Melyik a helyes: nincsennek vagy nincsenek?
nincsenek.
vannak 1 tagú, hangsúlyos
a nincseneknél ahangsúly elől van, tehát nem duplázza az n-t
A vidékiek rendszerint elrontják, állandó hiba:
nállam
nincsennek
tőlled
és társai, szinte fizikai fájdalmat érzek, amikor ilyeneket olvasok.
Már bocsi, de mi az hogy a "vidékiek rendszerint" ???
Szerinted csak a pestiek írnak helyesen? A falra mászom ettől a fellengzős szövegtől. Pedig én is budapesti vagyok.
ja ez nekem is feltűnt, ezen mindig felbosszantom magam ha ilyet látok/olvasok
"vidékiek rendszerint elrontják", én pont vidéki vagyok és tudok helyesen írni, és szerintem amit felsorolt az utolsó előtti válaszadó az pont a kiejtés elve szerint írandók, szóval ezeket nagyon el se lehet rontani, mert annyira egyértelműek.
Kérdező! tehát nincsenek, pont úgy írod le mint ahogy kiejted, a vannak kiejtés szerint is két n-el ejted, szóval....mindkettőt kiejtés szerint nem kell túlbonyolítani
Nincsenek, egy n-nel.
A két szónak pedig semmi köze nincs egymáshoz, helytelen kiindulási alap az, hogy ugyanarra a mássalhangzóra végződnek.
A "van" létige, melynek ragozása rendhagyó: vagyok, vagy, van, vagyunk, vagytok, vannak. Tehát a "van" az E/3 alak, a "vannak" pedig a T/3 alak; utóbbinál a -nak az igei személyrag, ami kifejezi a cselekvő számát és személyét.
A "nincs" vagy "nincsen" pedig bonyolult, mert nem tudom a pontos választ... :P
Az egyik lehetőség szerint létige, melynek csak két alakja létezik: E/3 (az említettek), és T/3, "nincsenek". Ekkor az -enek vagy az -ek lehetne az igei személyrag.
De én inkább a másik lehetőség felé hajlok: a "nincs" tagadószó, melynek hosszabb alakja a "nincsen", mindkettő E/3-ra vonatkozik; a másik alakja a szintén T/3-ra vonatkozó "nincsenek".
Mindenesetre a lényeg a lényeg... :)
Üdv. :)
Sokat csetelek, fórumozok és saját tapasztalatom, ha valaki, a korábban felsorolt szavakat és akár a nincseneket helytelenül írja, általában vidéki.
Véleményem szerint, a vidéki tanári állásokat nem éppen a kitűnő tanári diplomát szerzett hallgatók töltik be, mivel ott kevesebb a fizetés, a jó tancikat, már a fővárosban elkapkodják. Tehát rossz tanár, kevesebb elvárás, helytelen írásmód. A felsorolt szavak ráadásul elhallásból is származhatnak, és a halláskárosulás gyógyítása is nehézkesebb vidéken, nincs elég szűrés a betegség felismerésére, elmaradottabbak, kevesebb információ birtokában vannak...
@ pandamanci:
Nem vitatom a tapasztalatodat; vidéki vagyok (Pest megyei), így csak ezt a környéket ismerem, Budapestet nem. Tehát nincs rálátásom a fővárosiak helyesírására, ill. a tanárok "minőségére".
Viszont a bérezést illetően biztosan nincs különbség, ugyanis a pedagógusok közalkalmazottak, a fizetésüket a közalkalmazotti bértábla alapján kapják.
Ettől függetlenül a hideg tud rázni, amikor némely pedagógusokat hallok helytelenül beszélni; többen egyáltalán nem használják a -ban / -ben toldalékot, pedig a jó példa ragadós, ill. ez hiába tananyag 2. osztályban, ha rossz példát mutatnak. Ennél még durvább az a tanító néni az ismeretségi körömben, aki ezen felül még szukszüköl is... De elvárásai azért vannak a gyerekek felé. Szégyen.
Már megint vidéki példa, de egy óvónénike beszélgetett a vonaton enyhe tájszólással és mesélte a szembenülőnek, hogy "infulenziásak" a gyerekek.
Elég korán kezdik a félrenevelést, minden elismerésem azoknak, akik képzik a tanárokat, tanítókat, óvónőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!