Az Abc ben, miért nem a J után van a Ly , miért van K és L betű közöttük?
A kiejtett hang leírása miatt sorolja a L mellé az LY-t.
Amúgy a kiejtése nem jé, hanem Ej.
Tehát fonetikusan: L = el, LY= ej
#4, ezzel csak annyi a baj, hogy akkor minden másra is rá lehetne ezt húzni.
Kezdve a régi nevekkel; Battyányi, Szécsényi, Kosut, Dezsőfi, Aulih, ... . Őszintén szólva én nem örülnék neki, hogyha kiejtés alapján írnák a nevem, pedig nem valami régi arisztokrata vezetéknevem van, nem is túl hosszú (5 betűs), és így is rendszerint rosszul írják.
Aztán ott vannak a különféle mássalhangzótörvények, akkor azok is mehetnének mind a kukába, így keletkeznének például a baráccság, othon, kösség, szímpad, sporcsarnok szavak. Nem tudom, hogy ezek mennyire tettszenének.
Másik dolog; szerintem valamilyen szinten az intelligencia fokmérője, hogyha valaki ezeket a szavakat le tudja írni helyesen. Mondjuk itt az oldalon már sírva összetehetjük a kezünket, hogyha egy 3 szavas kérdést nem 5 hibával írnak ki...
A régi nagy magyarok nevei nyilván más kategória, meg a történelmi egyéb személynevek is úgy általában más kategória. Eleve személynevet elvielg nem is írunk át - pedig szokták, de ezt a témát most mellőzzük. Szóval személynevet nem írunk át és nem fordítunk le - elvileg.
A többi írás/kiejtés megint más. Nyilván ilyenek minden nyelvben vannak egyébként, hogy másképpen írják és ejtik.
Kedves Kettes:
Én nem ma adtam fel a helyesírás megtanulását (bár a helyesírás ellenőrző sokat segít), hanem sokkal az előtt, hogy elmagyarázták, hogy a helyesírás olyan komplikált, hogy nem lehet programmal ellenőrizni.
Egy pár éve tettem fel itt a kérdést: szó végén az U Ű mindig hosszú kivéve például: gyalu satu kapu...
Nem sikerült megtalálni a teljes listát. Na ennél a szabálynál adtam fel. (második vagy harmadik osztály?)
"Aztán ott vannak a különféle mássalhangzótörvények, akkor azok is mehetnének mind a kukába, így keletkeznének például a baráccság, othon, kösség, szímpad, sporcsarnok szavak. Nem tudom, hogy ezek mennyire tettszenének."
Ezek a szavak nem a legjobb példák, mivel nem hagyományőrzésből nehéz az írásmódjuk, hanem mert hangzótorlódást eredményezett a szóképzés vagy szóösszetétel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!