Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ugye a nevek elé nem kell az...

Ugye a nevek elé nem kell az "a" vagy "az" névelő?

Figyelt kérdés
A magyarországiak úgy beszélnek, hogy a Norbert, a Béla stb.Ez helytelen.A nevek elé nem kell névelő csak a tárgyak, fogalmak stb elé.Mi a véleményetek?
2011. dec. 29. 11:38
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
67%

Sziasztok!


Nem tudom, eddig hogy kerülte el a figyelmemet két magyar költő egy-egy verse; de úgy tűnik, a helytelen használat elterjedésében elég nagy szerepük volt / van. Tessék:



Szabó Lőrinc: Esik a hó


Szárnya van, de nem madár,

repülőgép, amin jár,

szél röpíti, az a gépe,

így ül a ház tetejére.

Ház tetején sok a drót,

megnézi a rádiót,

belebúj a telefonba,

lisztet rendel a malomban.

Lisztjét szórja égre-földre,

fehér lesz a világ tőle,

lisztet prüszköl hegyre-völgyre,

fehér már a város tőle:

fehér már az utca

fehér már a muszka,

pepita a néger,

nincs Fekete Péter,

sehol

de sehol

nincs más

fekete,

csak a Bodri

kutyának

az orra

hegye-

de reggel az utca, a muszka, a néger,

a taxi, a Maxi, a Bodri, a Péter

és ráadásul a rádió

mind azt kiabálja, hogy esik a hó!



Weöres Sándor: Nagy a hó


Nagy a hó

igazán,

fut a sí

meg a szán,

hejhó!

Lecsuszik a Mari meg a Ferkó.



Találtam kevésbé ismert verseket is Weörestől; pl. a Fiúk, lányok c. vers 2. versszaka így "hangzik":


Varrogat a Teri, Bözsi,

jár a tű, a fonál.

Kicsi Laci nézegeti,

ide áll, oda áll.

Főzöget a Teri, Bözsi,

van ebéd, tele tál.

Kicsi Laci beleszagol,

ide áll, oda áll.


A paprikajancsi szerenádja c. vers mindhárom versszakának utolsó sorában "a Jancsi bohóc" szerepel.


Üdv. :)

2012. jan. 25. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:
Hát ezek szerint a falusi ember helyesebben beszél, mint Weöres Sándor.Érdekes :)
2012. jan. 26. 17:29
 23/29 anonim ***** válasza:
43%
Jópár nyelvben különbség van beszélt és írott nyelv között. (Pl. angol) Ez nem megint egy magyar hülyeség, hanem tök normális dolog. Így is úgy is megérted mit akar mondani szegény "magyarországi".... Most te azzal nem leszel több, hogy nem használod... Mindenki úgy használja, ahogy tanulta/környezetében hallotta.
2012. jan. 26. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:
Hát jó de azért az anyanyelvedet illik helyesen beszélni.Az utolsó tolvaj paraszt ci.ányt is megérted, hogy mit akar mondani annak ellenére, hogy 500 szóból áll a szókincse.Nem kell megelégedni a minimummal.Mért ne beszéljük helyesen a magyar nyelvet, ha magyarnak születtünk?Mért csak annyira kell beszéljük az anyanyelvünket, hogy megértsük egymást?
2012. jan. 27. 11:07
 25/29 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem iszonyú, ha ok nélkül, állandóan névelőt használ valaki. Az emberek nem élettelen fadarabok, az esetek túlnyomó többségében nem kell névelő. Az MTA és úgy tudom, a legtöbb nyelvész vonatkozó álláspontja szerint is helytelen, ha állandóan használják. Úgy gondolom, akkor van értelme, ha mondjuk több Péter van az ismeretségi körünkben és mi konkrétan rá akarunk az egyikre mutatni.
2012. jún. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%

Az pedig, amikor a személy neve mindig a mondat utolsó helyére kerül, kimondottan furcsa és számomra magyartalan.


"Itt van a zsákja a Ferinek."


Borzasztó, töredezett, darabos. Mintha egy külföldi tanulna magyarul.


"Itt van Feri zsákja."


Szerintem így sokkal jobb.

2012. jún. 15. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
44%

^ Így van. Csak az újítók szerint elfogadható.

Az pedig szerintem nagyon jó gondolat, hogy csak megkülönböztetéskor használjuk a névelőt személynevek előtt. :)

Pl. - Holnap találkozom Péterrel.

- Melyikkel? / A Feketével?

- (Nem.) A Horváthtal.



S ha már itt vagyok, beszámolok a január óta történt eseményekről is. :)


1. Nem igazán tudtam javítani, pedig igyekszem figyelni, de többnyire még mindig használok névelőket. :(


2. Felfedezéseim:

a., A személynevek előtt kötelezően névelő áll, ha az a személynév utáni szóra vonatkozik. Pl.: Kristóf ír. — De: A Kristóftól kért tollal írok.

b., További irodalmi művekben találtam személynevek előtti névelőt.


3. Az itt belinkelt Nádasdy-cikkel nem foglalkoztam januárban; de nemrég valaki bemásolta a linket egy másik kérdésnél is, úgyhogy alaposan átolvastam. Mutatom az eredményt, azaz idézem magam. :D


< Nádasdy több helyen is csúsztat a cikkében:


1. "Beszédben a normális az, ha a személynév előtt névelő áll: (...)"


Nem mondható ki, hogy ez lenne a normális, mert egyáltalán nem az; mint előzőleg említettem, az ország egyes részein a sztenderdnek megfelelően használják (ezt régebbi kérdésekből tudom); tehát nem lehet általánosítani. Sőt, ezzel a kijelentésével Nádasdy tulajdonképpen a sztenderdet beszélők beszédét "nem normálisnak" minősíti, ami nagyon durva dolog ám...

[Bocsánat, de nem hagyok ki egy nem minden él nélküli megjegyzést sem: Talán azokban a körökben, ahol Nádasdy mozog, ez is normálisnak számít; de ezt nem kellene kiszélesítenie.]


2. "Ha a tanár benyit egy terembe (...)":


Ez egy elképzelt szituáció egy kitalált mondattal; közel nem biztos, hogy egy tanár éppen így kérdezne, sőt. Az pedig, hogy mi a művelt, semleges vagy éppen modoros használat, ismét csak a saját véleménye, amivel a többi nyelvész igencsak vitatkozna (vagy vitatkozik is, nem tudom).


3. A szabályzat kizárólag a személynevek előtti névelőhasználat esetében ilyen szigorú, nem általában véve a tulajdonnevekkel. Így ez utóbbiakat hozni példának igencsak inadekvát; mint ahogyan a más nyelvekhez való hasonlítgatás is. Ezt a két dolgot szerintem csak a saját álláspontja igazolása érdekében teszi.


4. "Ha ez a dolog a logikán alapulna (mint azt sokan szeretnék hinni), akkor minden nyelvben egyformán kéne lennie, hiszen a logika szabályai mindenütt ugyanazok."


Aha... Akkor minden egyes nyelvben, amely megkülönbözteti a nemeket, azonos neműnek kellene lennie az azonos jelentésű szavaknak; márpedig ez közel sincs így. Még a teljesen egyértelmű szavak esetében sem: pl. a "lány / kislány" az olaszban és a franciában nőnemű (olasz: la ragazza / la bambina, francia: la fille), de németben semleges nemű (das Mädchen). A tárgyakról nem is beszélve, nem sorolok példákat... Persze ellenérvként fel lehet hozni, hogy ezek sem a logikán alapulnak. :D >


Úgyhogy hajrá, konzervatívok. :)

2012. jún. 16. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
100%

Szerencsére nem ez az általános. Az ország nagyobb részében nem használják ok nélkül a névelőt. Bizonyos helyeken nagyon felkapott, mondjuk Pesten. Bizonyos "színvonalas" műsorokban is hallani, mondjuk a Való Világban. :) Mindenki úgy beszél, ahogy akar, de idétlen és helytelen szokás.


Az MTA egyik intézetében bemutatott kéziszótár szerint (is) "kerülendő modorosság" . A tulajdonnevek már eleve határozottak, így az esetek túlnyomó többségében teljesen indokolatlan és felesleges a névelő használata.


Egyébként ezzel az erővel a köznevek elől pedig lehagyhatnánk a névelőt.

"Megiszom vizem, aztán kinyitom ajtót, hogy bejöjjön napfény." :)


A magyar nyelvben rengeteg finom árnyalat van, nem értem, miért rondítanak bele szándékosan egyesek.

2012. jún. 18. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
100%

Most olvastam a kérdező egyik válaszát. Teljesen igaza van. Nem kell megelégedni egy nyelvi minimummal, hanem törekednünk kell arra, hogy a nyelvet minél helyesebben, választékosabban használjuk. Egyébként jónak tartom Berta Wooster ( egy hozzászóló ) meglátásait is.


Vannak olyan pesti és más városból származó barátaim, akik korábban olyan fordulatokat is használtak, amiket újabban már kerülnek. A pesti például elhagyta az indokolatlanul használt névelőket.

2012. jún. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!