Helyesek ezek a szavak?
"A mostanában uralkodó liberális nyelvészeti felfogás szerint"
Ebben nincs semmi "liberális", egyszerűen így működnek a természetes nyelvek: ahogy a(z anyanyelvi) beszélők beszélnek, az a nyelv.
(A mesterséges nyelvek vagy pl. a programnyelvek más tészta, azok természetesen "ki vannak találva", van rá előírás, hogy hogyan kell úgy "beszélni". Az anyanyelvünkre nincsen, azt csak eltanuljuk egymástól – a fiatalabbak először az idősebbektől, aztán a kortásaiktól is, közben maguk is alakítják –, mindezt anélkül, hogy bárki bárhol látott volna olyan szabálygyűjteményt, amely leírja, hogy "hogyan kell" beszélni.
Az anyanyelvről szóló tananyag (~nyelvtanóra) nem arra való, hogy megtanuljunk beszélni – hiszen addigra már tudunk! –, hanem másra, most nem részletezem. :-)
- - -
"Ami régebben nem volt helyes az ma már elfogadott és fordítva."
Nincs "helyes".
Van, amit régen nem használtak, nem létezett.
Vagy van, ami régen még szleng vagy egyéb újszerű elem volt, és ma már a normál nyelv része, átkerült egy másik regiszterbe (pl. a "kirúg" már sokszor szerepel a sajtóban).
Az, hogy a nyelvművelők (régen is, ma is) megmondják, hogy mi "helyes", és mi nem, nem jelenti (soha nem is jelentette), hogy a "helytelenített" szavak, jelenségek ne lennének a nyelv részei, hiszen rengetegen használták őket akkor is, ma is – csupán azt jelenti, hogy a nyelvművelőknek nem tetszik, vagy hogy bizonyos helyzetekben nem illik olyat mondani, tehát nyelvi illemtani téma.
Azzal sincs baj: természetesen jó tudni, hogy hol hogyan illik viselkedni, vagyis hogy a nyelv széles eszköztárából hol milyen szavakat, eszközöket érdemes használni ahhoz, hogy ne lógjunk ki, ne legyünk felháborítók, kulturáltan tudjunk kommunikálni. Tehát egy-egy konkrét HELYzetben lehet valami HELYes – vagy HELYtelen – (pont azért, mert OTT HELYÉNvaló – vagy épp nem az – az adott eszköz használata). De ettől függetlenül a nyelvnek a többi eszköz is része, amelyeket a kevésbé "illemigényes" helyzetekben – pl. otthon a családban – bátran használhatunk.
Attól, hogy rövid nadrágban nem illik Operába menni, attól még a rövidnadrág egy ruhadarab, és furcsa lenne, ha valaki azt mondaná, hogy azt nem szabad hordani, soha, sehol...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!