Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Vastagak vagy vastagok?

Vastagak vagy vastagok?

Figyelt kérdés
Pl. A könyvek vastagak / vastagok

jún. 8. 22:57
 1/3 anonim válasza:
100%
2.
jún. 8. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
96%

Néhány esetben a kötőhang általában nyílt (a, e), ha a melléknévi jellegről van szó, zárt (o, ö) ha főnévi jellegről.


Milyenek? Okosak. Kik? (Az) okosok.

Milyenek? Asztalosak. Kik? Asztalosok.

Milyenek? Szakállasak. Kik? Szakállasok.

Milyenek? Sörösek. Kik? Sörösök.

Milyenek? Fiatalak. Kik? Fiatalok.

Milyenek? Gőgösek. Kik? Gőgösök.


De elég sok a bizonytalanság, kivétel, ingadozás ebben. Bár egy „a könyvek vastagok” mondatban a vastagok egyértelműen melléknévi szerepben van, valahogy mégis furcsán hangzik a „vastagak” alak, ami a fenti mintából következne. Előfordul, hogy így használják, de sokkal gyakoribb a „vastagok” alak. Mindkettő helyes, de a „vastagok” a megszokottabb (a Google is egy nagyságrenddel több találatot ad rá).

jún. 8. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:
43%

#2: "elég sok a bizonytalanság, kivétel, ingadozás ebben"


igen, sőt, inkább azt mondanám, hogy az a "kivételes" csoport, ahol ez így van. (de inkább egy speciális alcsoport.)


a vastagak/vastagok szerintem is kicsit(!) ide tartozik – bár szerintem (is) a vastagok jellemzőbb, még mn.-i használatban is.


a "fiatalak" példán csodálkozom: Süsü ezt te így használod, vagy csak becsúszott egy hibás példa? (esetleg valahol írják ezt a szópárt példaként? nekem furcsa...)

jún. 10. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!