Optimális szó fokozása helyes?
Optimálisabb, legoptimálisabb, legeslegoptimálisabb.
Szerintem ezek a szavak helyesek nyelvtanilag, viszont értelmük nincsen, hiszen optimális az a legjobbat jelenti, nincs annál jobb, amit a fokozott szavak fejeznek ki.
Az optimum általában egymással fordított arányban álló vagy legalábbis bizonyos futóparaméter mentén előnyös-hátrányos irányban fordítottan viselkedő függvényértékek hogy is mondjam, legjobb kompromisszuma.
Az ideális...hát, nem is nagyon szokták konkrét értékekre használni, talán azt mondanám rá, az az ideális helyzet, amikor minden paraméter optimális.
Mint a Trabant végsebességére a szakadék, hátszéllel. :)
"Elrettentő példa: megmondom az őszintét."
Na, most megmondtad az elrettentőt. ;-)
De sajnos nem értem a problémát... :-/ (Csak az "elrettentő"-ből gondolom, hogy probléma van vele, de ha félreértettelek, akkor bocs.)
Bizonyos stílusban abszolút jó, más stílusban meg tökre nem. Ettől még nem mondhatjuk rá általánosságban, hogy helytelen.
Amúgy meg tök jól elmentetek "négyzetrácsos füzet" irányába (persze nyugodtan meg lehet beszélni azt is, igen érdekfeszítő, abba ne hagyjátok! :-), csak a "kockás füzet" témáját illetően irreleváns. Szaknyelvi használat vs. köznyelvi használat. Lásd a második Nyest-cikkben is.
"Bizonyos stílusban abszolút jó"
Hát, alpáriban stílszerű. :D
Persze, ha általánossá válik, elfogadottá válik.
Angol is kénytelen elviselni az amerikai angolt. :)
> továbbá:
> [link]
Jééé! Ez az írás is pont a fóliát hozza fel példának. Pedig nem ebből az írásból vettem a példát.
~ ~ ~
> Matematikai oldalról nézve az optimális pont a globális maximuma a függvénynek. Ha több ilyen pontja is van a függvénynek (klasszikus példa rá a periodikus fgv.-ek), akkor annak nincsen optimális megoldása.
Nézőpont kérdése, mondhatjuk azt is, hogy több optimális megoldása van. Praktikusan nem egy függvény *egyetlen* globális maximumát keressük, hanem bármilyen olyan megoldást, aminél nincs jobb. Mondjuk te egy izégyárban izéket gyártasz, amik végül x*y*z méretű dobozokba lesznek csomagolva. Ha az a kérdés, hogy hogyan lehet ezeket egy X*Y*Z méretű nagyobb dobozban úgy elhelyezni, hogy a lehető legtöbb izédoboz férjen bele, akkor lehet, hogy több elrendezés is van, amivel egyaránt n darab izédoboz fér el a nagy dobozban, és nincs olyan elrendezés, aminél n+1 darab vagy több férne el. Számodra bármelyik ilyen elrendezés optimális lesz, olyan, aminél jobb nem érthető el. Az, hogy most ez egzakt matematikai nyelvezetben nem egy egyetlen globális maximuma egy függvénynek, az nem nagyon fog érdekelni. Az optimálisnak nem ez a definíciója az emberek fejében, hanem valami olyan, aminél jobb a gyakorlatban nem érhető el. (Ami amúgy nem jelenti feltétlenül az ideálist. Pl. a dobozos példánál az ideális a 100%-os helykitöltés lenne, de az adott méretekkel ilyen elrendezés nincs, az optimális elrendezés csak 96%-os helykitöltést jelent, ennyi érhető el, több nem.)
~ ~ ~
> Na ez az, ami szerintem pont összevethető a kérdéssel: Optimális egyetlen pont lehet, nem több pontnak az összessége, mint az intervallum.
Lehet, érdemes különválasztani az „optimális” fogalmát az „optimummal pontosan egyenlő” fogalmától. A kettő nem feltétlenül jelenti ugyanazt hétköznapi szóhasználatban. Ahogyan az „átlagos” sem jelenti ugyanazt, mint az „átlaggal pontosan egyenlő”. Az átlag a matematikában egy egzakt jelentéssel bíró fogalom, egy konkrét, pontos érték.
Pl. ha megnézzük, hogy mennyi halat eszik meg egy magyar „átlagosan”, akkor elosztjuk a halvásárlás mennyiségét a népességgel, és kijön egy konkrét szám, mondjuk 5,681073 kg/fő. Nyilván nincs egyetlen olyan ember sem, aki mikrogramm pontossággal ennyi halat evett meg tavaly, mégis mondjuk azt valakire hogy átlagos mennyiségű halat eszik. Mert az átlagos a hétköznapokban valami olyan halmaz, amibe az emberek fele-harmada beletartozik. Ha valakinek mondjuk 4 és 8 kg közötti az éves halfogyasztása, akkor azt mondjuk rá, hogy az ő éves halfogyasztása átlagos, és csak az 4 kg alattit mondjuk átlag alattinak, és a 8 kg felettit átlag felettinek. Átlagos az, ami az átlagtól kis mértékben tér el, vagy ha úgy tetszik bizonyos – akár jelentős – hibahatáron belül nem éri el, de megközelíti az átlagot.
Tehát az átlag, mint egzakt matematikai fogalom nem ugyanazt jelenti, mint az átlagos. Hasonlóképpen az optimális és az optimummal pontosan egyenlő fogalma, csak részben fedi egymást, az optimális a hétköznapi szóhasználatban jelenti az optimumtól csak kis mértékben eltérőt is.
"Nézőpont kérdése, mondhatjuk azt is, hogy több optimális megoldása van."
Mondok egy extrém példát. Egy teljesen sík területnek a legsíkabb pontján szeretnénk állni, mert onnan látjuk be legjobban a területet. Na már most, azt mondtam, hogy eleve teljesen sík a terület, tehát az összes létező pontja a lehető "legmagasabban" van (fuh, már ezt is furcsa volt így leírni). Magyarul az összes pontja optimális, ha így nézem, bárhova állok az jó nekem. Viszont, ekkor mi értelme van optimális pontról beszélni? Ez olyan, mintha arról beszélnék, hogy egy oxigén atomnál van "jobb" oxigén atom, ami "jobban" "oxigénatomabb", mint az oxigén atom. Semmi értelme nincsen logikailag.
#25:
Persze. Az y=5 "függvénynek" sincs maximuma vagy minimuma, illetve minden pontja egyben az. Ez nem teszi globálisan értelmetlenné a szélsőérték-számítást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!