Miért van mindig olyan érzésem, hogy a muszáj szót muszályként kéne írni?
Sokkal jobban illik hozzá a "ly" mint a "j" szerintem, mindig olyan fura érzés helyesen leírni.
Nálatok van ilyen érzés?
Van ilyen érzés.
Meg olyan érzésem is van, hogy a vezető nyelvészek oltári nagy s@ggfejek, hogy ezt az undorító j/ly problémát még nem számolták fel!
Azért, mert létezik az -ály, -ély képző, és csomó szóban használjuk is!
Pl. asz-ály, fek-ély, dag-ály, es-ély, stb.
A "muszáj" szavunk azonban nem képzett szó, nem a "musz" tőből származik (nincs is ilyen a nyelvben), hanem a "mussen" német szóból, vagyis ez egy nem képzett, hanem jövevényszavunk. Csak hangzásában hasonlít a képzett szavakra!
#3 (10:59) - a szellemi fogyatékosok kedvéért elmagyarázom:
A magyar helyesírásban ugyanarra a hangra teljesen értelmetlenül két különböző betűt kell használni. Ez a redundancia teljesen felesleges és a nem triviális szabályrendszere miatt szellemileg terhelő.
Persze ha már minekünk ennyivel megrövidítették az életünket, miért ne baxxunk ki a következő generációval is - nemde?
#4 A szellemi fogyatékosságodra való tekintettel újra felteszem a kérdést:
Milyen probléma? Hol a probléma? Mi a probléma?
Nem azt kérdeztem, hogy a kettő betű közül az egyik redundáns-e, hanem azt, hogy mi okoz számodra problémát? És miben nyilvánul meg a probléma? Milyen kárt okoz ez a probléma? Továbbá, hogy ha ez a probléma valóban létezik, akkor miért csak számodra probléma? Másnak miért nem okoz problémát?
Nem tegyél ilyen kijelentéseket, hogy "kibaszás a következő generációval", mert soha semelyik generációnak ezidáig, illetve bármelyik generációnak a jövőben, ez nem okoz problémát. Csak neked. Talán analfabéta vagy? Lehet. De erről nem a magyar ABC és nem a magyar nyelv szabályai tehetnek.
#5, azért nem kellene ennyire általánosítani... A j/ly helyesírása sok embernek nehéz, és valóban sokkal könnyebb lenne, ha csak egyféle betű lenne, tehát #3-nak igaza van, még ha bunkó módon is adta elő a véleményét.
De az is igaz, hogy ez nem akkora probléma, és traumát egyedül a nyelvtanórákon szenved el az ember, ha nem tudja jól használni őket.
#2, folytatva a gondolatmenetet, a harkály szavunkban milyen szóból lett képezve? Ha semmilyenből, akkor érvelésed szerint ez miért nem j-s?
#6 Eszembe se jutott kétségbe vonni, hogy könnyebb lenne, ha csak az egyik betű létezne, de ettől függetlenül még a létező legnagyobb jóindulattal sem lehet "problémának" hívni ezt. Ha itt egyesek elkezdenek hisztizni a j/ly miatt, akkor mit szóljanak az angolok, mikor egyforma betűkombinációkat 2-3 különböző kiejtéssel használnak különböző szituációkban? Vagy a németek, akiknek meg tudniuk kell fejből, hogy a szekrény az férfi vagy női névelővel rendelkezik. Milyen nemű a szekrény? Vagy a kanál? Milyen nemű a felhő, a takaró, az autó, a ház, a papírzacskó...?
Itt meg egyesek problémát csinálnak abból, hogy j vagy ly? A magyar nyelv a világ egyik legnehezebb nyelveként van nyilvántartva, rengeteg nehézség van benne, de ez pont nem egy ezen nehézségek közül. Ez még a top 10-ben sincs benne. Sőt, ez nem is része a listanak. Könnyedén megtanulható, tekintve, hogy eleve nagyon kevés a j/ly betűs szavunk és még kevesebbet használunk rendszeresen. 20-30 szót bemagol az ember és ezzel jóformán az egész hétköznapi beszédet le is fedte. Ez a nehéz? Ez okoz problémát?
#7 - minden probléma, ami felesleges - mert egy értékteremtő ember így gondolkodik. Egy bullshittelésből élő humán értelmiségi ezt nem értheti!
(Ez egy nevezetes szállóige parafrázisa az Akira című japán rajzfilmből.)
Nekem egy időben kellett a tót i/y problémát bifláznom a magyar j/ly kreténséggel. Bár a magyar helyesírásom kiváló - főleg hogy az utóbbi években gyakori rendszere is pallérozza a piros aláhuzigálásokkal - akkor is ki kell mondani az igazat az ilyen nyelvészeti faxságokról.
A nyelvészek életét (is) jobbá teszi a természettudományos műveltségű emberek munkássága - de a jobbára adóból kitartott nyelvészek a legkisebb erőfeszítést sem teszik a valós értékeket teremtő emberek életének a megkönnyebbítésére - csakis a saját egójukat fényezik a haszontalan fontoskodásaikkal!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!