ahol ez nem is számít. Tehát a lényeg hogy megtudjam melyik a "jó" ajtó és melyik a "rossz".


Egyszerű a dolog rámutatok az egyik ajtóra és fennhangon megkérdem valamelyik őrt:


Mit mondanál ha megkérdezném tőled: Ez a halálba vezető ajtó?


Hazudós őr ---- rossz ajtó: Igen ez a halálba vezető ajtó

Hazudós őr ---- jó ajtó: Nem, ez nem a halálba vezető ajtó

Nyilván az igazmondó mindkét ajtónál igazat szólna


Ha történetesen a rossz ajtóra mutatok, és a kérdésem: Ez a jó ajtó? Akkor a hazudós hazudna, azt mondaná: Igen ez a jó ajtó. De nem kérdeztem meg, csak azt, hogy mit mondana, ha megkérdezném! Azaz hazudnia kell, és az "Igen ez a jó ajtó" válasz helyett azt kellene hazudja: Ez a rossz ajtó!


Ha történetesen a jó ajtóra mutatok, és a kérdésem: Ez a jó ajtó? Akkor a hazudós hazudna, azt mondaná: Nem, ez a rossz ajtó. De nem kérdeztem meg, csak azt, hogy mit mondana, ha megkérdezném! Azaz hazudnia kell, és az "Nem, ez a rossz ajtó" válasz helyett azt kellene hazudja: Ez a jó ajtó!


A kérdés feltételezésével elérem, hogy kétszeresen tagadjon (hazudjon), ami gyakorlatilag igazmondáshoz vezet, bármelyik esetben :)

2012. szept. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%

#3:


szép, nagyon elegáns megoldás. tetszik :)

2012. szept. 6. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi mindkét választ! Az első kommentelő válasza helyes volt. 5-öst kaptam köszi! :)
2012. szept. 6. 14:42
 6/9 A kérdező kommentje:
A másikkal az a baj, hogy csak az 1-ik őrtől kérdezhetsz és csak 1 őr válaszolhat neked.
2012. szept. 6. 14:44
 7/9 anonim ***** válasza:
85%

a második is csak egy őrt kérdez.


egyszerűen:


megkérdezed, hogy mit válaszolna. de mivel a hazudós MINDIG hazudik, arról is hazudnia kell, hogy mit válaszolna.


a válasza alapból hazugság lenne, de mivel nem azt kérdezed, hogy melyik ajtó, hanem azt, hogy mit válaszolna, a hazugságról is hazudnia kell. azaz az igazat mondja.


ezért mondtam, hogy szép.


#1 voltam

2012. szept. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Ha a pokolba akarsz jutni akkor balra a második ajtó xdd tudom hogy már nem aktuális a kérdés :D grat az 5öshöz xdd :D
2012. okt. 2. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszi :DD xd
2012. okt. 3. 17:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!