Optimális szó fokozása helyes?
Optimálisabb, legoptimálisabb, legeslegoptimálisabb.
Szerintem ezek a szavak helyesek nyelvtanilag, viszont értelmük nincsen, hiszen optimális az a legjobbat jelenti, nincs annál jobb, amit a fokozott szavak fejeznek ki.
Helytelennek nem mondanám, csak kerülendőnek.
Igen, szigorúan véve az optimális a legjobbat jelenti adott szempontok szerint. És bár lehet valaminek több optimuma, de ezek között nem lehet rangsort felállítani. Matematikai oldalról megközelítve lehet egy függvények több ponton is maximuma, de ezen maximumok egyenrangúak.
Viszont a hétköznapi értelemben az optimális nem feltétlenül egy adott paramétert jelent, hanem akár egy intervallumot, pl. az x süteményt 170-180 °C-on optimális sütni. Így bár a 171 °C ebben az optimális tartományban van, de a 174 °C lehet ennél optimálisabb.
Illetve sokan nincsenek tisztában teljesen az optimális szó valódi jelentésével, számukra az optimális az a jót jelenti, és ahogy lehet a jónál még jobb, úgy számukra értelmes az, hogy lehet valami az optimálisnál még optimálisabb. És ez nem is akkora tragédia, a nyelvben számos olyan szó van, amit ma némileg más értelemben használunk, mint ami az eredeti jelentése volt. Pl. a fólia a latin folium (levél) többesszáma. Csak erről már nem sokan tudnak, így mindenki nyugodtan használja a fóliák szóalakot.
Illetve a nyelv nem mindig logikus és következetes. Ugye említették a tökéletesebb alakot is, de mondok más példát: Az utolsó az az utolsót jelenti, tehát a legutolsó esetén a leg- felesleges és logikátlan. Mégis boldogan használjuk a „legutolsó” szót mindenféle kritika nélkül. (Van is a Google-ben vagy hárommillió találat rá.)
Tehát én alapvetően nem tartom hibásnak az „optimálisabb” alakot, kerülendőnek is leginkább azért, mert előbb-utóbb tuti, hogy valaki bele fog kötni.
Az optimálisan adott szempontból az elérhető legjobbat kéne jelentenie, abból meg csak egy lehet.
De annak közelítése fokozatokba tehető.
Én a közelebb, legközelebb az optimálishoz fogalmazást javasolnám, a szó értelmének sokkal jobban megfelel.
#15: "kerülendőnek is leginkább azért, mert előbb-utóbb tuti, hogy valaki bele fog kötni"
tehát leginkább akkor "kerülendő", amikor az ember nem szeretne semmi olyat mondani/írni, amibe előbb-utóbb tuti, hogy valaki bele fog kötni. ez pedig nagyon ritka, lássuk be. :-)
más szóval: aki éppen nagyon választékos, átgondolt szöveget alkot, az persze, vigyázzon minden szavára, és legyen tisztában azzal, hogy az optimálisabb egy kis "vörös posztó".
aki pedig csak kötetlenül beszélget valakivel (lehet akár írásban is "kötetlenül beszélgetni", mint pl. mi itt, vagy bárki a fészbukon), az használja nyugodtan, ha ő így szokta mondani.
továbbá:
"A kifejezések eredetének semmi köze ahhoz, hogy a nyelvszokás milyen használatot szentesít, márpedig csak a nyelvszokás szentesíthet bármilyen kifejezést vagy szerkezetet."
és a folytatás (mert persze ott is folyton beleköt valaki, még abba is, amikor leírják, hogy miért nem lehet belekötni :-):
""A kifejezések eredetének semmi köze ahhoz, hogy a nyelvszokás milyen használatot szentesít, márpedig csak a nyelvszokás szentesíthet bármilyen kifejezést vagy szerkezetet."
:S
Elrettentő példa: megmondom az őszintét.
"Matematikai oldalról megközelítve lehet egy függvények több ponton is maximuma, de ezen maximumok egyenrangúak."
Matematikai oldalról nézve az optimális pont a globális maximuma a függvénynek. Ha több ilyen pontja is van a függvénynek (klasszikus példa rá a periodikus fgv.-ek), akkor annak nincsen optimális megoldása.
Például ha egy gyártási folyamatot ír le ez a függvény, akkor ezek az egyforma lokális maximumok azt mondják meg, hogy fogkefét vagy fogselymet vagy ... gyártsanak. Érződik, hogy egyik gyártása sem optimális, hiszen ugyanannyit nyernek vele, tök mindegy melyiket választják. Optimális az lenne, ha valamelyik gyártása ezek közül több profitot hozna a konyhára.
"hétköznapi értelemben az optimális nem feltétlenül egy adott paramétert jelent, hanem akár egy intervallumot"
Na ez az, ami szerintem pont összevethető a kérdéssel: Optimális egyetlen pont lehet, nem több pontnak az összessége, mint az intervallum. Tehát nincs olyan, hogy 170-180 °C között optimális a sütő hőmérséklete. Valamelyik hőmérséklet a 170-180 °C között AZ optimális! Egyébként igen, sajnos én is szoktam látni receptekben, hogy intervallumot adnak meg és odaírják, hogy "optimális".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!