Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az a haladó gondolkodás?

Mi az a haladó gondolkodás?

Figyelt kérdés

2019. jan. 30. 22:36
 1/8 LeonScottKennedy ***** válasza:

Hogy elfogadod a világot olyannak amilyen és nem a Bibliából idézgetve próbálod bizonyítani az igazad.

Röviden ennyi.

2019. jan. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Vree ***** válasza:
87%
Sétálsz és közben gondolkodol. Így egyszerre gondolkodsz és haladsz is.
2019. jan. 31. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Hogy hátrahagyod a dogmákat, babonákat, rossz szokásokat, beidegződéseket, bebetonozott társadalmi konvenciókat, és lépést tartasz a változó világgal. (Persze lehetőleg jó irányba, de hogy mi a jó irány, az gyakran csak utólag derül ki.)
2019. jan. 31. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

A konzervatív ellentéte.

Előnybe helyezi az új utak keresését a beváltak erőltetésével szemben.

2019. jan. 31. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A szocialista történetírás által előszeretettel használt kifejezés arra, hogy a szocializmus felé vivő gondolkodást megdicsérje.
2019. jan. 31. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Egen, a szocializmusnak az innováció szót is sikerült pejoratívvá tennie.

De ettől még a szó eredeti jelentése számít.

2019. jan. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"A szocialista történetírás által előszeretettel használt kifejezés arra, hogy a szocializmus felé vivő gondolkodást megdicsérje."


#6-os, teljesen igaz, annyit fűznék még hozzá, hogy ez a retorikai fogás nem a szocializmus kiváltsága, gyakorlatilag az összes -izmus ezt állítja magáról. Nyilván, hiszen melyik ideológia indítana azzal, hogy "A mi gondolkodásunk nem haladó ..."

De egyébként, a szocializmus is egy teljesen új ideológia volt a világháborúkat (a Magyar Királyság megszűnését) követően hazánkban. Illett is rá a "haladó gondolkodásmód" megnevezés, hiszen akkoriban - ahogy a #3-as hozzászóló is rámutatott - "hátrahagyta a dogmákat, babonákat, rossz szokásokat, beidegződéseket, bebetonozott társadalmi konvenciókat", és egy teljesen új, Magyarországon addig kvázi ismeretlen (azelőtt sosem volt) társadalmi berendezkedés képét hozta.

Csak hát ugye - mint utólag kiderült - nem éppen a legsikeresebb irány volt. (Bár ezt elég nehéz megmondani, még így utólag is, hogy lett, lehetett volna-e sikeresebb bármi más helyette, akkor és abban a helyzetben.)

2019. jan. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Valóban, ha izmusokon a XIX. század végi, XX. század eleji művészeti irányzatokat érted, akkor kijelenthető, hogy azok mind haladók voltak, hisz’ maga az avangard szó is ilyesmit jelent. De az ideológiák, vagy politikai filozófiák között azért bőven van egyáltalán nem haladó jellegű.

Hogy mást ne mondjak: konzervativizmus, vagy tradicionalizmus.

Szerintem az dönti el a kérdést, hogy egy ideológia hogyan viszonyul a modernitáshoz. A modern szót persze nem a hétköznapi értelmében, hanem filozófiai, szellemtörténeti értelmében használom. Japán pl. nem volt 45-ig modern ország annak ellenére, hogy mondjuk a haditengerészete, vagy a villamosítás elterjedtsége kifejezetten korszerű volt akkoriban. Nem, de az amerikaiak sikeresen rájuk kényszerítették a modernizálást abban az értelemben, ahogy én most használom e szót.

Szóval haladó az aki a feudalizmust, a tradicionális, azaz a jogegyenlőtlenségen alapuló társadalmat akarja meghaladni, és ellenére van minden, ami még ebből megmaradt.

Eszmetörténetileg a bal oldal mindig valamiképpen haladó volt, de a jobb oldalról nem lehet azt állítani, hogy mindig reakciós volt. Különösen a szélső jobbról! Szeintem a nemzeti szocializmus kifejezetten haladó ideológia volt, bizonyos tekintetben ugyanolyan modernizáció kísérletnek tekinthető, mint a komuunizus a Szovjetunióban. De a többi fasiszta irányzat ( én ui. a nácizmust fasiszta irányzatnak tekintem ) esetében ez már nem ilyen egyértelmű. Franco ideológiája pl. kifejezetten antimodern, reakciós, ugyanez Mussoliniról nem állítható. Szóval vegyes a kép.

Tehát az nevezhető haladó ideológiának, ami kedveli a modernitást.

2019. jún. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!