Tanára vagy tanárja a helyes? Tanár a szótő, és birtokos jelző.
Nos, eddig 1 - 1 az állás, úgyhogy jöjjön a döntő. :)
Először is: az -a / - ja toldalék megnevezése nem birtokos jelző, hanem birtokos személyjel.
Másodszor: Bizonyos szavaknál csak az egyik vagy csak a másik alak használható, viszont más szavaknál mindkettő. Az -r végű szavak az utóbbi csoportba tartoznak; esetükben az -a használata valamivel gyakoribb. A részletek itt olvashatók:
Üdv. :)
A linkelt oldalon én nem láttam olyat, hogy bizonyos szavaknál mindkettő helyes (az r végűeknél pláne nem láttam ilyet leírva), de az valóban igaz, hogy néha nem egyértelmű a döntés.
"Sok esetben mindkét változat lehetséges, sőt az anyanyelvi beszélők ítélete is nemritkán ingadozik, még egyetlen személy is más-más formát választhat két különböző alkalommal."
Ez annyit jelent, hogy változik a nyelv, és némely szót, ami korábban helytelen volt, valóban elfogadhatjuk. Ettől függetlenül én a "tanára" változatot preferálom, nem érzem itt indokoltnak a j megjelenését. De ez már csak privát vélemény. :)
Pedig ott van az, én is onnan vagyok ám ilyen okos. :P
Kiemelem az első négy sort:
"Egyes és többes szám 3. személyű alakja (‑a/‑e/‑ja/‑je, ill. ‑uk/‑ük/‑juk/‑jük) a magyar alaktan talán legkevésbé megjósolható, legnehezebben leírható eleme: a j megjelenése vagy elmaradása csak a végződések szűk körénél foglalható rendszerbe:
- a sziszegő (c, cs, dzs, sz, z, s, zs) és a lágy (j, ny, ty, gy) végződések, valamint a h mindig j nélkül áll,
- a magánhangzós és a ch, f végűek pedig mindig j-vel.
A többi végződésnél inkább tendenciák vannak, mint szabályok: a v, l, r, m, g, k esetén valamivel gyakoribb a j nélküli alak, b, d esetén a j-s elterjedtebb, n, p, t esetén pedig nagyjából egyenlő az arány."
Na, most már tetszik látni? :)
Egyébként én is a -j nélküli változatokat használom többnyire, a "tanár" szó esetén is. De egyes szavaknál vannak "befolyásoló tényezők", azaz valószínűleg a saját (nem tudatos) szabályaim. Pl. A kaktusz virága rózsaszín. De: A kaktusz elhullatta a virágját.
Nem tudok ésszerű magyarázatot erre a "jelenségre". :)
Üdv. :)
"Na, most már tetszik látni? :)"
Hááát... nem tudom. :DD
De nehogy félreérts, nem vitázni akarok mindenáron. :)
"...a v, l, r, m, g, k esetén valamivel gyakoribb a j nélküli alak,..."
Ez számomra annyit jelent, hogy vannak ilyenek és vannak olyanok. De azt nem írja sehol, hogy egy adott szó lehet és ilyen is, olyan is.
De abban igazad van, és belátom, hogy ma már valóban elfogadható több alak is például a tanár szónál. Ezt például eddig én sem tudtam.
Respect. :D
^ Komolyan mondom, háromszor olvastam újra azt a mondatot, mire leesett, hogy tényleg lehet úgy is érteni, ahogyan te érted...
Innentől kezdve gőzöm nincs, melyikünk értelmezi helyesen; azt lenne jó tudni igazából, hogy aki írta, hogyan értette. :)
De én nem ragaszkodom a saját értelmezésemhez, hajlandó vagyok elfogadni más értelmezést, ill. beismerni, hogy tévedtem. Persze csak akkor, ha nagyon a sarokba szorítanak. Mint pl. most: már nagyon közelítünk efelé... :P
Reménykedjünk, hogy jár erre majd valaki, aki rendbe teszi a dolgokat. :)
Hmm... a "tendencia" az inkább leíró, mint előíró. Ha nincs előírás, akkor a válasz egyértelmű. :)
(Ha van előírás, akkor először érdemes tisztázni, melyik szabályrendszerről van szó. ;) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!