Az öreg generáció miért írja vonalak közé a római számokat?
Azt pontoztátok le, hogy hatvan leszek, vagy azt, hogy alá-föléhúzom a római számokat? :)
Kedves #12, az én időmben nem taníthattak csak úgy akármit a tanító nénik, valamivel szigorúbb idők jártak, mint manapság... :))) (És nem mondom, hogy van vagy nincs ilyen szabály, mivel nem tudom.)
Szerencséd, hogy öreganyámnak szólítottál!
Ha idősebb degeneráció írtál volna, sem sértődnék, mert igaz.
Korábbi válaszomban leírtam egy feltételezést. Keresgéltem, hátha találok valami régi füzetről készült képet, de semmi.
Igaz, a hetes áthúzására sem. Egy krimiben találkoztam azzal, hogy egy levélben a hetesek középen át voltak húzva, és hogy az német emberre utal. Lehet. Szóval szerintem a szerifeket nézhették alá-fölé húzásnak.
Nézegetek rovásírásos számokat is, amelyek hasonlítanak a római számokra. Pl. IX helyett VIIII. Felmerült bennem, ennek megkülönböztetésére. De egyáltalán nem vagyok benne biztos, mert zavart nem okoz, gyakorlatban is ritkán találkozhattak és találkoznak az emberek ezekkel vegyesen.
nyugi, csak vicceltem az elkámpicsorodással :-)
de tényleg én is úgy "tanultam" (nem mondom, hogy az iskolában, fogalmam sincs, hogy hol és mikor), hogy alá/fölé vonal... persze ezt már pár évtizede nemigen alkalmazom, mert nemigen írok kézzel – de ha mégis, akkor lehet, hogy én is alapból inkább úgy írnám...
#11:
"csak a római egyest, ötöst és tízes, illetve ezek kombinációit. Nem tudom, miért. Ötvenes, százast, ötszázast és ezrest sohasem"
mert te amúgy bármire is használod kézírásban az L/D/M-et?... :-o
szerintem azért nem szoktunk oda kézírásban vonalat húzni, mert olyat nem írunk kézzel (legfeljebb könyvborítókon, épületeken, emlékműveken, matekfeladványokban látjuk...).
egyébként az okát illetően: esetleg a II / 11 különbségtétel is szerepet játszhat ebben, de csak találgatok.
egyébként még fontban is van ilyen:
egyéb találatok:
"...the custom, once very common, of adding both underline and overline (or very large serifs) to a Roman numeral, simply to make it clear that it is a number, e.g. MCMLXVII (1967)."
"The purpose of the overline and underline pair with Roman numerals were to indicate that this was a literal number.
The overline (known as the Vinculum) was used to indicate that the number under the line was to be multiplied by 1,000. Additional lines were also used in the front and back of a number (in conjunction with the Vinculum) and would raise the multiplier to one hundred thousand.
So |VIII| with a Vinculum (overline) would be equal to 800,000."
itt is erről beszélgetnek:
ez meg csak dekorációnak:
"mert te amúgy bármire is használod kézírásban az L/D/M-et?... :-o"
Igaz, legfeljebb, ha valamiért papírra kell dolgoznom, a szereplők neveit nem írom ki, csak a kezdőbetűket, na olyankor igen. (Meg persze, ha római számmal kell leírnom MMXX-at :D)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!