Hogy vagyunk képesek felfedezni más bolygókat?
A Naprendszeren kívüli bolygókat úgy fedezik fel, hogy figyelik egy csillag fényerejét sokáig és amelyik előtt elhalad egy bolygó az akkor egy rövid ideig kitakarja a csillag fényét, persze csak részben, mert a bolygó sokkal kisebb mint egy csillag. De érzékeny műszerekkel ez a kicsi ismétlődő fényerő változás kimutatható, meg az is kimutatható, amikor több bolygó kering körülötte és több halványodási ciklus ismétlődik és mind eltérő mértékű a bolygók eltérő méretei miatt.
Élet lehetőségéhez az egyik fontos tényező az exobolygó légkörének elemzése. Ez is nagyon komoly műszereket igényel, mivel a bolygó légkörén átszűrődő fényt kell vizsgálni. Viszont ez a bolygólégkörön átérkező fény sugárzási jellegzetes sugárzási tartománnyal rendelkezik amit összevetnek a csillag fényével. Ebből levonható a bolygó légkörére vonatkozó alapvető összetétel, mert minden összetevő másképpen nyeli el, ereszti át és alakítja a kapott sugárzást.
Harmadik az amikor megmérik és számolják, hogy mennyire van az exobolygó a csillagától mért lakhatósági zónában. Mint a Föld esetén is van egy életet lehetővé tevő tartomány, ahol lehetne lakható bolygó, ha messze van a csillagtól akkor túl hideg, ha közel akkor túl meleg. Ezt a lakható tartományt főként úgy határozzák meg, hogy adott csillag fényereje hol teszi lehetővé a folyékony vizet, ami létfeltétel. Ez nyilván számításokat igényel.
Összességében ezekből tudják, tehát, hogy van -e és hány bolygó adott csillag körül, továbbá milyen a légköre és milyen távolságban van a csillagától.
Már több ezer a felfedezett exobolygók száma és ez csak bővül. Már vannak felfedezett a Naprendszerhez hasonló komplettebb bolygórendszerek is.
Minden válasz jó, én csak itt kotnyeleskednék bele:
"Összességében ezekből tudják, tehát, hogy van -e és hány bolygó adott csillag körül, továbbá milyen a légköre és milyen távolságban van a csillagától."
Az adott bolygóról csak azt tudjuk elég jó tűréssel megmondani, mekora a tömege és milyen távol van a napjától. A méretére már csak saccolni tudunk, kivétel az áthaladásos fedés révén felfedezés, mert ott a kitakarás fénycsökkenése a méretre is utal.
Minden más csak a mi naprendszerünkben lévő hasonló tulajdonságokból levont következtetés.
Légkör összetételt tippelünk, még azt is általában, hogy van-e egyáltalán légkör. Kivétel, ha a méretből egyértelmű, hogy gázbolygóról lehet csak szó.
Ami már tényleg csak következtetésből levont újabb következtetésre alapozott fantázia, amikor ezekről a bolygókról még felszíni művészi festményeket is hozzátesznek a cikkekhez.
Terv, előkészület van olyan űrtávcsövek és más módszerek bevetésére, amivel közvetlen információink lesznek az exobolygók légköréről, de ez csak a jövő, ma még ezt nem tudjuk megtenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!