Akkumulatorbol hova tunik az aram, amit elhasznalunk?
A kijelző közvetlenül fénnyé alakítja. A LED vagy OLED elektrolumineszcencia során:
"Az elektrolumineszcencia az anyagban, főként félvezetőkben lévő elektronok és lyukak radiatív rekombinációjának következménye. A gerjesztett elektronok energiakibocsátása fény formájában történik. "
Gerjesztés után "visszaesik" az elektron az korábbi állapotba és ez azzal jár hogy kibocsájt egy fotont.
Itt is van hőveszteség természetesen.
Akkor a wifi/ GSM antenna elektromágneses sugárzást bocsájt ki. A GPS antenna működéséhez is kell feszültség.
A processzor és GPU-n a tranzisztorokon a számítások közben hő formájában távozik az energia. (Ideális proci nem fogyasztana semmit, ha 0 lenne a hő és egyéb veszteség)
Hangszórók vannak még, ott piezoelektromos jelenség rezget lemezeket és hang formájában a mozgási energiát.
Dióhéjban, valamilyen fizikai jelenség során az elektromos áramból elektromágneses sugárzás (fény, rádió, hősurgárzás stb) vagy mechanikai hullámok, hőmozgás stb lesz.
A telefon így alakítja át az áramot.
Elméletben tehát egy ideális rendszerben 100%-os hatásfokú napelemmel, antennával, hőelemmel stb... 100%-ig vissza tudnád tölteni az akkut!
Csak ugye ilyen nincs a természetben. Minden elenyész a bolygón vagy az űrbe kisugárzódik.
Az akkumulátor úgy működik, hogy a benne levő anyagok feszültséget állítanak elő a két pólus között.
A negatív póluson több elektron van, a pozitívon kevesebb.
Ha összekötöd ezeket, akkor az elektronok átmennek a negatív pólusról a pozitívra, közben az akkumulátorban levő anyagok átalakulnak, hogy újabb elektronokat tudjanak leadni ill. befogadni.
Ha már nincs több utánpótlás, akkor az akkumulátor kimerül.
Töltésnél fordítva: akkor elektronokat kényszerítünk a negatív pólusra, és vonunk el a pozitívról.
Ekkor az akkumulátorban levő anyagok visszaalakulnak.
"De a megtermelt energia hova tunik?"
No, itt van a kutya eltemetve. Tulajdonképpen nem "tűnik" sehova, csak átalakul. Amúgy meg nem "termel energiát" az akku, hanem csak tárol. Kémiai átalakulásokkal.
A már eltárolt energia hová "tűnik", mikor lemeríted az akkumulátort? Amíg folyik az áram, munkát végez. Energia átalakulás történik. Ez végső soron hőtermeléssel jár. A hő viszont szétsugárzódik. Mindaddig megteheti, míg a környezet "hidegebb".
Az, hogy sok-sok lépcsőben történhet az energia átalakulás nem jelenti azt, hogy a végeredmény nem a hő. Végül is mindig az.
Ha "van helye" szétszóródni, meg is teszi. Azaz nyílt a rendszer. A világegyetem tágul, tehát nyílt rendszernek tekinthető. Ezért vannak benne még mindig történések. :)
Nos röviden a kérdésedre - az akkumulátorból hova tűnik az áram, amit elhasználunk? - az a válasz, hogy melegítené a világegyetemet, ha az nem tágulna, ezáltal lehűlve.
Nyilván sok-sok billió és billió más dolog is működik még az univerzumban mint az a nyomorult kis akkumulátor, de mind-mind kap elég helyet a működéshez a tágulás miatt. :)
dellfil
Az "áram"-ot nem "elhasználod" hanem használod. A biciklilánc szemeinek áramlása sem azok elhasználódását váltja ki rövid távon, hanem sok százezerszer újrahasznosulnak.
A telefon akkumulátorából kivett energia nagyobbrészt disszipálódik hő formájában, kisebbrészt (cca. 10% telefonáláskor) kisugárzódik a mikrohullámú adón, néhány ezreléke pedig látható fény és hallható hang formájában távozik a rendszerből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!