Hogy mondod azt másképp, hogy "a vonat kisiklott" úgy mint pl "a könyv el van olvasva", vagyis "a vonat ki van . "?
"Más: és azt hogy mondod valakinek vagyis felszólítómódban a csuklást? én ezen gondolkodtam sokat pl : csukoljál! :D:D vagy ilyesmi na ezt mond meg nekem :D"
Ez elég egyszerű. :D Kezdj el csuklani!
Ezt konkrétan sehogy.
Ez a nyelvtani szerkezet (létige + határozói igenév) egy ősi, finnugor korból származó forma, és a legteljesebb mértékben helyes. Nem ez a szenvedő szerkezet, a valódi szenvedő szerkezet már kihalt a nyelvből ("bebizonyíttatott"), értjük, de már aktívan nem használjuk. De ma ezt használjuk a szenvedő szerkezet helyén, amikor személytelen fogalmazásra van szükség, tehát nem érdekes, hogy ki az alany: "az ellátás biztosítva van, a kapu be van csukva, a levél meg van írva, a feladat meg van oldva".
A határozói igeneves szerkezetet buta nyelvművelők és egyes magyartanárok elkezdték üldözni az 1800-as években, és bár akkor sokan felszólaltak a védelmében (a leghíresebb talán Arany János volt közülük), ez a mai napig is tart még, sajnos. A vád egyik központi eleme az volt, hogy germanizmus, ami komplett ostobaság, hiszen a németben (és a finnugor rokonokon kívül más európai nyelvben) nincs is ilyen szerkezet, hiszen nincs is határozói igenevük. A sületlenségek egyik központ eleme a "macska fel van mászva a fára", amit sokan gondolkodás nélkül, ahogy egyszer hallották, úgy adják tovább. Igen, ez a mondat helytelen, ugyanis a tárgyalt nyelvtani szerkezetet nem lehet MINDEN igével használni, jellemzően az ún. mozzanatos igékkel nem lehet. Van ilyen. Abból, hogy valaki talál egy vagy két ilyen igét (találhat, hiszen van), még nem következik, hogy egyáltalán ne lehetne használni a konstrukciót.
A nyelv egyébként nagyon érzi is a hiányát (és a szenvedő szerkezet hiányát is). Ez, és a fenti forma üldözése vezetett olyan szörnyszülöttekhez, mint: "az ellátás biztosított, a feladat megoldott". A nyelvészek ezt nevezeik tötö-nyelvnek, és ez valóban kövér germanizmus, hiszen ott pont így mondják, maqgyarul viszont így sose mondtuk korábban. Sőt, manapság már az ún. terpeszkedő kifejezések is gyakoriak: "az ellátás biztosításra került, a feladat megoldásra került". (Egyébként, mellékszál, de még ezen is látszik, amit feljebb írtunk, hogy nem minden ige alkalmas erre, hiszen még a legbutább hivatalnok se használná a "macska felmászásra kerülta fára" szöveget).
Összefoglalva: a feltett kérdésben szereplő igét nem tudjuk így használni, de ettől még a van + -va/ve nyelvtani forma abszolúte helyes, hibátlan, és ezt kell magyarul használni, amikor csak lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!