Melyek a legmegosztóbb nyelvtani súrlódások?
Nem tudom, mennyire megosztóak, de pl.:
- Valószínűleg, hogy...
- Muszáj vagyok...
2-es; ez azért van, mert nem érted a funkcióját (de persze előfordulhat, hogy aki használja, az sem érti, ezért helytelenül rakja ki).
Vizsgáljuk meg az általad felvetett szituációt:
-A levesbe sót és borsot raktam. Ez azt jelenti, hogy mindkettő egyértelműen belekerült a levesbe
-A levesbe sót vagy borsot raktam. Ez azt jelenti, hogy legalább az egyik benne van a levesben. Az viszont nem derül ki, hogy LEHET-E az, hogy akár mindkettőt beleraktam. Ebben az esetben indokolt lehet az "és/vagy" használata, ugyanis ezzel jelzem azt, hogy a mondatban lévő "vagy" nem úgynevezett "kizáró vagy". Felteszem, hogy érted, mit értek ez alatt, de azért biztos, ami biztos, hozzunk erre is példát;
-Peti feldobott egy érmét, fejet vagy írást dobott. Érthető okokból a "fejet és írást" nem opció, tehát ebben az esetben a "vagy" szó szerepe kizáró, mivel a felsoroltak közül pontosan az egyik teljesült.
Vegyünk egy másik példát olyanra, ahol nem kizáró vagyról van szó. Kedvelt halmazelméleti feladatok kezdődnek úgy, hogy egy osztályban minden gyerek beszél angolul vagy németül, tehát ha kiválasztunk egy gyereket, akkor az angolul vagy németül beszél. Ellenben az is lehet, hogy mindkettőt beszéli, így ha nyomatékosítani akarjuk, hogy ez is egy lehetőség, tehát nem csak az egyiket beszéli a másik rovására, akkor fogalmazhatunk úgy is, hogy a kiválasztott gyerek angolul és/vagy németül beszél.
Ettől még persze téged irritálhat, szíved joga, viszont azt fogadd el, hogy nem helytelen (legalábbis a megfelelő szituációkban).
#2: Valóban megosztó téma. És jogod van utálni. Viszont az és/vagy annyira létező és helyes forma, hogy még A magyar helyesírás szabályai legújabb (12.) kiadásában is példaként szerepel a 275. pontban a / jelnek a vagylagosságot kifejező használatára. ( [link] ) Vagy a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának van egy Magyar Nyelvőr című folyóirata, aminek a 2006. évfolyam 2. számában van egy írás: Érsok Nikoletta Ágnes: Szóbeliség és/vagy írásbeliség. ( [link] ) Ugyanilyen címmel tartott előadást a szerző az ELTE BTK Nyelvtudományi Doktori Iskolájának Félúton c. konferenciáján. ( [link] )
Értelme is van a használatának, a vagy szavunk megengedő vagylagosságot fejez ki. Az és/vagy szintén, de hangsúlyozza a vagylagosság megengedő jellegét. Pl.: „Ennek utána tudsz nézni a könyvtárban és/vagy az interneten.”. Ki lehet ezt fejezni az és/vagy forma használata nélkül is, de ez egy rövidebb megfogalmazás. Azt jelenti, hogy a témának utána tudsz nézni a könyvtárban vagy az interneten, vagy akár mindkettőn is. Az és/vagy ennek a harmadik lehetőség meglétének a hangsúlyozása.
Tehát nyugodtan utálhatod – nem vagy egyedül, és amúgy nekem is van egy-két olyan helyesírási szabály, amitől személy szerint nekem feláll a szőr a hátamon –, de látni kell, hogy az és/vagy forma helyes és létező. Egyébként valóban megosztó ennek a megítélése, lám minket is megoszt.
Egyébként a kizáró vagy kapcsolatra is van nyelvi formulánk. A nyáron vagy a tengerpartra megyünk nyaralni, vagy a Balatonra.
A megengedő vagy kapcsolatra is van alternatíva, az „illetve” szó használata.
De ezzel a logikával csak a baj van. Pl. jogszabályokban kimondottan problémát jelent. Mert ha úgy fogalmazták volna meg a március eleji jogszabályt, hogy „nem léhetik át a határt az olasz és a kínai állampolgárok”, akkor simán mondhatja a kínai, illetve az olasz állampolgárok jelentős része is, hogy márpedig ő nem olasz ÉS kínai állampolgár.
Szintén érdekes redundancia, hogy a / jel vagylagosságot fejez ki, méghozzá a legtöbb esetben megengedő vagylagosságot. Tehát tulajdonképpen az „és/vagy” jelentése az, hogy „és és/vagy vagy”. ;-)
Az és ebben az összefüggésben felsorolás. Mondhatták volna azok az állampolgárok, mert tévedni mindenkinek van joga. Csak igazuk nem lett volna.
Ezért szép, hogy a szavak jelentése változhat a szövegkörnyezet hatására is.
nagyjából mindennel egyetértek (:-), csak annyit tennék hozzá kutyafuttában, hogy sajnos nem annyira egyszerű a dolog, hogy a témát, a kontextust kihagyhatnánk a képletből...
pl. az, hogy a "vagy" kizáró vagy, vagy pedig "megengedő", nagyon függ az adott témától, helyzettől, megfogalmazástól...
"Cukrot vagy csokit kértek?"
ezt lehet mondani "kizáró vagy-os hangsúllyal" (a CUkrot és CSOkit megnyomva),
és lehet "szabadabban" is (a KÉRteket megnyomva)
ha az előzmény az volt, hogy "Gyermekeim, nem lehet mindkettőt..." –> akkor bizonyára kizáró vagy következik.
Ha előtte az volt, hogy "Az ebéd még nem készült el, de lehet, hogy már nem bírjátok kaja nélkül" –> akkor lehet a kérdésre azt válaszolni, hogy "mindkettőt"... :-)
és akkor még nem mentem bele abba, hogy mikor van jelentősge az és/vagy-nak, márpedig szerintem is van: szoktam haszálni, és mindig úgy érzem, hogy okkal teszem, valamit ki szeretnék fejezni vele, ami a szimpla és-ben vagy vagy-ban nem lenne benne. :-)
---
ja, és az említett példa:
"„nem léphetik át a határt az olasz és a kínai állampolgárok”, akkor simán mondhatja a kínai, illetve az olasz állampolgárok jelentős része is, hogy márpedig ő nem olasz ÉS kínai állampolgár."
nem, ez az "és" egyértelműen 'vagy' értelmű...
ha a kínai előtt nem lenne névelő ("az olasz és kínai állampolgárok"), akkor lehetne mondani, hogy a szöveg szerint lehetne ÉS kapcsolat, de az életszerűség miatt VAGY kapcsolatnak értelmezzük, méghozzá a tágabb értelemben, tehát kettős állampolgárokra is igaz. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!