Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan lehet eldönteni, hogy...

Hogyan lehet eldönteni, hogy egy adott tulajdonnév az utána álló szónak jelzője, vagy éppen valamiféle jelentéssűrítő összetételről van szó?

Figyelt kérdés

Gondolok pl a Gipsz Tihamér igazgató úr szerkezetre és a Mariana-árokra.

A Jász-Nagykun-Szolnok megye nyilván azért van külön, mert ez a megye neve, minőségjelzője; pont mint „A Karib-tenger kalózai film” esetében, amelyben egy másik példa, a Karib-tenger található. A tengernek tehát nem a neve az, hogy Karib, ugye? (Hanem inkább az, hogy Karib-tenger)

Vehetem szabályszerűségnek, hogy földrajzi neveket általában kötőjellel írunk?

Ott van még egy könyv címe is, ami érdekel: Az Oppenheimer alternatíva. Kötőjel nélkül. A fordító itt gondolom az Oppenheimert az altervatíva elnevezéseként értelmezte, tehát lehet helyes így is?


Még egy kérdés:

Az Eurázsiai-hegységrendszer miért nagybetűs, és miért nem külön írjuk? Nyilván pont azért, amiért a Földközi-tengert is. Külön fogalommá, melléknév-főnév szókapcsolatból tulajdonnévvé vált talán.


A magyarázatok mellett online forrásokat (pl AkH) is örömmel elfogadok. A célom, hogy okos emberek hozzászóljanak a fentebb kifejtett gondolataimhoz és okítsanak rajtam egy kicsit a témával kapcsolatban.

Ha valótlant állítottam, azért elnézéseteket kérem. Köszönöm a segítséget. :)



2023. szept. 24. 22:10
 1/4 anonim ***** válasza:

A Karib-tenger összetett szó. Mint szóösszetétel jelzős.

Mint mondatrész egy szónak felel meg.


A Karib-tenger kalózai egy film.


Á= film

A= kalózai

Minek a kalózai? Birtokos jelző= Karib-tenger


Oppenheimer-alternatíva = szóösszetétel.


Kovács József igazgató lemondott.

Itt a KJ igazgató az alany.


Ha jól emlékszem, összetett alany.


[link]

2023. szept. 24. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

“Eurázsiai-hegységrendszer ”


Ez a neve, ezért nagybetű, összetett szó, ezért kötőjeles.

2023. szept. 24. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1 Félreértettük egymást. Kell hozzá egy kis kontextus:

Tegnap este megnéztem A Karib-tenger kalózai filmet.


Persze ki lehet fejezni máshogy is, de csak nem tenném oda minden alkalommal, hogy „című (filmet)”. A Gipsz Tihamér-példánál sem mondom, hogy Gipsz Tihamér nevű igazgató foglalkozású úr.

2023. szept. 25. 00:29
 4/4 anonim ***** válasza:
Azoknál a földrajzi neveknél hagyjuk el a kötőjelet, amelyek megállnak magukban, tehát legfeljebb magyarázó utótagot fűzünk hozzájuk (pl. Vértes hegység, Balaton tó, Tisza folyó). A Karib és az Eurázsiai önmagában elbillenne, ott a név szerves része a -tenger és a -hegységrendszer.
2023. szept. 25. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!