Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Személynév elé lehet tenni...

Személynév elé lehet tenni névelőt? -Ki volt itt? -A Tamás

Figyelt kérdés

szept. 12. 10:58
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
52%
Bizonyos esetekben van funkciója a névelőnek. Például abban a mondatban, hogy "Keresett a Béla", a beszélő szándéka szerint egyértelműsíti, hogy az a konkrét Béla kereste az illetőt, így a kontextusból kiderül, és nem kell még körmondatokkal leírni, hogy melyik Béláról is van szó. Vagy amikor azt mondod, hogy "Az Anikó azt mondta, hogy...", akkor itt is egyértelművé válik, hogy melyik Anikóról van szó.
szept. 13. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
40%

#21 Nem igazán jellemző, hogy személynevek előtt jelentésmegkülönböztető funkciója legyen a névelőnek. Ha azt mondom valakinek a munkahelyemen, hogy "Keresett téged Béla.", akkor alapesetben ugyanúgy a Béla nevű kollégánkra fog gondolni, mintha azt mondanám, hogy "Keresett téged a Béla.". Ha meg egy ismeretlen arc kereste, aki simán csak Bélaként mutatkozott be, akkor másképp is pontosítom, hogy ne a kollégánkra gondoljon, például "Keresett téged valami Béla.".

De amúgy én sem helytelenítem a használatát, de inkább egy nyomatékosító, kiemelő stíluseszköz. "Béla nagyon kerüli a konfliktusokat. Ellenben az Anikó, na ő aztán mindenkinek megmondja a frankót."

szept. 13. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
23%
Lehet, sokszor kell is
szept. 14. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
32%

"Ez a Tamás kulcsa."

Nos, lepontozók? 23-as voltam

szept. 14. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
52%

#21


Noha egyetértek veled, mégis eszembe jutott egy ellenpélda:


A "Keresett a Feri" című tréfa.

Itt elvileg a névelő miatt nem lenne kétséges, hogy melyik Feri.

A poén mégis arra épül, hogy melyik Feri?


:)

szept. 14. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim válasza:
25%
Helyes vagy helytelen,de bortasztóan hangzik névelő nélkül!Engem személy szerint kiráz a hideg,ha valaki nem használja a névelőket ebben az esetben!
szept. 17. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Alain Delon ***** válasza:
0%
Igen, ahogy az 5-ös írja. Onnan lehet tudni, hogy valaki budapesti, hogy névelővel mondja a személyneveket.
szept. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!