Fénytan! Hogy is van ez?
A tanár azt mondta, hogy a nap fénye hullámokban terjed.
A füzetünkbe mégis azt írtuk le, hogy " egyenes vonalakban terjed a fény" .
Elmagyarázná valaki hogy is van ez pontosan?
Csakis egyenes vonalban tud terjedni, mivel ha hullámozna és tegyük fel egy tükörrel ütközik a fény az cikk cakk-ban verődne vissza, ami nem lehetséges, mert párhuzamos az adott fénysugárral.
Dr.S.I.
Mert azt hiszed hogy ez olyan mint a víznél.
Lényegében a víz hullámot metszetében 2D-ben láthatod csúcsokkal és mélypontokkal.
Képzeld el ezt 3D-ben, de ne vízhullámokkal, hanem egy lézerrel ami egy hullám de nem tér ki semerre sem a térben. A nyalábban sűrűsödnek és tágulnak a fotonok (persze ez jóvan bonyolultabb). Ez maga a hullám, egy adott frekvenciával.
Vagyis nem tágulnak, hanem sűrűsödnek és ritkulnak.
Amúgy a hanghullám a tárben 3D-ben is így terjed. Sűrűsödnek és ritkulnak a részecskék... de nincs ilyen "kitérése" mint a hullámoknak felülnézetből egy tócsában.
Egyszerű hasonlat: Biztos láttatok már gitárt, felhangolt, jól feszített húrokkal.
A húr egyenes, de megpendítve kicsit kileng. Pl. egyik fele jobbra, másik fele balra, de a húr egésze egyenesnek tekinthető. Legalább 3 pontja egy egyenesbe esik.
Egyértelműsítés: Ez a gitárhúros hasonlat nem azonos a magas-fizikában emlegetett húr-elmélettel. Az egészen más tészta.
#2 Dr.S.I. kérlek nézz utána a polarizált fény,és a polárszűrő fogalmának.
A fény "Csakis egyenes vonalban tud terjedni,". A volt általános iskolai fizika tanárom is ezt mondta. Egy skatulyázós, diáknyúzó, vaskalapos valaki(?) volt. Azután magasabb szinten ismerkedve a fizikával találkoztam a diffrakció jelenségével.
Meglöktem a polcot, és leesett egy fizika könyv. Tegyük tisztába a dolgot!
A fizika fénnyel foglalkozó része két fejezetre bontható: A geometriai fénytanra, és a fizikai fénytanra.
A geometriai fénytanhoz tartozik a fény terjedése, fotometria, különféle tükrök, fénytörés, lencsék, optikai eszközök (nagyítók, vetítők, távcsövek, mikroszkópok, stb.) működésének alapjai.
A geometriai fénytan valóban egyenesnek tekinti a fénysugarakat. A geometriai fénytan jelenségei viszonylag egyszerű matematikai képletekkel leírhatók.
-
A fizikai fénytan figyelembe veszi a fény hullám természetét, témái: Színek, színszóródás, optikai rács, diffrakció (fény elhajlás), interferencia, polarizáció, színképek, stb.
Az említett jelenségek leírásához magasabb matematikai ismeretek szükségesek ( analízis, differenciál egyenletek stb.).
-
A fénytani eszközök alapelvét a geometriai fénytan határozza meg, de hogy ezek valóban jók legyenek ahhoz a fizikai fénytan bonyolult számításai kellenek.
Ez az egyik oka, hogy miért olyan drágák a jó minőségű teleobjektívek.
A múlt században a Zeiss egyik híres, sikeres teleobjektívének méretezési számításait 2 ember 3 éven át végezte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!