Egy terméknév ha több szóból áll, minden szava nagybetű?
*ksibetű
*is
Bocs, sietősen írtam ki a kérdést. :D
*kisbetű
Csak sikerül :DD
Fő szabály, hogy a gyártó találja ki. Egyébként a termék további toldalékai amik részletezik a terméket, azok kis betűsek, elvileg.
... szemes kávé
... sajtos szendvics
De ha a gyártó akárhogy írja, akkor az a mérvadó.
Elég ingoványos a téma.
Alapesetben nagybetűvel kezdjük azokat a szavakat, amelyek a termék nevének részét képezik.
Pepsi Twist kóla – itt ugyebár a kóla egyértelműen magyarázó utótag, nem pedig a név része. No de vajon Borsodi Világos Sör, a Borsodi Világos sör vagy Borsodi világos sör a helyes? Az olvasószerkesztő vagy korrektor ilyenkor fogja magát, és ellenőrzi mondjuk a cég honlapján. De hogy ne legyen ennyire egyszerű az élet, némelyik kiszerelésen Borsodi Világos Sör felirat olvasható, némelyiken csak annyi, hogy Borsodi. És persze simán előfordulhat, hogy maga a cég többféleképpen írja a saját termékei nevét (mondjuk a honlap egyik oldalára az egyik kolléga így írja, a másik oldalára egy másik kolléga úgy, a Facebook-oldalra pedig esetleg egy harmadik kolléga harmadikféleképpen), sőt olyannal is találkoztam, hogy egy cég két hivatalos felületen következetesen kétféleképpen írta a saját nevét (kötőjellel, illetve külön).
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az utóbbi időben a gyártók egyre inkább szakítottak a hagyományos írásmódokkal, és előszeretettel alkalmazzák a csupa nagybetűs, csupa kisbetűs vagy összevissza formákat. Általában az a szokás, hogy a tipográfiai, logotípiai elemeket nem vesszük figyelembe, tehát hiába nevezi magát MOL-nak a Mol minden sajtóközleményében, nem írjuk verzállal a cég vagy a termékei nevét, kivéve persze, ha fizetnek a megjelenésért. A Pepsi Twistet sem pepsi twistnek írjuk, hiába szerepel a csomagolásokon kisbetűvel. Érthető, hogy minden cég szeretné valahogy kiugrasztani saját és a termékei nevét a különféle folyószövegekből, de a magukra valamit adó lapoknak fontosabb szempont kell legyen a szöveg igényessége. (Egyszer az egyik napilap netes felületén megjelent egy írás egy magyar szoftverfejlesztő cégről, és a kéziratban mindenhol javítottam a csupa nagybetűvel írt, nyolcbetűs, nem mozaikszó nevet. Röviddel a megjelenés után felháborodva hívták az újságíró kollégát, hogy milyen alapon változtatjuk meg a nevüket. Szegény ifjú kolléga megszeppent, és nem tudta elmagyarázni nekik, hogy miért javítottuk.)
De hogy még egyet csavarjak a dolgokon, megemlítem az iPhone nevet, amelyet nemigen látni Iphone-ként (elég furcsán is nézne ki). Ki lehet jelenteni, hogy nincs kellőképpen szabályozva a helyesírásnak ez a területe (sem).
Egy szó, mint száz: alapesetben a magyarázó utótagokat leszámítva nagy kezdőbetűket használunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!