SOS, rezgőmozgások újra? (Ugyanaz a 11. es vagyok, mint legutóbb. :D)
Ha megvan már kb minden adat, akkor hogy tudom kiszámolni, hogy a test mennyi idő alatr teszi meg a 12 cm-es utat?
Azért leírom a konkrét (jól) kiszámolt adatokat:
Amplitúdó=0.06m
Omega=628
Az út az ugye 0.12m
És az ehhez tartozó időre lennék kíváncsi.
Előre is köszi!!
(Utolsó dolgozatom ötös lett, nagyon köszönöm a segítséget utólag is)
Általános esetben számítana, hogy honnan indul, és egy fokkal összetettebb lenne a feladat, de most ugye pont két amplitúdónyi út megtétele a kérdés, ami egyszerűen egy fél periódus idő alatt történik meg (képzeld magad elé a kitérés idő grafikon, 0-ból 0-ba vagy A-ból –A-ba is T/2 idő alatt jut el, ami pont 2*A út megtételét jelenti, köztes esetekben pedig, ha arrébb tolod a kiválasztott időintervallumot, akkor a végén pont annyit nyersz, mint az elején veszítesz, az A*sin(ω*t + φ) függvény periodicitása és szimmetriái miatt).
Szóval Δt = T/2 = 2π/ω/2 = π/ω = … (Tessék helyettesíteni!)
Tudom, hogy amit te írtál az biztos jobb, de ha én úgy szerettem volna kiszámolni, hogy 0.12=0.06×sin(628×t) az lehetetlen?
Amúgy nem vagyok benne biztos, hogy értem, amit írtál, de imádlak és köszönöm a választ!!!❤
> „0.12=0.06×sin(628×t) az lehetetlen?”
Igen, mivel a sin(valami) nem lehet nagyobb 1-nél, tehát ennek a egyenletnek a jobb oldala legfeljebb 0.06, még a baloldala 0.12.
A te egyenleted rossz. Már ha elkezded megoldani, abból is látni fogod, hiszen az első rendezési művelet után az fog kijönni, hogy 2 = sin(628t). (A sinus értéke nem lehet 1-nél nagyobb.
És azért rossz, mert az y=Asin(omega x t) egyenletben az "y" az nem a megtett út, hanem a test pillanatnyi helyzete.
Amikor tehát te az ominózus egyenletet felírtad, hogy megoldd t-re, akkor tulajdonképpen arra a kérdésre kerested a választ, hogy a 0.06 m amplitúdóval rezgő test mikor lesz a középponttól 0.12 m távolságban. (Nyilván soha.)
Uu mondasz valamit. :D
Köszönöm szépen neked is! Tanulok, igaz lassan, remélhetőleg dolgozatnál már nem ütközök ilyen "hülye" hibákba.
És akkor lenne egy ilyen kérdésem is, (bár nem hinném, hogy ezt alapórán bárki kérdezné) hogy mi a helyzet akkor, ha a megtett út nem pontosan az amplitúdó kétszerese, hanem valami véletlenszerű szám, pl 0.048m?
Ha érted a 20:25-ös választ, akkor az általános eset se nehéz*, csak macerás, mert a sebesség előjelet tud váltani.
Mint már említettem, itt számít a kezdőfázis is, szóval legyen a fázis a t = 0 időpillanatban φ, és az a kérdés, hogy mekkora mi az a ts > 0 időpont, amíg pont s utat tesz meg a test. A kitérés–idő-függvény
x(t) = A*sin(ω*t + φ).
Ha van olyan n nem negatív egész szám, hogy s = 2*A*n (azaz s az amplitúdó kétszeresének egész számú többszöröse), akkor a válasz egyszerűen ts = n*T/2 = n*π/ω, ahol T = 2π/ω a periódusidő.
Ha nincs ilyen szerencsénk, akkor megkereshetjük azt a legnagyobb n-et, amire 2*A*n < s. Amíg megteszi a test a 2*A*n utat, addig tn = n*π/ω idő telik el, és még s' = s – 2*A*n utat kéne megtenni a testnek. Szóval már csak az a kérdés, hogy ezt az s' < 2*A*n utat mennyi idő alatt teszi meg. Arra kell figyelni, hogy ha n páros, akkor ezt az s' utat szintén egy φ' = φ fázisú helyről indulva teszi meg, viszont ha az n páratlan, akkor φ' = –φ lesz. Így lett egy egyszerűbb problémánk, hogy mekkora t' idő alatt tesz meg a test egy 0 < s' < 2*A*n utat φ' fázisból indulva.
De még ilyenkor is kell csinálni egy esetszétbontást a szerint, hogy a test következő maximumkitéréséig hátralevő út nagyobb-e, mint s'. Ha nagyobb, akkor már nem fog többször megfordulni, és a t'-t a
A*sin(φ') ± s' = A*sin(ω*t' + φ')
egyenlet megoldásaként kapjuk, ahol a +-t vagy –-t aszerint kell választani, hogy merre haladt a test a tn időpontban† (ha pozitív irányban, akkor + lesz, különben meg a másik, ha pedig állt, akkor pedig értelemszerűen +, ha sin(φ') = –1; és –, ha sin(φ') = 1). Ilyenkor a végeredmény ts = tn + t'.
Ha viszont a következő maximumkitérésig hátralevő út kisebb, mint s', akkor meg kell néznünk, hogy mekkora is ez, ugye š = A*(1 – sin(φ')) lesz, ha pozitív irányban haladt, és š = A*(1 + sin(φ'))‡, ha negatív irányban. Az š út megtételéhez szükséges ť időre
± A ± A*sin(φ') = A*sin(ω*ť + φ')
teljesül (a ±-t pedig már nem bogarászom ki).
A maradék s" = s' – š utat pedig annyi t" idő alatt teszi meg, amire
/*ez legyen házi feladat*/
A végeredmény ebben az esetben ts = tn + ť + t".
*Azaz nem kell integrálni, hanem elég tudni az arcsin függvényt.
†Ugye ezt a cos(φ') előjele dönti el.
‡ Hű, basszus, késő van, itt kezdek belezavarodni.
#9 Szép megoldás. Hadd tegyek fel egy gondolkodtató kérdést neked. (Bár a kérdező is gondolkodhat rajta)
Legyen adva egy általános harmonikus rezgőmozgás. A mozgás során két pontot tekintünk, amelyeken a test valamikor 0 és T/4 közötti időpontokban halad át.
Az első pontnak ismert a pozíciója y(t1)=y1, ahol 0<t1<T/4 és a második pontban ismert a sebesség v(t2)=v2, ahol 0<t2<T/4. Továbbá adott a két pont közötti távolság, legyen ez p, amelyre 0<p<A teljesül.
Mennyi a két pont közt eltelt idő?
Léteznek -e olyan y1(p) és v2(p) párok, amelyek nem kompatibilisek egymással? Ha igen, miért, és hogyan lehetne ezeket meghatározni?
Jó számolgatást hozzá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!