Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a tudományos magyarázat a...

Mi a tudományos magyarázat a halálközeli élményekre?

Figyelt kérdés
Itt a klinikai halál állapotára gondolok. Ilyenkor agy még nem halt meg?
2019. jan. 23. 20:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
61%

Nyilván tovább él az agy egy ideig, hypoxiás állapotban is képes még valameddig fenntartani a neurális működést. A szívhalál nem jelent még agyhalált is egyben.


Aztán fokozatosan irreverzibilisen pusztulnak a neuronok és ha újra is indul a szív, az agy már csak a vegetatív funkciókat látja el. A szövet elpusztult.

2019. jan. 23. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
54%

Például amúgy fagyasztással ez az állapot kitolható. Hipotermiás állapotban sokkal tovább életben maradhat az agy komoly sérülés nélkül. Hűtési eljárásokkal kísérleteznek is jelenleg, klinikumban.


Ezért élhette túl pár jeges vízbe esett ember jóval hosszabb ideig keringés nélkül, mintha 36.7 fokon lett volna.


Kisebb állatoknál már sikerült hibernáció bizonyos fokát elérni és visszaállítani a neurális működést.


Nem tartom lehetetlennek, hogy az agy egyszer teljesen hibernálhatóvá válik, ugyanis bizonyos életformák képesek nagyon hosszú ideig létezni lefagyasztva. Pl medveállatka.


Illetve a téliálomkor is lecsökken az agytevékenység.


Sőt hidrogénszulfiddal elvileg anoxiás állapotban is kiüthető az agy. Ez lehet az emberi hibernáció kulcsa is.

2019. jan. 23. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Bubuka508 ***** válasza:
44%
Nem, egyáltalán nem, az igazi, biológiai halál hivatalosan az agyműködés megszűnésétől számítható. Az élményeket meg az ilyenkor felszabaduló boldogsághormon meg hasonlók okozzák, ezek idéznek elő különféle érzékcsalódásokat. Ennyi az egész, nincs szükség semmiféle halandzsára a lélekről, meg a túlvilágról stb.
2019. jan. 23. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
71%

Saját vélemény, de szerintem az alagútszerű és hasonló élményeket nem feltétlenül élik meg, inkább csak az emlékekben jelennek meg ilyen módon. Úgy értem, hogy a különféle agyi kémiai és/vagy strukturális változásokat utólag ilyen emlékekként olvassa ki az agy, így reprezentálja. Ilyen értelemben fals emlékek, de teljesen valósnak tűnnek.

Teljesen más dolog például a műtőasztal leltári számának leolvasása és hasonló sztorik. Ezeket elég nehéz vizsgálni, én még nem hallottam dokumentált, igazolható esetről.

2019. jan. 24. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
44%

Kérdező!

MIÉRT nem használod a keresőt?

Az oldal külön kéri tőled, hogy mielőtt feldobsz egy kérdést... olyan jól le van már írva, hogy ihajla.


...


De legyen: összefoglalom, amit idáig tudunk.

1: a fényalagút a szem működéséből következik. Ahogy csökken a vérellátás, a szem közepe megy tönkre utoljára, ezért látod a fényt csak középen.

2: a testen kívüli élmény a testkép memória hibás működésekor lép fel. Ilyenkor nem azzal az agyterülettel kapcsolódik, amelyik rendesen le tudná olvasni, hanem egy másikkal - ez viszont úgy értelmezi, mintha egy másik test lenne, nem a tiéd.

3: a földöntúli boldogság az agyműködésből következik.

Reménytelen helyzetben az agy fájdalomcsillapító kábítószereket termelhet - azért, hogy ne őrüljünk meg. Ilyenkor éli át ezt az élményt az ember.

4: mindezeken kívül az is van, amiről valaki írt - ezek az álmok lehetnek nagyon rövidek, és aztán ébredés után cifrázza ki őket az agy, és ad nekik értelmet.


Ezek az élmények ma már előidézhetők életveszély nélkül is.


Azok az élmények, ahol valaki a lámpa tetejéről olvassa le a feliratot, és hasonlók - jelenleg nincsenek bizonyítva. Nem tudjuk, hogy valósak-e, léteznek-e ilyenek.

2019. jan. 24. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
90%

Gyerekkorunkban mi rendszeresen szórakoztunk Valsava-manőverrel kiváltott agyi keringészavarral, és mindenféle érdekes álmaink voltak. Alagútra nem emlékszem, meg közeledő fényre, sima, hétköznapi álomképeink voltak.

Tudományos szempontból nincs ezekben semmi különös, csak az embereknek felületes, nem rendesen definiált fogalmuk van a halálról, amit minden áron igyekeznek elkerülni (érthető okból) , és bármit boldogan elhisznek, ha valamiképpen a halhatatlanság lehetőségével kecsegtet.

Jelenleg a szívmegállást egyfajta (ún. klinikai) halálnak tekintik, mert orvosi segítség nélkül ez az agyi keringés megszűnte miatt elpusztulnak az agysejtek, melyek működése nélkül nincsen tudat sem, az egyén a tapasztalatok szerint nem vesz részt interakciókban, nem reagál semmire, tárgyiasul, a továbbiakban a közösség nem számíthat rá. Ezt úgy nevezzük, meghalt.

Régen a légzés leállását is a halál jelének tekintették, hiszen aki már nem lélegzett, az általában többé már semmit nem csinált, ha a haldokló szája elé tett tükör nem párásodott, halottnak tekintették. Ma már mindenki tudja, hogy van lélegeztető gép, ezért a halálnak ezt a koncepcióját nem fogadjak már el.

Ma a keringésleállást fogadják el, de ez csak konvenció, közmegegyezés.

2019. jan. 24. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
59%

Megint lepontozzák a jó válaszokat?

Kíváncsi vagyok, milyen a lelke annak, aki csak ezért jár ide...

2019. jan. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Mindenre van tudomámyos magyarázat.
2019. jan. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
71%

#7, Nyugi csak a gyökér ezósok betalálták a kérdést.

A "Halálközelire"...

2019. jan. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
74%

#9

Neked fogalmad sincs hogy mi van a halál után. Ez a legnagyobb rejtély az emberiség történetében.

2019. jan. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!