Ha egy kötőjellel írandó kifejezés épp a kötőjelig fér ki a sor végén, akkor a következő sor elejére is kell kötőjelet tenni?
"238.Ha a kötőjellel írt szóösszetételt vagy tulajdonnevet a szóhatáron szakítjuk meg, a kötőjelet csak a sor végén tesszük ki. Ennek a sor elején való megismétlése csak szakmunkákban szokás, kivételesen, a kötőjeles alapformára való figyelmeztetés végett"
#4
Nem tudom te mit használsz, a szövegszerkesztésnél eleve nem szokás szótagolni a szavakat.
#5 nem értem a megjegyzésedet. Milyen szótagolásról beszélsz?
Office-t használok, és ha úgy jönne ki, hogy a sor végére esne az elválasztás egy kötőjelet használó szó esetén, akkor az egymás utáni két kötőjel elkerülésére szóközt használva átteszem az egész szót a következő sor elejére. (Amit a szövegszerkesztő a legtöbb esetben automatikusan meg is tesz.)
#6
Ha így érted, akkor meg azt a megjegyzésedet nem értem, hogy "nem hagy nyomot". Elég feltűnő, ha az előző sor indokolatlanul rövidebb. Ha sorkizártra teszed, akkor meg sok benne a szünet.
#5 "szövegszerkesztésnél eleve nem szokás szótagolni a szavakat":
elválasztásról beszélünk, nem szótagolásról,
ráadásul az automatikus elválasztásról, amit természetesen be "szokás" kapcsolni (bár nem minden szövegfajta esetében, de azért a legtöbbnél nem árt).
- - -
#6
– "az egymás utáni két kötőjel elkerülésére":
Miért lenne két kötőjel, ha a sor végére esik a kötőjel?... Miféle Office ez? Elég furcsán viselkedik... Az enyém természetesen ilyenkor is csak egy kötőjelet tesz a sor végére, nem is láttam még másmilyet.
– "az egymás utáni két kötőjel elkerülésére szóközt használva átteszem az egész szót a következő sor elejére":
hühh, ez elég "sajátságos" megoldás... ezt vagy kézi sortöréssel illene megoldani (shift-enter), vagy nem törhető kötőjellel (asszem ctrl-shift-kötőjel)...
– "Amit a szövegszerkesztő a legtöbb esetben automatikusan meg is tesz":
Mármint azt, hogy átteszi a következő sorba? Miért tenné át automatikusan "a legtöbb esetben"? Ez nem csak attól függ, hogy hova jön ki a kötőjel? Van valami olyan "hajlama" is a Wordnek, hogy direkt "próbálja kerülni" az ilyen helyzeteket?... :-o (csodálkoznék... bár elvileg még akár figyelhetné is, egy rendes DTP program akár csinálhat is ilyet, de a Word?...)
- - -
#7
először én is ezt gondoltam, de rájöttem, hogy ha a sor végén van (vagyis az ominózus szó előtt), akkor akár balra zárt, akár sorkizárt, nem látszik, "nem hagy nyomot". :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!