Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Wattpad regény fejezet címében...

Wattpad regény fejezet címében, ha több részben van publikálva egy fejezet, hogy kell azt helyesen írni?

Figyelt kérdés

Például:


26. fejezet: Tollaskígyó (I/II)

vagy

26. fejezet: Tollaskígyó (I/II.)

vagy

26. fejezet: Tollaskígyó (I./II.)



aug. 28. 16:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Pedánsan szerintem a harmadik, de az első se zavarna. Ettől ordasabb hibákat is látok, egy ilyen még lótúró.


De az viszont érdekel, hogy a kettes opciót hogy sikerült, hogy felemás?

aug. 28. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Mert kötőjellel könyvcímekben ilyen felemás szokott lenni a római számozás, ahogy elnéztem a neten.


Például:

[link]

[link]


Csak nekem nem az kell, hogy „az első és a második rész”, hanem hogy „a két részből az első”

aug. 28. 17:05
 3/11 anonim ***** válasza:
87%
Hát, ideális esetben egy fejezetet egyben raksz fel, mert úgy teljes a szerkezete.
aug. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ideális esetben meg nincsenek a fejezetek között 5000-6000 szavas különbségek sem, ami a hosszukat illeti, de nálam mégis összejött. :)


Lehet, hogy ha kész lesz mind a 30, szét lesznek szedve számozás szerint is, csak a már publikáltakba nem akarok ennyire belenyújni egyelőre. Nem egy jelenetből áll egy fejezet, így nem az események közepén vannak random szétválasztva.

aug. 28. 17:55
 5/11 anonim ***** válasza:
14%

Római számok után soha nincs pont.

Pont :-)

aug. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 2*Sü ***** válasza:
100%

A magyar helyesírás szabályai (Akadémia Kiadó) nem tárgyalja különösebben ezt az esetet. Az Ozirisz Helyesírásban van arra példa, mikor / jel választja el a sorszám két részét: pl.: „VI/3-as terület”. De itt a második szám kvázi alsorszám és arab számmal van írva. Nem tudom ez mennyit változtat a helyzeten. Ott mindenesetre kb. annyit ír, hogy római szám után rendszerint akkor marad el a pont, ha azt / jel követi.


Ez alapján – megy úgy érzetre – az I/II. a szimpatikus nekem.


~ ~ ~


#5 > Római számok után soha nincs pont.


Már hogy ne lenne:

IV. Béla,

XIX. kerület,

2024. VIII. 28.

aug. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Én simán úgy szoktam, hogy (1/2) 🤷‍♀️
aug. 29. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:

#2: "Mert kötőjellel könyvcímekben ilyen felemás szokott lenni a római számozás"


az tök más helyzet: ott egy "tól–ig" van, vagyis egy intervallum, pl.: I–III. = "elsőtől a harmadikig". (és amúgy az nem sima kötőjel, hanem nagykötőjel.)

ilyen esetben csak a második szám után van pont, pl.: "szept. 2–10." (kivéve, ha olyan összetett dolgok vannak a nagykötőjel két oldalán, amelyekben van szóköz, pl.: "2024. dec. 30. – 2025. jan. 4.")

aug. 29. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Egy kérdés: az I(.)/II(.)-t milyen értelemben írtad? Hogy a két részből az első?
aug. 29. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:

vszínűleg nem fordítva :-))

(pedig én fordított sorrendben írnám: 2/1 v. 2/1.)


további probléma, hogy az ellen valamelyest berzenkedik a bensőm, hogy a tőszámnév (vagyis a kettes) rómaival legyen... ha meg arab, akkor béna mellette a római egyes... szóval sehogy se jó ez...

aug. 30. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!