Szerintetek 32 évesen meg lehet tanulni még helyesen írni vagy lehetetlen?
Próbáld mondatokba foglalni,vagy valamihez kötni a szavakat.
A ba-ban egyszerű.
Pl.A szobáBAN van( már bent van)
Vidd a szobáBA ( még nincs bent)
De a számítógép is segíthet. Amit sokszor elvétsz,azt gyakorold.
Nem szégyen, én negyven éves embereknek magyarázom nap mint nap a vesszőhasználatot (pedig én sem vagyok nyelvész). Inkább jó, hogy felismerted a hibádat, és igyekszel javítani.
Mit értettél az alatt, hogy a teszek hibátlanul mennek, de a gyakorlatban nem sikerül előrébb jutnod? Vagyis pl. egy levél megfogalmazásában, egy fórumhozzászólásban vannak hibák (vannak, azt látom, de egyelőre csak a vesszők), míg mikor tesztben kérdezik ugyanezt, akkor minden flottul megy? Ez esetben lehet, hogy valójában nem tudod, mikor melyik szabályt kell alkalmaznod, de a tesztben világos (ott van a kérdésben, hogy ez egybe-különírás gyakorlás), ezért ott megy. Ilyenkor nincs mit tenni, újra az egész előről, vagy olyan kis segítségek, mint amit a második válaszoló említett. Ha nem ez a probléma, akkor valójában az idő a ludas: kapkodsz. Egy fórumhozzászólást hamarabb kell megírni, mint egy tesztet kitölteni, és ezért "elsiklasz" a szabályok fölött, mert a régi, rossz beidegződés "jobban kézre áll", tehát gyorsabban fog előjönni. Ez esetben legfeljebb azt tanácsolhatom, hogy lassíts, gondold át, mit írtál, javítsd utólag, amíg még nem küldted el a szervernek. Ez azonban nagyon időigényes, és nem minden esetben alkalmazható, viszont ha csak húsz esetből egyszer sikerül időt szánnod rá, már az is sokat segít, mert legközelebb ennyivel gyorsabban fog menni az átolvasás. Végül pedig nem lehetetlen elérni azt, amire vágysz. Van egy ismerősöm, régen oda se bagózott a vesszőkre, azt mondta, neki ez nem megy, és amúgy sem érdekesek. Aztán egyik napról a másikra "megvilágosodott", végül pedig a BTK-n végzett. És ő sem "mai csirke".
Nem hinném, hogy lehetetlen lenne. :)
Először is: sokat kell gyakorolnod; a tesztek is jók lehetnek, de inkább az "éles helyzetek" a jók.
Másodszor: nagyon tudatosan oda kell figyelned (kiemelten a -ban / -ben toldalékokra gondolok), s akkor egy idő után "rááll a fejed".
A toldalékok helyes használatát megkönnyítik a kérdőszavak:
1. A Hová? kérdésre -ba / -be toldalékot kapcsolunk a szótőhöz.
Pl.: Hová mész? Az iskolába. / A boltba. / A kertbe.
2. A Hol? kérdésre -ban / -ben toldalékot kapcsolunk a szótőhöz.
Pl.: Hol vannak a gyerekek? Az iskolában. / A boltban. / A kertben.
A másik megközelítés:
1. BEmegyünk valaHOVÁ, vagy BE(le)teszünk valamit valamiBE; tehát helyváltoztatásról van szó, a mozgásnak / cselekvésnek van egy iránya. Pl. Beteszem a pénzt a pénztárcámBA, azt pedig a táskámBA, így indulok el a boltBA.
2. BENn / BENt vagyunk valaHOL (pl. egy épületBEN: házBAN, teremBEN, múzeumBAN, színházBAN), vagy egy tárgy BENne van egy másik tárgyBAN, azaz valamiBEN (pl. a pénz a pénztárcáBAN, a tárca a táskáBAN, a táska a szekrényBEN, a szekrény a szobáBAN, a szoba a lakásBAN, a lakás a társasházBAN).
Remélem, így érthető, és látod az összefüggéseket a kiemelések között is. :)
Tehát akár beszélsz, akár írsz, figyelj arra, hogy ha valaki / valami "belül" van, akkor -ban vagy -ben toldalékot használj. A -ba / -be nem igényel külön figyelmet szerintem, mivel sajnos sokan mindig ezeket használják.
A vesszőhasználatra egy nagyon leegyszerűsített szabály: Az összetett mondatok tagmondatait vesszővel választjuk el egymástól.
Ez kicsit bővebben: A tagmondatokat általában kötőszókkal kapcsoljuk egymáshoz, s ekkor a kötőszó előtt vesszőt kell tenni. A leggyakoribb kötőszók: és, vagy, de, viszont, azonban, így, tehát, ezért, úgyhogy, mert, mivel, ugyanis, hiszen, hogy.
Gyakran előfordul, hogy nem tesszük ki a kötőszót, de érezzük, hogy annak ott lehetne a helye. Ekkor is ki kell tenni a vesszőt. Például a kérdésed magyarázata esetében: "Úgy érzem, (hogy) mindent megteszek azért, hogy ..."
Itt egy kis plusz trükk: Törekedj egyszerűbb mondatokat írni, tehát ne használj többszörösen összetett mondatokat, inkább kezdj újat szükség esetén. Én például négy mondatban írtam volna le azt, amit te kettőben...
Huh, azt hiszem, ez így kezdésnek elég is lesz. Sok sikert! :)
egy tanács: vessző és pont után tegyél space-t, és ne eléjük.
pl:
azért, hogy
azt, hogy
-ba, és mikor -ban. Elkezdtem
Szia! Itt az interneten keresgéltem és találtam neked egy oldalt, ahol a -ba -be, - ban-ben ragokat tudod gyakorolni.
És még sok gyakorlási lehetőséget találsz itt.
Az egybeírást és különírást az alábbi oldalon gyakorolhatod.
Az első teszt nem kér regisztrációt, de a második teszt kitöltéséhez regisztrálnod kell.
Jó gyakorlást! Üdv. Ági
Meg lehet tanulni ebben a korban is.
Nemhogy szégyen, éppenséggel tiszteletre méltó.
Olvass sokat (de színvonalas írásokat), mert azzal nő a szókincs és javul a stílus.
Ha hibásan írsz, az iskolai probléma. A tesztek és társai nem tanítanak, hanem szintet ellenőriznek. Ha gépen írsz (pl. wordben), láthatod rögtön, mit írtál rosszul, ellenőrizd azonnal (bár ott is vannak hibák).
Iskolai nyelvtankönyvet nézz. Kezdd az alapoknál, ne szégyelld. Ami túl nyilvánvaló, lapozd át, azt feltehetően tudod már. Legfőképpen értelmezd, próbáld megmagyarázni az okát. Többnyire lehet, de nem mindig, mert a nyelvben vannak helyi sajátosságon alapuló eltérések. Ezeket hívják kivételeknek, a magyarban elég sok van. Ne menj tovább, míg nem érted, miért van úgy. Törődj azzal, hogy ezt kideríted.
És örülj minden apró sikernek, ez a kulcs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!