Az agyban milyen területek aktiválódnak és milyen hormonok termelődnek mikor féltékenyek vagyunk?
A féltékenység egy komplex jelenség. Nincs neki dedikált agyterülete.
Részt vesz benne a limbimus rendszer, és szinte minden lényegesebb agyterület.
Evolúciósan nyilvánvalóan nem véletlen alakult így, hiszen meg kellett védeni a nőstényt a rivális hímektől. Az ember fejlődése során a nők is képessé váltak ezen érzelemkomplex megélésére.
Ősi konzervált pályák, düh, agresszió, szorongás, félelem, izgatottság, csalódottság stb érzelmi reakciók egyvelege ez, ezért sem emelhető ki és különíthető el ezektől.
Amúgy is számos tulajdonság párosul mellé, vagy amiből fakadhat.
Ilyen jellegű például a bizalom hiánya, amire adhat okot valós, vagy félreértelmezett viselkedés. Például a partner nyitottsága mások felé.
Hozzájárulhat önbizalomhiány, egyfajta kisebbségi érzés, ami alapján nagyon is könnyen el tudja képzelni a féltékeny ember, hogy jobbat találhat nála a partnere, hogy könnyen kiüthetik a nyeregből.
Lehet például sértődöttség, ami a féltékeny büszkeségét rombolja.
Bizonyos érzelmek erőssége, felfokozottsága sem mellékes, hiszen nincs határvonal a fukar és a takarékos között.
Lényegében egyfajta egoizmus is van a féltékeny emberben, ami bizonyos módon kimutatható a szülő, gyermek kapcsolatában, amikor a vejére, menyére szinte féltékeny a szülő, mert fél a gyermeke elvesztésétől, pedig akit igazán szeretünk, annak a boldogságának az elősegítése lenne a fontos, ehhez kell időnként önfeláldozás.
Folytathatnám, de felesleges, hiszen a féltékenység minden esetben más alapokon nyugszik, más tényezők dominálnak, csak összességében van bennük valami hasonló, a viselkedés az, amit ezek az érzelmek generálnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!