Mi a különbség az elfogult és az előítéletes közt?
Hát az elfogult az, amikor valakinek csak a pozitív tulajdonságait látod meg, a negatívakat nem, ha mondjuk valakivel kivételesen bánsz másokkal szemben.
Az előítéletes pedig, amikor pl nem ismersz valakit, és úgy alkotsz róla véleményt, hogy nem ismered a pozitív tulajdonságait, negatívakat, hanem a saját gondolataid alapján ítéled meg, ami akár hamis is lehet a valósághoz képest.
Várjá' leírom!Fogd meg a söröm...
A szülők gyakran elfogultak saját gyermekükkel szemben, szebbnek, okosabbnak tartják függetlenül a valóságtól.
Sok ember , ha meghallja azt a szót,hogy hajléktalan azt gondolják, hogy biztosan egy alkoholista csavargó, aki csak lusta dolgozni menni.Szerintem ezt nevezik előítéletnek.
Aki elfogult, az nem objektív módon ítél meg egy embert, vagy annak egy cselekedetét, hanem vagy a saját személyes helyzetén, illetve az illetőhöz fűződő kapcsolatán keresztül. A személyes helyzetre példa: ha valaki eldob egy csikket, azt egészen máshogy fogja megítélni egy dohányzó, és egy nem dohányzó személy. A személyes kapcsolatra példa: ha más gyereke lekever egy pofont az én gyerekemnek, akkor az súlyos, felháborító, antiszociális viselkedés, ami a szülő komoly nevelési hibájának köszönhető. De ha az én gyerekem kever le egy pofont egy másik gyereknek, akkor az csak apró gyerekes csíny, holnapra úgyis elfelejtik mind a ketten.
Az előítélet meg az, amikor egy ember külső vagy belső tulajdonságaiból, illetve eddig tapasztalatainkból következtetünk az adott személynek az ezzel összefüggésben nem – vagy nem feltétlenül – álló tulajdonságaira, tetteire. Emögött általában valamiféle sztereotípia, általánosítás van, aminek akár van bármilyen alapja, akár nincs, de semmiképpen sem minden helyzetre kivétel nélkül igaz összefüggések. Pista rossz gyerek, tehát „biztos” ő törte be az ablakot. Cigány, tehát biztos, hogy lop. Egyetemista, tehát biztos, hogy bulizik, füvezik, iszik minden este.
A különbség az, hogy az első eseteben ismerjük az adott embert, illetve az adott tettet, de a megítélésén változtat a személyes viszonyulásunk ehhez. A másik esetben meg nem ismerjük a másik embert, vagy annak a cselekedeteit, csak felételezzük ezeket, olyan általánosításokból, amelyek nem biztos, hogy a konkrét esetre is igazak. Ha Pista rossz gyerek, tehát bizonyára ő törte be az ablakot, akkor az egy előítélet, hiszen NEM TUDOM ténylegesen, hogy ki törte be azt az ablakot, csak FELTÉTELEZEK olyan dolgokból, amik nem feltétlenül állnak fenn az adott helyzetben. Ha az tudom, hogy a fiam törte be az ablakot, de nem tartom ezt akkora nagy problémának, az az elfogultság, hiszen itt ténylegesen TUDOM, hogy ki törte be az ablakot, csak a dolog megítélése az, ami változik annak tükrében, hogy az én fiam volt, vagy másé.
> Hát az elfogult az, amikor valakinek csak a pozitív tulajdonságait látod meg, a negatívakat nem, ha mondjuk valakivel kivételesen bánsz másokkal szemben.
Nem feltétlenül. Lehet pl. egy bíró elfogult egy autólopással vádolt személy esetén, ha történetesen a bíró autóját is ez az illető lopta el. Könnyen lehet, hogy a bíró emiatt szigorúbb ítéletet hoz, mintha nem lopták volna el az autóját, vagy nem az adott személy tette volna. Az elfogultságnak is van pozitív és negatív iránya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!