Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Biológiai kérdés, némi filozóf...

Biológiai kérdés, némi filozófiával?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy eredetileg két független agy között valamilyen ideális módon fokozatosan egyre több összekapcsolást létesítünk. Végül elérünk egy olyan szintre, ahol már egyetlen szervről beszélhetünk, amely egyetlen tudatot produkál.

Miközben végrehajtjuk a kísérletet, (feltéve, hogy a rendszer mindvégig működőképes tud lenni,) van-e valamilyen egyértelmű határ, ami elválasztja, hogy 1 vagy 2 tudat van? Illetve, ha elmosódott a határ, azt hogyan lehet elképzelni?


(Vallási tartalmú válaszokat nem kérek!)


2019. jan. 7. 17:20
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

A Star Trek borgjai is képesek voltak egy tudatként működni. A borgkirálynő volt a központi irányító, ő egységként kezelte a dolgozóit. Nem volt külön tudatuk, csak különböző feladatokat láttak el mint ahogy egy nagy közös hatalmas agy felelős a különböző funkciókért. Bár ez ugye csak egy sorozat, de később több borgnak sikerült sérülés nélkül leválnia, azt hiszem azért mert az "egyén" tudata nem is kapcsolódott, csak inaktív állapotban volt, mivel arra semmi szükség a hatékony működéshez. Olyan mintha valaki aludna és alvás közben végezné a feladatokat. Ilyen ha jól tudom lehetséges, vagyis ezeknek a területeknek jól elkülönülve kell működniük. Ahogy mondjuk egy disszociatív személyiség is tök jól képes használni egy ugyan azon agyat saját emlékekkel, önálló gondolatokkal, csak nem egyszerre és nem korlátlan adathozzáféréssel. Ameddig az egyik "alszik" addig a másik van ébren. A Star Trekben ezt kicsit megfordították és azt gondolták hogy egy nagy közös agy egyrészt képes elrejteni is maga elől információkat, tehát hiába képes a borgkirálynő mindent irányítani, ha valamit nem érzékel vagy ki van zárva egy területről, másrészt az agyi interfésszel csatlakozók kapcsolatot tudnak létesíteni egymással alvás közben, egy álomhoz hasonló állapotban amikor az agy több funkciója kikapcsolt állapotban van.

A legtöbb közös tudatos történetben külön szokták választani az agyi funkciókat egy nagy közös agyra ami képes begyűjteni az egyének minden tapasztalatát és egységként kezelni őket, és külön területként használják az érzelmekért, tulajdonságokért felelős agyi funkciókat. Ez is hasonlóan működik mint ahogy a több személyiseggel rendelkező embereknél, mert a szervek működtetéséhez, a beszédhez, járáshoz szükséges agyi funkcióknak nem kell teljesen elkülönülniük, vagy ha az egyik személy megtanul írni, nem feltétlen kell a másiknak is külön megtanulni, bár olyan van hogy az egyik tud egy idegen nyelvet amit a másik nem.

Úgy gondolom nem lehet két emberi tudatot teljesen összekötni olyan szinten hogy az egynek számítson, de lehetséges egy olyan agyi tudatállapot amivel emberek képesek lehetnek közössé tenni gondolatokat. Azt hiszem vannak is mindenféle elképzelések arról, hogy mindig is működött egy kollektív tudat, vagy hogy efele tartunk. Ha van, akkor ezt mi nem igazán vettük észre. Ahogy az egyéni tudat sem szokta a központit, vagy ahogy egyik szemelyiség sincs tudatában a másiknak. Szóval ha két agyat kötnének össze akkor ott is csak ilyen aktív-passzív működés jönne létre, és annyiban különbözne a többes személyiségű emberektől, hogy lenne egy plusz felesleges test.

2019. jan. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!