Értelmes magyar szó az, hogy "ebank"?
Nem "e bank" sem pedig "e-bank", hanem "ebank".
Ha igen miért, és mit jelent?
Az "e-mail" nem volt jó példa, mert az "szabályozva" van, vagy legalábbis rögzítve van a szótárban, hogy kötőjellel írandó. (Ettől persze még szabad írni máshogy is, csak van egy rögzített, "hivatalos" alakja is neki. Plusz az "ímél" is okés.)
Abban persze egyetértek, hogy az ebank/e-bank írásmódja – pontosabb szabályozás híján – szabadon választott, bár ha kellene róla egy határozott álláspont, akkor az e-mail, e-kereskedelem, e-könyv analógiájára valószínűleg a kötőjeles formát javasolná az illetékes testület.
Az eredeti kérdést viszont nem is igazán értem: "Értelmes magyar szó az, hogy "ebank"?"
Hogyhogy "értelmes" szó-e? A jelentése nem világos? Vagy a helyesírásával gondod? (Ha az utóbbi, akkor az az "értelmét" remélhetőleg nem érinti. :-)
4: Hát te nem, de az mta helyesírás oldala szerint:
""ebank"
Az „e” főnevet és a „bank” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:
A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk. [AkH11-128c, AkH11-129, AkH12-110, AkH12-111, OH-119–120]"
De hogy ez mit jelent :DDD Szerintem itt azt mondják lényegében, hogy jelentést sűrítünk (kötőjel nélkül) és helyes az elektronikus bank rövidítéseként, bár én is ezen rugózok egy ideje, hogy ez most miért okés.
hát itt sok kérdőjeles dolog van...
– scrabble: azt nektek kell tudni, hogy mi a "definíciója" az elfogadható szónak, pl. valamely konkrét szótárak közül benne kell lennie egyben, vagy kell vele tudni mondani egy példamondatot, vagy szépirodalmi idézetet kell tudni mondani, ha vitás az eset, stb. – döntsétek el.
(elvileg, a wiki szerint "bármely magyar szabványszótárban szereplő szó, kivéve a nagybetűvel kezdődőket, rövidítéseket, valamint az aposztrófot vagy kötőjelet tartalmazó szavakat", de nyilván ezt módosíthatjátok, ha a játék előtt megegyeztek benne, hogy hogy legyen, pl. ragozni lehet-e, stb.)
– azt tudom, hogy elvileg kötőjeles szavak nem érvényesek, de ezt is felülbírálhatjátok, döntsétek el...
– "azért kérdés, hogy értelmes-e, mert nem teljesen világos, hogy Scrabble-ben kirakható-e kötőjel nélkül":
ha az a kérdés, hogy az MTA-szoftvere egy értelmes, létező szót adott-e válaszént, vagyis lehet-e rá hagyatkozni, akkor én azt mondanám, hogy nem... ilyen esetben legalábbis nem.
az MTA oldala sokszor "megtréfálja" az embert (vagyis: baromságot válaszol), nem árt ismerni a korlátait...
ez estben pl. pont "semmit" nem jelent a válasza és a magyarázata, mert ugyanezt sok más betűvel is kiadja: (majdnem) bármilyen betűt tehetsz bármilyen főnév elé, azt el fogja "fogadni":
í bank, í-bank, íbank,
ű bank, ű-bank, űbank,
á bank, á-bank, ábank,
(...bár é-vel nem jó neki...),
sőt:
j bank, j-bank, jbank,
q bank, q-bank, qbank,
de csak:
t bank, t-bank,
h bank, h-bank,
l bank, l-bank,
s bank, s-bank,
...
Szóval egybetűseket nem javasolnék az MTA-oldal alapján elbírálni Scrabble-ben, mert akkor elszabadul a pokol... :-)
a kül-egy szerint ezek is működnő szavak, szókapcsolatok: q p, q-p, j r, j-r, w t, w-t stb. ...
– az "elektronikus"-t jelentő "e" előtagot valóban kötőjellel szokták írni, a fenti AkH.-példákon (e-mail, e-kereskedelem, e-könyv) túl az OH.-ban is van egy rakás, pl. e-banking, e-bolt, e-book, e-business, e-gazdaság, e-kereskedelem, e-kormányzat, e-tanulás, e-üzlet...
mindez az "e-" szócikken belül, tehát ők ezt az előtagot általánosan is kötőjellel tartják helyesnek – és ez jogos, hiszen végül is tekinthetjük ezt egy speciális betűszónak (annyiban speciális, hogy csak egy betűből áll, de amúgy a működése megfelel a szokásos betűszavakénak), márpedig egy betűszó és egy köznév kapcsolatát kötőjellel kell írni (AkH.288), nem egybe.
így aztán korrigálom magam, elnézést: visszavonom, hogy ez ne lenne szabályozva, mert – kis lazítással – a betűszavak szabályai erre is ráhúzhatók, tehát azt javaslom, hogy a kötőjeles megoldást fogadjuk el "hivatalosnak". (tehát ha nálatok nem lehet kötőjeles szó a Scrabble-ben, akkor az e-bank szó szerintem "nem ér" :-)
– "Szerintem itt azt mondják lényegében, hogy jelentést sűrítünk (kötőjel nélkül) és helyes az elektronikus bank rövidítéseként"
a jelentéssűrítésnek nincs köze ahhoz, hogy kötőjellel, vagy egybeírva van az adott szerkezet, ez két külön dolog.
"Vagy a helyesírásával gondod? (Ha az utóbbi, akkor az az "értelmét" remélhetőleg nem érinti. :-)"
BringaManó! Ez a szokásos tévedésed, hogy nem számít a helyesírás, mert az értelmét nem érinti. Már hogyne érintené...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!