Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az "észreveszem" szónak...

Az "észreveszem" szónak vannak esetei amikor külön írhatom? Vagy minden esetben egyben kell?

Figyelt kérdés

okt. 11. 15:16
1 2
 1/17 anonim válasza:
100%
Minden esetben egybe írandó, a tök egyértelmű kivételével, amikor egy szó a kettő közé ékelődik.
okt. 11. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Valakinek smsben külön írtam. Ez ciki nagyon? Tehát ez alap, amit tudni illik? Úgy szégyellem magam... Az illető jó helyesírásban
okt. 11. 15:36
 3/17 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A legtöbb esetben segít az, hogy egy jelentése van. ... észrevesz...
okt. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 BringaManó ***** válasza:
100%

"Valakinek smsben külön írtam. Ez ciki nagyon?"


??? :-o

Hát ezt nyilván az adott szitu határozza meg (a résztvevők személye, és az ő viszonyuk), de nagyon csodálkozom ezen... Miért lenne ez nagyon ciki? Szerintem maximum kicsit ciki tud lenni, kivéve, ha éppen SMS-ben rendeztek egymás között helyesírási versenyt...


ha valaki azt gondolja rólad, hogy ez nagyon ciki, akkor – az én szememben – ez neki nagyon ciki.

okt. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
4: végülis, legyen mentségemre, véletlenül is elírhatom, ugye? bepötyöghetek véletlenül egy szóközt... :)
okt. 11. 20:27
 6/17 BringaManó ***** válasza:
100%

uhh... minek ez a kamuzás? nem jól tudtad, most megtanultad, nagy ügy...


ugyanígy az eredeti kérdés is elég szomorúan hangzik: "Az "észreveszem" szónak vannak esetei amikor külön írhatom? Vagy minden esetben egyben kell?" –> ez nem teljesen mindegy, ha egyszer az adott esetben egybe kell(ett volna) írni?

és ha van olyan eset, akkor azt fogod mondani, hogy jaj, véletlenül azt hitted, hogy ez az az eset? ez talán jobb, mintha "beleállsz" abba, hogy nem tudtad (vagy nem jól tudtad)?

vagy azt mondod, hogy bocsi, csak egész nap olyan szövegeket írtál, amiben az a másik eset volt, és ezért véletlenül becsúszott ide is?...

ne már, tessék ennél egyenesebbnek lenni, legyen már gerincünk...

okt. 12. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
annyira szeretnék helyesen írni, mit tanácsolnátok, hogyan tudnám javítani a helyesírásom? Olvasni szoktam, azt ne írjátok.
okt. 12. 07:21
 8/17 anonim ***** válasza:

Gyereknyelvben/egyéni nyelvhasználatban hallottam már az 'ész' szót az agy szinonimájaként használni (vagy lehet költői, ha metaforaként mondják az agy helyett?…). Ilyenkor, ha például az illető éppen szószt vesz a csirkeagyra, akkor külön kell írni, mikor kommentálja, hogy

„észre (agyra) veszem a szószt”. – [link] (Csak az Indiana Jones filmek rajongóinak a kedvéért.)


De még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy A magyar nyelv értelmező szótára nem sorolja fel a jelentések között a szervet.

[link] arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/e-e-2529E/esz-289CD


Viszont az itteni 6. jelentés alapján egy másik példamondat lehet, hogy

„Most, hogy megmutassam ki itt a legokosabb, az észre veszem a kalapot a fogasról.”

Nyeg… Ilyet se mondanék soha. No mindegy. De attól még jó játék!

okt. 12. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 BringaManó ***** válasza:

egyrészt annyira azért az nem fontos, ne görcsöld túl.

másrészt ha az olvasás megvan (mármint nem netes kommentek olvasása, hanem "rendes" könyveké), akkor vannak helyesírási gyakorló könyvek, munkafüzetek is, vagy egyszerűen írj le egy szöveget, amit nem másolsz (hanem saját kútfőből leírsz egy történetet vagy egy levelet, vagy diktálás után leírsz valamit, ez lehet akár egy felolvasás, lehet hírműsor szövege, akármi), és olvastasd át olyannal, akinek jó a helyesírása, ő kijavítja, te meg tanulsz belőle.

okt. 12. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Ennél kevésbé nyakatekert példa nem jutott eszembe.


Bekapsz egy Bilobilt vagy Cavintont, és valaki megkérdezi: ezt allergia ellen veszed be? – Nem, ezt észre veszem be.

okt. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!