Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hosszú matematikai képleteknél...

U. Xorter kérdése:

Hosszú matematikai képleteknél miért nem szabályos az elválasztó relációt/operátort a sor végére és a következő elejére is kiírni?

Figyelt kérdés

Például egyenlőségnél ahelyett, hogy

a)

LHS

= RHS.

miért nem szabályos az, hogy

b)

LHS =

= RHS.

Hasonlóan miért nem lehet

c)

LHS-1

+ LHS-2 = RHS

helyett

d)

LHS-1 +

+ LHS-2 = RHS

vagy

e)

LHS-1 +

+ LHS-2 =

= RHS

egyenleteket írni?

Szerintem ahogy a kötőjeles szavakat is elválasztjuk a sor végén a kötőjelnél, és megismételjük a kötőjelet a következő sor elején, úgy a képleteknél is igazán lehetne valami ilyesmi, hogy fel tudjunk "készülni" arra, hogy a képlet folytatódik.



jún. 30. 23:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az egyenlőségjelet lehet, és szoktàk is ilyen módon használni. A pluszjelet is lehet ilyen módon használni, ha arra van igény.

A mínusznál viszont már tud gondokat okozni, ezért ott nem ajánlatos.

jún. 30. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Pedig szabályos ezt így használni. Egyetemen mikor elénk raktak ZH-n egy fél oldalas deriválás feladatot, akkor kifejezetten mondták hogy CSAK az a megoldás helyes, ahol sortörésnél a sor végén és az új sor elején is van egyenlőség jel vagy műveleti jel.
júl. 1. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Akkor lehet, hogy csak mi magyarok csináljuk másképp. Van az Amerikai matematikai közösség, az AMS, ami kiadott egy útmutatót a matematikai szimbólum, képletek, stb. javasolt használatáról:

[link]

A 117. oldalon (13.17. fejezet) ott egy példa is, magyarázat és még több példa, hogy szerintük, hogy lenne ez az igazi. Érdemes a 118. oldalt is megnézni.

Ezek alapján mi rosszul csináljuk, pedig szerintem ennek a művelet-/relációs jel-ismétlésnek több értelme van.

júl. 1. 09:17
 4/6 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Én nem tudom te mit látsz azon az oldalon, de én ezt a módszert szoktam alkalmazni és szerintem a magyar tankönyvekben is így van.
júl. 1. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Tom Benko ***** válasza:
100%
A sor végén az operátor jelzi, hogy nincs a műveletsornak vége. Ez a germán kuktúrterületen jellemző. Az angolszász rendszerben csak simán folytatjá a következő sorban, operátorral kezdve, ami jelzi, hogy ez valaminek a vége.
júl. 1. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:
35%

"miért nem szabályos az, hogy..."

"miért nem lehet..."


Hogyhogy "nem szabályos"? Ki mondta? Hol "nem lehet"? Ki tiltotta meg?... :-o

Nem lehet, hogy csak valami megállapodásról, szokásról van szó?


"Van az Amerikai matematikai közösség, az AMS, ami kiadott egy útmutatót a matematikai szimbólum, képletek, stb. javasolt használatáról"


Jah, hogy Amerikában! És csak _javasolt_ használat! Az más.

Akkor lehet, hogy inkább tőlük kéne megkérdezni... :-)


"ahogy a kötőjeles szavakat is elválasztjuk a sor végén a kötőjelnél, és megismételjük a kötőjelet a következő sor elején"


Egy frászt ismételjük meg... Azt mondja a szabályzat:

[link]

"a kötőjellel írt szavakat a kötőjelnél kell elválasztani, a kötőjelet a sor elején nem ismételjük meg. Ritkábban, kizárólag szakmunkában azonban, ha kötőjellel írt szavakat a kötőjelnél kell elválasztani, a kötőjel megismétlődhet a sor elején is"


"a képleteknél is igazán lehetne valami ilyesmi, hogy fel tudjunk "készülni" arra, hogy a képlet folytatódik."


a felkészüléshez ott van a kötőjel/műveleti jel a sor VÉGÉN...

ha csak a sor elején lenne, megérteném a "felkészülési" problémádat, de itt pont fordított a szitu.


a kötőjeles dolog másról szól: ott ugye az a szokványos eset, hogy nincs kötőjel egy szóban, de elválasztáskor van a sor végén, és ehhez képest jelöljük (de csak speciális esetekben, amikor ennek van jelentősége!) azt, ha eleve kötőjeles volna a szó.

a matekban ellenben mindenképp ott a műveleti jel, úgyhogy nincs a helyesírási esethez hasonló, megkülönböztető információtartalma annak, ha a köv. sor elején is kitesszük.


"szerintem ennek a művelet-/relációs jel-ismétlésnek több értelme van."


akkor ismételd meg nyugodtan, nem kell rá engedélyt kérni :-)

(ha valakinek nem tetszik, majd szól – ha pedig túl sok ember szól, akkor majd leszoksz róla. :-P )

júl. 2. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!