Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok az időről, mit...

Mit gondoltok az időről, mit dimenzióról?

Figyelt kérdés

2018. nov. 5. 16:16
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de kifejtenéd ezt pontosabban milyen értelemben mit gondolunk?
2018. nov. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 2*Sü ***** válasza:
92%

Mit kellene gondolnunk. A különböző testeknek van egy un. pozíció nevű tulajdonsága. Ennek a leírásához pontosan három független adatra van szükség. Az idő egy negyedik tulajdonság, amit egészen máshogy élünk meg, de alapvetően ez is egy független tulajdonság, így matematikai szempontból hozzá lehet csapni a három meglévő dimenzióhoz, és lehet beszélni egy négydimenziós téridőről.


Csak azért az idő kicsit más jellegű. Mondjuk nekem 180 cm a magasságom, a szélességem meg mondjuk 45 cm. Ha viszont elfekszem, ugyanezen koordináta rendszerben a „magasságom” lesz 45 cm, a szélességem meg 180 cm. A térben vannak olyan transzformációk, amik mentén a három térdimenzió átjárható. Az időről nem tudtuk, hogy ilyen természetű, nem szokott úgy földi körülmények között előfordulni, hogy Józsi bácsi mától fogva csak fele olyan magas, de cserébe kétszer tovább él…


A relativitáselmélet hozta össze a két különbözőnek tartott tulajdonságot és egyesítette egy téridőben, és vannak olyan körülmények, mikor ezek a transzformációk a tér és az idő között is megtörténnek.

2018. nov. 5. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
Semmit.
2018. nov. 5. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk van egy kereszteződés, ahol autók haladnak át. Ha a koordinátáik egyeznek, akkor összeütköztek. A kereszteződés közepén naponta sok száz autónak azonos a térbeli koordinátája, de ha az időt is egy koordinátának tekintjük, akkor (normál esetben) soha nem lesz azonos két autó pozíciója.
2018. nov. 6. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

"nem szokott úgy földi körülmények között előfordulni, hogy Józsi bácsi mától fogva csak fele olyan magas, de cserébe kétszer tovább él…"

A Földön valóban nem.

Viszont jól mondtad!

Úgy lehet elképzelni, hogy minden dolog fénysebességgel mozog előre a téridőben.

Amelyik a térben áll, az fénysebességgel megy előre az időben. Amelyik fénysebességgel megy a térben, az áll az időben (fény).

Ami pedig a kettő között van, annak vektoriálisan össze kell adni a sebességeit, és ez lesz a fénysebesség.

2018. nov. 6. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 2*Sü ***** válasza:

> Úgy lehet elképzelni, hogy minden dolog fénysebességgel mozog előre a téridőben.


Őőőő… Nem… Vagy van egy háromdimenziós terünk, és van egy idő, amihez képest értelmezni lehet a sebességet. Vagy van egy négydimenziós téridőnk, aminek egyik dimenziója maga az idő, így ez nem változik, a világunk egy négydimenziós állókép, aminek a szeleteit érzékeljük időként.


Olyan ez, mint az általános iskolában az út-idő diagram, mikor egy egydimenziós térben – egy hosszú, egyenes úton – haladó jármű pozícióját ábrázoljuk az idő függvényében. Vagy egydimenziós útról beszélünk, és akkor az autó mozog, vagy egy kétdimenziós út-idő térről beszélünk, és akkor az nem mozog sehova, hanem egy állókép, egy diagram. Ezért is szeretjük így ábrázolni a mozgást, mert így az időt kvázi térben ábrázoljuk, így a diagram statikus, ki lehet nyomtatni stb… A diagram nem mozog sehova. A sebesség értelmezése is megváltozik, ami így nem más, mint az autó pozícióját a tér függvényében ábrázoló görbe meredeksége az adott pontban.


A térben van mozgás az idő függvényében. A téridőben nincs mozgás, mert a mozgás az időbeli változást jelent, az időt meg hozzácsaptuk a téridőhöz negyedik dimenzióban, így nincs mihez képesti, nincs minek a függvényében mozgásról beszélni.


> Amelyik a térben áll, az fénysebességgel megy előre az időben.


Sebesség = út / idő

(v=s/t)


Mit jelent az, amit mondasz? Hogy az időben mozgunk, tehát út idő természetű. Ennek a sebessége meg az időbeli változása? Akkor mit jelent az, hogy valamilyen sebességgel mozgunk az időben? Hogy 1 másodperc alatt 1 másodpercet teszünk meg?

v = 1 s / 1 s = 1


Nyilván az időben való haladásnál az adott inericiarendszerben x másodperc alatt x másodperc telik el, hiszen ugyanarról a két mennyiségről beszélünk, így ez az időben értelmezett sebesség mindig 1-nek fog adódni.


Meg ez a „sebesség” ez egy mértékegység nélküli mennyiség lesz, nem sebesség mértékegységű. A fénysebesség meg egy mértékegységgel rendelkező konstans:

c = 299 792 458 m/s


~ ~ ~


Nyilván a gondolat alapja jó, de az értelmezési keret, meg az a nyelvezet, amivel meg lett fogalmazva, az teljesen fals.

2018. nov. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

"ez az időben értelmezett sebesség mindig 1-nek fog adódni."

Épp ez az egésznek a lényege: ez CSAK addig igaz, míg a test a térben áll, és nem mozog.

Ahogy mozogni kezd, LASSULNI fog az ideje, tehát az időben máris lassabban mozog. Ha a térben fénysebességgel megy, akkor pedig az időben áll le, egyáltalán nem telik az ideje.

2018. nov. 6. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

"ez CSAK addig igaz, míg a test a térben áll"

Mihez képest? :)

2018. nov. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 dq ***** válasza:

#6


A négyes-sebesség így van definiálva: [link]

és c a nagysága.


Persze ez nem téridőben való haladás, vagy ilyesmi.

2018. nov. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

"Mihez képest? :)"

Egy adott rendszerben.

Mivel nincsen abszolút (álló) tér, sem idő.

2018. nov. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!