Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan, miképpen lehet elemezn...

Hogyan, miképpen lehet elemezni ezt a mondatot? Kell bele a vessző?

Figyelt kérdés

„Péter meglátta a tanárt kijönni azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből(,) miután a többi gyerek már igencsak messze vándorolt tőlük.”


Egy olyan komponenst látok a mondatban, amely időt határoz. Nem ismerek rá semmiféle alárendelő vagy mellérendelő összetett mondatra, a szóban forgó időhatározó komponensnek mégis külön állítmánya és alanya van.


Kell oda a vessző? Ha igen, miért? Ha nem, miért nem?

Milyen hasonló eseteket tudnátok felhozni, amelyekre ugyanez a szabály érvényesül?

Ha a mondat kiejtését veszem alapul, én egy negyedvesszőnyi szünetet sem ejtenék a „miután” előtt.


Internetes forrásokat, szabályzatokat is örömmel fogadok.


Kérlek, bocsássatok meg a tudatlanságom miatt, és mindenképpen legyetek kedvesek. Én is az leszek.


Minden választ előre is nagyon szépen köszönök.



júl. 18. 15:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Kell. A szabályt nem tudom, de egyértelműen odakívánkozik.
júl. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Kelly kötőszó. 2 mondatot köt össze.
júl. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
*,
júl. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Ez simán egy alárendelő összetett mondat. Ki is lehetne egészíteni a megfelelő utalószóval:


„Péter meglátta a tanárt kijönni azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből (azután), miután a többi gyerek már igencsak messze vándorolt tőlük.”

vagy pl.:

„Péter (azután) meglátta a tanárt kijönni azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből, miután a többi gyerek már igencsak messze vándorolt tőlük.”


Tehát az első tagmondatban van egy időhatározót kifejtő mellékmondatra való – leírt vagy le nem írt – utalás. Mivel egy egy összetett mondat, ezért itt két tagmondatról van szó, amit a helyesírás szabályai szerint vesszővel szoktunk elválasztani.

júl. 18. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

“Péter meglátta a tanárt kijönni azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből”


Péter meglátta a tanárt kijönni, azzal az egy diákkal, az erdő sűrűjéből, (…)


Ugyanis szórend is van a világon: kijönni az erdő sűrűjéből… ebbe applikáltad bele a társhatározót.


“Péter meglátta a tanárt kijönni, azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből, miután a többi gyerek már igencsak messze vándorolt tőlük.”


Két tagmondat:


1. Péter meglátta a tanárt ( és bővítmények)

2. A többi gyerek messze vándorolt ( és további bővítmények)


Mikor látta meg!

Akkor , miután


Időhatározós alárendelés.

2

I

1

júl. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

#5, Feltételezem, a vesszőhasználatod attól függ, hogy az a bizonyos egy diák a tanár társasága volt-e vagy Péteré.


Az eredeti szövegkörnyezetben, ahonnan a szöveget kölcsönöztem, a tanáré volt.

Ha a tanár társasága volt, akkor nem kell a társhatározót két vessző közé zárnunk, ugye?

júl. 19. 07:17
 7/8 A kérdező kommentje:

Az első tagmondat struktúrája felkeltette az érdeklődésemet:


„Péter meglátta a tanárt kijönni azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből.”


A „kijönni” itt milyen mondatrész szerepét tölti be? Állandó határozó?

A választ nem tudom, de ha jól sejtem, ez a mondatrész alárendeltje a tárgynak, továbbá őhozzá kapcsolódik az „azzal az egy diákkal”, mint társhatározó, és a „sűrűjéből”, mint helyhatározó. Utóbbinak birtokos jelzője pedig „az erdő”.


Alternatívák:


„Péter meglátta a tanárt, ahogyan kijön azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből.”


„Péter meglátta, hogy a tanár kijön azzal az egy diákkal az erdő sűrűjéből.”

júl. 19. 07:42
 8/8 A kérdező kommentje:

Jól látom, hogy ezzel a főnévi igenévvel két tagmondatot egy tagmondattá lehet tömöríteni még akkor is, ha a második tagmondat teli van bővítményekkel?

„Adta neki ennie.” – Adta neki, hogy egyék.

Szeretnék fára mászni. – Szeretném, hogy fára másszak.

Itt kell lennie. – Itt kell, hogy legyen.

júl. 19. 07:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!